Vyvolený

Vyvolený

Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2000, 106 min

• Marius

Asi najpreceňovanejší film všetkých čias.(13.2.2004)

Pointa filmu u mě spočívala v samotném žánru, neboť je to jediný...ale nebudu vám přece kazit zážitek, jen se na to podívejte sami.(17.12.2007)

Upozornění: člověku, který Unbreakable neviděl (a možná nejen jemu), je tenhle komentář absolutně na pytel a měl by se přesunout k někomu jinému, děkuji mnohokrát. Na Unbreakable nejvíc oceňuju, jak se mu podařilo zabudovat strukturu komiksu (a potažmo komiksového filmu) do vyprávění tak přesvědčivě a komorně, že si jí nejenom že všimneme až někdy v druhé polovině snímku (pokud ne rovnou na závěr), ale i poté bude působit naprosto přirozeně. Ony totiž postavy jsou sice komikovými hrdiny, ale především jsou lidmi a i jejich (ne)schopnosti nejsou ničím jiným, než (ne)schopnosti obyčejného člověka natažené „trošku“ za mez. I díky hávu naprosto obyčejného dramatu netrpí Unbreakable na rozdíl od komiksových adaptací nepoměrem mezi částí „objevování vlastních sil“ a akčními scénami – tady totiž hrdinovo praní se s vnitřními démony není jen můstkem, který se nedá obejít, abychom se k těm soubojům dostali (své udělá i to, že akce je to poslední, co bychom tady čekali). Ani na odhalení Davidových schopností není nic překvapivého – všechny informace, které o nich potřebujeme znát, jsou nám dány od samého počátku, jen se mírně mění náš úhel pohledu na ně. A po druhém zhlédnutí je tu k nalezení i komika – jak jinak lze brát Davidovu podivnou pracovní pláštěnku, která místo nápisu „Sentryman“ (Davidův komiksový více méně předobraz) nese označení „Security“? Nejlepší Shymalanův film s nepřekvapivě debilním českým názvem.(10.1.2008)

Jeden z vůbec nejvíce nedoceněných snímků poslední dekády, který v mnohém předběhl svou dobu. Nezapomínejme totiž, že v době vzniku byly komiksové filmy stále ještě vysmívaným a finančně i kvalitami prokletým horkým zbožím, ke kterému se žádné studio nechtělo znát. Pokud jste to viděli jednou a docela se vám to líbilo, zkuste dát Vyvolenému ještě jednu šanci. Je mnohem sofistikovanější, než se na první dobrou může zdát. Třeba vás tedy překvapí svou hloubkou; a i pokud ne, tak se minimálně poučíte, proč se vyhýbat fyzickým kontaktům. A Davidu Dannovi bych doporučil nejezdit k nám do republiky. Tady by hned na Hlaváku musel přijít o rozum.(20.11.2003)

Zajímavý nápad, slabší zpracování. Achillovou patou filmu je, že de facto nemá žádný skutečně nosný děj, pracuje jen s decentním přerodem obyčejného člověka v hrdinu. Kupodivu to nijak zvlášť nenudí, ale ke konci filmu jsem měl neodbytný pocit "tak kdy už to konečně začne". Více než nezničitelný táta Willis se mi zamlouval tajemný skleněný muž Samuel L. Jacksona. Skrz zajímavý námět se jaksi Shaymalan nakonec úplně neproboural k filmu, ale zůstal kdesi na půl cesty. Přesto se mi tenhle snímek o "mýtu hrdiny" líbí více než Šestý smysl. Oč je méně šokující, o to je působivější. Příjemná podívaná, která reflektuje fenomén komiksu i fenomén vztahu otec-syn, ale povrchnosti se neubránila...(1.2.2004)

• - Elijah se zeptal Davida, proč si vybral povolání strážce, když si mohl vybrat jakoukoliv jinou profesi a třeba otevřít síť restaurací. Ve skutečnosti je Willis jeden z majitelů sítě restaurací Planet Hollywood. (don corleone)

• - Film se odehrává ve městě Philadelphia, na zdi bytu Elijaha je nalepen výstřižek z novin, který hlásá "Smrtící virus odhalen na letišti". Jde o odkaz na film 12 opic (1995), ve kterém byl smrtící virus vypuštěn na letišti ve Philadelphii. (don corleone)

• - Stejně jako v komiksové předloze mají oba hlavní charaktery své barevné schéma. Davidova barva je zelená a Elijah je charakterizován fialovou barvou. Patrné je to např. na barvě trička, které nosí, na barvách pokojů, povlečení, osobních věcech aj. (HellFire)