Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

|| Scenár: M. Night Shyamalan | Hudba: Jamaes Newton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, Barry Mendel Productions, Limited Edition Productions Inc. | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 248,118,121 $ | Ocenenia: Bogey Award Germany, Golden Trailer Awards (for the Teaser #1) || Film sa snaží byť trošku niečim viac, než čím je. Nemať Willisa a S.L.Jacksona, dnes si na tento pakomix nikto ani nevzpomenie. Je ale dobré, že sa to nakoniec dočkalo takéhoto spracovania, pretože príbeh má čo povedať a psychika postáv funguje na výbornú. --- Shyamalan vedome pracuje s komixovými prvkami, ako sú selektovanie farebných odtieňov k jednotlivým postavám (fialová - zelená), alebo s odkazmy na iné komixové príbehy (Fantastic Four). Ďalej sa mu hodila spolupráca s Willisom z 6. zmyslu, pretože celú jeho postavu mu napísal na telo, vediac, že Bruce bude s účinkovaním súhlasiť. Nakoľko sa oba filmy Shymalana natáčali vo Philadelphií, a medzi časom vzniku neuplynul ani rok, nemusel snáď riešiť ani sťahovanie štábu a techniky :D --- Ps: Unbreakable je podareným filozofickým bádaním nad vznikom určitých archetypov komixových postáv, a tak sa dá považovať za subpriekopnícky titul, ktorý komixový svet určite potreboval. 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(5.10.2014)

Asi nejsem vyvolený, ale přišlo mi to prázdné a propočítané na efekt. 70% Zajímavé komentáře: winsome, Grafito, Triple H(1.11.2005)

Upozornění: člověku, který Unbreakable neviděl (a možná nejen jemu), je tenhle komentář absolutně na pytel a měl by se přesunout k někomu jinému, děkuji mnohokrát. Na Unbreakable nejvíc oceňuju, jak se mu podařilo zabudovat strukturu komiksu (a potažmo komiksového filmu) do vyprávění tak přesvědčivě a komorně, že si jí nejenom že všimneme až někdy v druhé polovině snímku (pokud ne rovnou na závěr), ale i poté bude působit naprosto přirozeně. Ony totiž postavy jsou sice komikovými hrdiny, ale především jsou lidmi a i jejich (ne)schopnosti nejsou ničím jiným, než (ne)schopnosti obyčejného člověka natažené „trošku“ za mez. I díky hávu naprosto obyčejného dramatu netrpí Unbreakable na rozdíl od komiksových adaptací nepoměrem mezi částí „objevování vlastních sil“ a akčními scénami – tady totiž hrdinovo praní se s vnitřními démony není jen můstkem, který se nedá obejít, abychom se k těm soubojům dostali (své udělá i to, že akce je to poslední, co bychom tady čekali). Ani na odhalení Davidových schopností není nic překvapivého – všechny informace, které o nich potřebujeme znát, jsou nám dány od samého počátku, jen se mírně mění náš úhel pohledu na ně. A po druhém zhlédnutí je tu k nalezení i komika – jak jinak lze brát Davidovu podivnou pracovní pláštěnku, která místo nápisu „Sentryman“ (Davidův komiksový více méně předobraz) nese označení „Security“? Nejlepší Shymalanův film s nepřekvapivě debilním českým názvem.(10.1.2008)