Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

zette

Vyborna rezie, kamera a hudba. Dobry vyber hercu. Namet je take zajimavy, film ale postrada vice akce a napeti. Slabsi ctyri hvezdicky. ()

pakobylka

Superpadouši existují - VŽDYCKY existovali, od samotného úsvitu civilizace ... koneckonců - lidstvo se o tom ve své historii přesvědčilo už mnohokrát. Ale jak je to vlastně se superhrdiny ? Tady už si až tak jistá nejsem. Nicméně příběh Davida Dunna přináší odpověď ... nebo alespoň jednu z možných odpovědí (ostatně jako filmové příběhy všech "vyvolených"). Jeho atmosféra je svým způsobem komorní, ale taky převelice stylová - a jen maličko dekadentní ... když se trochu vyzývavě, s nedbalou elegancí houpe v bocích, zahalená závojem téměř neznatelné, leč neobyčejně přitažlivé, nezaměnitelné vůně komiksu ... v lehce nepřítomném, zasněném pohledu odlesk tajemna a mystiky. Má vás zkrátka na háku - a viditelně si to užívá. ()

campix

Shaymalan ve vrcholné formě, které se snad alespoň mlhavě přibližuje svým novým počinem Rozpolcený. Nebýt něhož a lehkého popostrčení v závěru, tak bych na Vyvoleného neprávem zapomněl. Shyamalan předběhl dobu a před 17ti lety natočil film, který by v současném světě blockbusterů se super-hrdinských filmů zajímavě rezonoval. Co kdyby nový super-hrdinský film spočíval pouze v lehce komorním dramatu o uvědomování si, kdo vlastně jsem a jak zapadám do žánrových škatulek. Herecky naprosto dokonalé. Z technické stránky jsem si akorát dlouho zvykal na často se odehrávající děj v nějakém odrazu. A finále je tím nejlepším, co jsem v poslední době viděl. ()

Pajky3

Patřím mezi ty, kteří se na Unbreakable podívali až potom, co je zaujal Split a předtím než se chystali do kina na Glass, aby jim v ději něco neutíkalo. Obsazení a herecké výkony jsou skvělé, práce s kamerou zajímavá a námět bez pochyb originální. Jen mi to celé přišlo takové pomalé a unavené, navíc synátor byl otravnej. Závěr překvapil a celkově tak vytáhl film v mých očích nad průměr. Split mě bavilo o něco víc, ale doufám, že se podaří i Glass a vznikne opravdu nečekaná a originální trilogie. ()

necisty

Velmi dobrý film se zajímavým námětem, není moc co vytknout. Jen jsem netrnul zvědavostí nebo napětím, popravdě jsem přemýšlel jak to chtěl pan Shyamalan zakončit a pak to přišlo. Fajn, ale jen ten samotný moment šokoval. ()

Juto

Napínavý triller s nadprirodzeným podtextom plný intríg, emócii, prekvapenia a zápletiek. Koniec filmu je úžasný. Musím pochváliť hudbu Jamesa Newtona Howarda, ktorá je geniálna a výborné dopĺňa pomalé tempo filmu. 10/10 ()

Davosh

Po prvním zhlédnutí jsem nebyl z Vyvoleného příliš nadšen - nejspíš kvůli tomu, že jsem čekal něco ve stylu Šestého smyslu. Naštěstí jsem dal tomuto filmu další šanci. Shyamalanova režisérská práce dosáhla právě ve Vyvoleném svého vrcholu - práce s kamerou, atmosférou, se světlem a stíny - všechno dotažené do dokonalosti. K tomu stačí přidat výtečné herecké výkony, nápaditý scénář a hudbu a máte jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl. P.S. Je opravdu škoda, že po natočení dvou filmů, které právě režie a scénář dosáhli na vrchol, se Shymalanův lesk vytratil a nevypadá to, že by se někdy měl vrátit. ()

BoXBe

První tři filmy M. Night Shymalana jsou dodnes zjevení. Vyvoleného jsem dodnes viděl už asi pětkrát a pořád ne naposledy. Úžasné časování každého pohybu, gesta a zvratu nás provází celým snímkem od samého začátku. Úvodní scéna: geniální kamera střídající odrazy v zrcadlech se skutečnými postavami v pokoji na jeden zátah, pomalým tempem, ale napíná jako struna kytary, poslední tři věty doktora, střih, hudba Jamese Newtona Howarda, motiv jdoucí celým filmem, krátké titulky a střih - Bruce Willis ve vlaku. Další scéna na jeden zátah, pokračujeme, všímáme si detailů, tónů hlasu, výseče kamery přesně okénkované jako v komiksech, o tom ten film taky je, každá věta předurčuje finále filmu, každá scéna je dávkovaná jako dobré koření akorát. Všeho je tu přiměřeně, akorát, nikdo nepřehrává, každý krok Samuela L. Jacksona bolí, každý tón Howardova motivu zesiluje atmosféru. M. Night Shymalan ví, jak dělat thrillery a dramata bez zběsilých střihů.....to mám rád. 2023: Už víme, že co se režiséra týče, laťku neudržel. Narozdíl od jeho prvních třech filmů, které dodnes fungují dokonale. ()

blitzer

Poklidně, v mírném tempu plynoucí drama (thriller) se zajímavým závěrem (jak už to bývá u Shyamalana dobrým zvykem). Ze začátku jsem nemohl přijít na chuť těm předlouhým záběrům kamery, ale časem jsem si zvykl a některý momenty byly opravdu parádní (odrazy ve skle, Bruce zvedající činku, scéna ve vlaku...). Pozn.: Už je mi jasný kde se tvůrci IT Crowd nechali inspirovat Mossovým účesem :-) ()

Šimpy

Sice se mi filmek zdál chvíly nepřehledný a zmatený střih či kamera, přesto pro mě nejlepší film M.N. Shyamalana. Holt jsem komiksově založený člověk, takže mi sedl příběh, nápad i pointa. ()

DominikV

Velmi napínavý thriller, který možná trochu zaostává za Šestým smyslem, ale to naznamená, že jde o špatný film. Výborná režie, hudba a dobře vymyšlený příběh. ()

Ice123

Omlouvám se, ale tenhle film dosahuje sotva na ty dvě hvězdy (tedy dle mého názoru). Celý film čekáte až se to rozjede, až se konečně k něčemu doberou a když se to do toho bodu konečně dostane tak je konec filmu a to naprosto doslova. Vážně sem to nepochopil, pořád sem se těšil kdy to konečně pořádně začne a pak najednou konec... Je sice hezký že hlavní roli hraje Bruce Willis a vedlejší Samuel L. Jackson, ale to je taky asi všechno co film může nabýdnout. 30%. ()

WolfR

Shyamalanův počin Vyvolený se mi líbil! Originální příběh obestírá závoj tajemství, a ten postupně graduje. I když je to vlastně velmi komorní filmeček, Shyamalan dokázal velmi uvěřitelně natočit stvoření hrdiny i s jeho schopnostmi. A jinak, konec sice není šokující, ale je dost překvapivý, 4 hvězdy. ()

laik_60

do čoho sa to tí dvaja dali navliecť ???!!!! Kurnik ! Akokoľvek som sa bránil a sústreďoval, akosi mi to mysteriózno" u nich nesedelo. sivo daždivo, v kapucňových plášťoch .... ušla mi snáď pointa ???? Záverečné slzy v očiach Brucea .. no to už bola "čerešnička na torte" ktorá veru neubrala na mojom čiastočnom sklamaní. Mám dojem, že bez takého hereckého obsadenia film by dávno zapadol prachom zabudnutia a všednosti. Jackson aj Willis, pôsobili skôr ako volavky na divákov ... ()

animaxis

Ve Vyvoleném (nebo spíše Nezlomném?), mě velmi zaujalo vystavení scén a práce s kamerou. Mnohokrát zde například dochází k situaci, které ve vás má vyvolat napětí. To také funguje, ale způsob, jakým je zde použita kamera, alespoň na mě působila naopak klidným dojmem. Díky tomu je tu mnoho zapamatovatelných scén, které jsou ještě dokonalejší díky skvělým hereckým výkonům Bruce Willise a Samuela L. Jacksona, kteří tu v mých očích hrají jedny ze svých nejlepších rolí. Povedená je tu i hudba a to jak její klasické, tak modernější pojetí. Dojemnost scén tu skvěle prohlubuje. Celkově bych mohl říct, že se jedná o režisérsky typický film M. Night Shyamalana, ať už právě díky práci s herci a kamerou, dějovými zvraty nebo občasmými maličkými dávkami humoru. ()

A.Fish

Tak v prvních deseti minutách se dozvíme, že Bruce má superschopnost a ehm... to je vše. Potom už se jenom kecá a žvaní a film nevede absolutně nikam. Samotný závěr sice stojí za to, ale to je opravdu setsakramentsky málo... ()

Flyer

Velice zvláštní film. Zajímavá myšlenka, výborné herecké výkony, z nichž nejvíce se mi líbila postava zahraná Samuelem L. Jacksonem. Vše se odehrává ve velice pomalém tempu, přesto je tento snímek dosti působivý, čemuž přispívá kromě výše uvedených aspektů také senzační režie M. Night Shyamalana. ()

tom88

Na mňa film nezapôsobil tak bombasticky ako na iných, ale som si vedomý všetkými kladmi a kvalitami filmu. Herecky vysoko nadpriemerné, dejovo celkom zaujímavé a nápadité. Vizuál je prekrásny, no zopár záberov mi prišli dosť amatérske. Film je originálny a zaslúži si uznanie, no pre mňa sú to len silné 4*. 80% ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda