Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Vizuálně úchvatné, hudebně podmanivé, herecky neotřelé a scénáristicky originální... reálný zrod hrdiny... já snad začnu věřit, že někde mezi námi i skutečně chodí...(19.11.2002)

9 / 10 Pre mňa najlepšia 'shyamalanovka' - už žiadni duchovia, či emzáci, okolo ktorých sa točí celý dej, ale obyčajný strach zo zodpovednosti a vlastnej zbytočnosti - to je hlavný motor filmu. A konečná pointa ma skoro zabila!(19.11.2005)

Upozornění: člověku, který Unbreakable neviděl (a možná nejen jemu), je tenhle komentář absolutně na pytel a měl by se přesunout k někomu jinému, děkuji mnohokrát. Na Unbreakable nejvíc oceňuju, jak se mu podařilo zabudovat strukturu komiksu (a potažmo komiksového filmu) do vyprávění tak přesvědčivě a komorně, že si jí nejenom že všimneme až někdy v druhé polovině snímku (pokud ne rovnou na závěr), ale i poté bude působit naprosto přirozeně. Ony totiž postavy jsou sice komikovými hrdiny, ale především jsou lidmi a i jejich (ne)schopnosti nejsou ničím jiným, než (ne)schopnosti obyčejného člověka natažené „trošku“ za mez. I díky hávu naprosto obyčejného dramatu netrpí Unbreakable na rozdíl od komiksových adaptací nepoměrem mezi částí „objevování vlastních sil“ a akčními scénami – tady totiž hrdinovo praní se s vnitřními démony není jen můstkem, který se nedá obejít, abychom se k těm soubojům dostali (své udělá i to, že akce je to poslední, co bychom tady čekali). Ani na odhalení Davidových schopností není nic překvapivého – všechny informace, které o nich potřebujeme znát, jsou nám dány od samého počátku, jen se mírně mění náš úhel pohledu na ně. A po druhém zhlédnutí je tu k nalezení i komika – jak jinak lze brát Davidovu podivnou pracovní pláštěnku, která místo nápisu „Sentryman“ (Davidův komiksový více méně předobraz) nese označení „Security“? Nejlepší Shymalanův film s nepřekvapivě debilním českým názvem.(10.1.2008)

Mnozí mají Vyvoleného za nejlepší film Inda s podivným jménem, pro mě je spíš nejslabší (ještě jsem tedy neviděl poslední dva). Atmosféru tomu upřít nelze, ale jelikož nejsem a nebyl jsem vyznavašem komixů, asi nejsem správným divákem tohoto filmu. BTW řekl bych, že se v něm do značný míry inspiroval seriál Hrdinové.(3.10.2005)

Je mnoho filmů povolaných ke světské slávě, ale málo vyvolených k rozeznění struny v divákově srdci. Indický mág a dvojka amerických ranařů ji v tom mém rozezněli v nanejvýš příjemném a čarovném akordu.(16.7.2008)