Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Budiž kouzlo. Ani jediná scéna špatně, ani jediné slovo navíc. K dokonalosti chyběl jen krůček. Sledovala jsem to takřka bez dechu a to vnitřní chvění se nedá popsat jinak než jako létání v jiném světě. Každá žena (nejen) ve vodě ví, že její šestý smysl pozná vyvoleného. Je jím tenhle nepřekonaný opus magnum indického čaroděje Shyamalana.(26.4.2007)

Na mne to prostě nezafungovalo. Shyamalan nedostál své pověsti jako vynikajícího režiséra. Vyvolený má sice dobrou myšlenku, ovšem nebyl uchopen za správný konec. Absence vlastního děje vše nemilosrdně pohřbívá. Vyvolený nenudí, spíš jen nechává v divákovi očekávání, kdy se to konečně rozjede, avšak závěrečné titulky přijdou dřív. Na nadprůměrný thriller je to málo.(6.10.2010)

Rozhodně zajímavej námět, kterej mě nadchnul, ale nemůžu si pomoct, Shyamalan má podle mě stejně daleko lepší filmy. Samozřejmě opět skvělá režie, výborně propracovanej scénář a skvělá hudba + Bruce Willis v hlavní roli, kterej se už dokonale osvědčil v šestým smyslu. Nicméně Shyamalanovi se polovinu film nějak moc nedařilo vytvářet mysteriózní atmosféru, i když se o to hodně snažil. Ale konec byl od Shyamalana zase geniální záležitost a jak už sme od Shyamalana zvyklí, i s šokujícním koncem.(19.12.2007)

Rozpočet $75miliónovTržby USA $95,011,339Tržby Celosvetovo $248,118,121M. Night Shyamalan vyráža príbehom dych, svojím spracovaným búra všemožné bariéry medzi reálom a fantasy. Skvelý Bruce Willis a Samuel L. Jackson(kde sa podeli nejaké nominácie na Oscara???), dobre sekunduje aj mladý Spencer Treat Clark. James Newton Howard opäť hudbou fascinuje a kamera je čistá delikatesa. "Malý veľký film!!! /100%/(18.5.2005)

Jeden z lepších thrillerů novější doby - originální příběh, dobré herecké výkony a napětí až do konce.(3.3.2003)

• - Spoiler: Mnoho z komiksů, které lze spatřit v pozadí za Elijah Pricem, jsou komiksy Thora. V 80 letech minulého století byl v několika dílech Thor proklet a trpěl stejným postižením jako Elijah. (HellFire)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Eliah (Samuel L. Jackson) rozbalí svůj první komiks, mu jeho matka řekne: "Prý bude mít nečekaný konec," čímž může směřovat k závěru samotného filmu. (Lucasosum)

• - Film se odehrává ve městě Philadelphia, na zdi bytu Elijaha je nalepen výstřižek z novin, který hlásá "Smrtící virus odhalen na letišti". Jde o odkaz na film 12 opic (1995), ve kterém byl smrtící virus vypuštěn na letišti ve Philadelphii. (don corleone)