Vyvolený

Unbreakable

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

Nevšední námět, zajímavé zpracování, dobří herci, poměrně překvapivé rozuzlení - to vše jsou docela silné devízy tohoto úspěšného snímku. Přesto jej z těch dosavadních tří megahitů od Shyamalana řadím až na bronzovou příčku, protože mě osobně zkrátka neoslovil tak, jako Šestý smysl, nebo (a to především) Znamení.(24.7.2003)

|| Scenár: M. Night Shyamalan | Hudba: Jamaes Newton Howard | Distribúcia: Buena Vista Pictures | Štúdio: Touchstone Pictures, Blinding Edge Pictures, Barry Mendel Productions, Limited Edition Productions Inc. | Rozpočet: 75 miliónov $ | Tržby: 248,118,121 $ | Ocenenia: Bogey Award Germany, Golden Trailer Awards (for the Teaser #1) || Film sa snaží byť trošku niečim viac, než čím je. Nemať Willisa a S.L.Jacksona, dnes si na tento pakomix nikto ani nevzpomenie. Je ale dobré, že sa to nakoniec dočkalo takéhoto spracovania, pretože príbeh má čo povedať a psychika postáv funguje na výbornú. --- Shyamalan vedome pracuje s komixovými prvkami, ako sú selektovanie farebných odtieňov k jednotlivým postavám (fialová - zelená), alebo s odkazmy na iné komixové príbehy (Fantastic Four). Ďalej sa mu hodila spolupráca s Willisom z 6. zmyslu, pretože celú jeho postavu mu napísal na telo, vediac, že Bruce bude s účinkovaním súhlasiť. Nakoľko sa oba filmy Shymalana natáčali vo Philadelphií, a medzi časom vzniku neuplynul ani rok, nemusel snáď riešiť ani sťahovanie štábu a techniky :D --- Ps: Unbreakable je podareným filozofickým bádaním nad vznikom určitých archetypov komixových postáv, a tak sa dá považovať za subpriekopnícky titul, ktorý komixový svet určite potreboval. 78% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(5.10.2014)

Film, který mě donutil, abych během závěrečných titulků zůstala zírat na obrazovku neschopna slova.(4.1.2009)

To pri tomto filme som ešte netušil, že filmy 'The Sixth Sense' a 'Unbreakable' majú niečo spoločné, a to režiséra! A netušil som, ako sa Shyamalan zahráva s pointou príbehu, ktorá sa otočí o 360stupňov len pár minút pred záverečnými titulkami. A brutálne zaujímavo! Jedinečné spracovanie a skvelé obsadenie, v roli psychopatického Pána Skleneného si neviem nikoho iného predstaviť. 100%.(17.5.2006)

Mnozí mají Vyvoleného za nejlepší film Inda s podivným jménem, pro mě je spíš nejslabší (ještě jsem tedy neviděl poslední dva). Atmosféru tomu upřít nelze, ale jelikož nejsem a nebyl jsem vyznavašem komixů, asi nejsem správným divákem tohoto filmu. BTW řekl bych, že se v něm do značný míry inspiroval seriál Hrdinové.(3.10.2005)

• - Ve třetím pokračování Smrtonosné pasti řekne inspektor Cobb detektivu McClanovi (Bruce Willis), že příští měsíc z něj bude hlídač. V tomto filmu, který vyšel po 5 letech, říká postava Willise, že dělá hlídače už pět let. (don corleone)

• - Logo televizní stanice, která vysílá zprávu o vykolejení vlaku je ve skutečnosti logo komiksových hrdinů Fantastická čtyřka. (HellFire)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 4. Další mrtví, a to 130 v důsledku vlakového neštěstí, 172 kvůli havárii letadla a 211 mrtvých po hotelovém požáru, jsou ve filmu jen zmíněni. (Zdroj: ČSFD.cz)