Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

fridge

Je to zajímavé - Shyamalana nemusím, ale tomuto filmu jsem ochoten prominout nechutně klišovitý scénář, předvídatelnost i ten konec. Asi je to autenticitou hereckých výkonů a absencí patosu, kterého bylo třeba ve Znameních víc než dost. Překvapivě dobré. ()

Ogrb

Geniální záležitost, od začátku do konce parádně atmosférický a jistě zrežírovaný, k tomu podpořený skvělýma hercama, prostě lahůdka. 10/10 ()

Nelia

Slabší odvar Šestého symslu, ale pořád je to dobrý film s Brucem Williems a jeho jediným výrazem. Tomu nelze odolat. ()

Sollozzo

Přišlo mi to trochu přetažené za vlasy. Na drama příliš fantasy, na fantasy příliš dramatické. Některé scény Shyamalan zvládl na jedničku (bazén, rozhovor ve vlaku), ale některé zas dopadli o něco hůř (posilovna). Herci jsou perfektní, hudba jakbysmet. Celkově ve mě Vyvolený nezanechal nijak výrazný pocit a bojím se, že zanedlouho na film zapomenu. 65%. ()

vetsinezobri

Bavilo mě to. Pulp Fiction a Die Hard 3 ukázaly, že Willis a Jackson si na plátně rozhodně nepřekáží. Posledních dvacet minut bylo úchvatných a Samuelův účes ála Maurice Moss taky. ()

departed

Shyamalan si nejspíš rád potrpí na úderné finálové pointy. Fungují, jsou nepředvídatelné a účinné. Stejně jako u jeho nedávno zhlédnutého Šestého smyslu příběh vypráví hezky rozvláčně, hudbu ve zlomových momentech stupňuje pro umocnění zážitku a oba herce pomalu a jistě nechává v klidu odehrávat svoje party, hlavně tedy pak Willise, aby působil jako opravdový Vyvolený, který se o své "prokletí" neprosil. Už jen když jsem se dozvěděl, že ve filmu budou dvě postavy, z nichž jedna nikdy nebyla nemocná, je téměř "nesmrtelná", a druhá, která je nemocná každou chvíli a každou chvíli jí hrozí smrt, jsem věděl, že to musím zkouknout. Jenže jak už se obecně říká a vlastně je to už zažité snad u každého - jak se na něco moc těšíte, tak pak většinou přichází zklamání. Není to sice úplné zklamání, jen možné nepochopení, byť ten film šel asi víc do hloubky, ale já tomu nevěnoval až takovou pozornost. Problém je na mé straně. Díval jsem se na to sice v originálním znění, v Blu-ray kvalitě, v klidu a tichu, ale vcelku unaven, takže jsem si neodpustil pár zívnutí a taky několika "výpadků" v ději. Zkrátka moc pomalý tempo na to, abych udržel stoprocentní pozornost po celou dobu sledování. ()

Šindy

Jeden z mála filmů, u kterého jsem měl mrazení v zádech po celou dobu stopáže, a které vygradovalo v závěru. Jedním slovem vynikající. ()

Kariya

Temné výpravy do nejtemnějších hlubin lidských duší jdou Shyamalanovi v tomto snímku stejně dobře, jako kdykoli jindy. Bruce Willis opět odhodil superdrsný háv (problémy s manželkou však ne=)) a spolu s ním tak učinil i Samuel. Oba sice nestřílí, nekopou, ale psychologicky jsou zde znázorněni naprosto perfektně. Mrazivě jeden jako druhý. Pátá šestina filmu, kdy se téměř nemluví, je jedním z největších vyvrcholení (myšleno definitivní ucelení osobnosti hlavního hrdiny), které jsem kdy viděl. Jen škoda, že Shyamalan opět nedokázal své naprosto geniální myšlenky vystihnout na 100%. Alespoň já mám pocit, že se mu to ještě nikdy nevydařilo. A ať jsou věci, myšlenky, o kterých točí, sebemrazivější, jsou hlubokou studnou informací o věcech, ve které nevěříme, nebo v ně věřit nechceme, nicméně Země dříve také byla placatá a byla středem vesmíru. Někdy bych chtěl být svědkem dialogu mezi Nolanem a Shyamalanem, tihle dva by si jistě měli co říct.... A kdyby se k nim přidali Spielberg a Lucas.... ()

Milda003

Pěkný mysteriozní thriller. Parádní nápad na scénář .... Konec nepředvídatelný, ale i přesto všechno pociťuji drobné zklamání. V průběhu filmu jsem byl napjatý jak malý kluk a těšil na nějakou "superhrdinovskou záchranou akci " u které jak už to bývá naskočí husí kůže. Zde sice taková mini akcička byla, ale mne osobně to vůbec neoslovilo. Za nápad dávám 80% i přes nedostatky. ()

Maniik88

Super zážitok. Už od začiatku je kladený dôraz na vykreslenie charakterov, skvelá a zaujímavá kamera, svetlo, hudba, herci, zauzlovanie, vyvrcholenie a žiadne zbytočné násilie ani akcia, ktorá by to celé pokazila. To ako sa to všetko pomaly skladalo dokopy bolo priam geniálne a ešte raz k tej kamera..skvelé zábery najmä keď bol Bruce v plášti v temnom daždi a dome. Koniec skvelý a pre mňa prekvapivý, po dlhšej dobe som mal zimomriavky. Skvelý, skvelý film a Bruce bol opäť super. Jedine jeho filmový syn mi nesedel, taký nesympatický chlapec. Aj Samuel mal skvelú rolu a zvládol ju super. Odporúčam a čudujem sa, že nemá film viac percent, nuž moc akcie tam nie je, ak ju hľadáte pozrite si nejakých Avengerov, kde sa dá vypnúť mozog a zabaviť sa bez trápenia závitov. ()

Petus

Osobnější, civilnější a opravdovější a pro mě hlavně mnohem srdcovější záležitost než senzační Šestý smysl. Na tomhle filmu mám pořád co objevovat, ať ho vidím poprvé nebo po dvacáté a pokaždé mě dostane svou atmosférou, která je napjatá k prasknutí byť se toho na plátně zas tolik neděje. O to víc se toho však děje uvnitř. Aneb zrození superhrdiny v přímém přenosu. ()

altaica

PRO MUŽE: Před 12ti lety jasných 5*, dnes slabé 3*. Mužný tvrďák Willis s typickýma hláškami zmizel v propadlišti kinematografie. Scéna s klukem s bouchačkou v ruce, který to hodlá našít do vlastního papínka, aby všechny přesvědčil o jeho nezranitelnosti, nezestárla. Veškerá omáčka okolo bohužel ano. Film na jedno promítání a ještě s bídou.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Willis a Jackson. Hrdina a outsider. Hra o poznání. Poznání výjimečnosti geroje z komiksů, poznání výjimečnosti všech hodnot vlastní rodiny a domova. Pochybují i ti nejlepší. Já třeba pochybuji, že bych to chtěl vidět ještě jednou.  HLÁŠKA: Chtěl bych být aquabelou, ale bojím se vody. Nebude to problém? ()

IEO10

I kdyby Shaymalan točil v budoucnu na stejný úrovni jako tomu bylo v jeho posledních filmech, nemůžu se na něj zlobit, protože tu po sobě zanechal něco, co je pro mě ukázkou dokonalosti a originality v každém ohledu. Unbreakable je film, kterej představuje film v celé jeho kráse, nikdy sem v něm nenašel část, která by tam nepasovala nebo scénu, která by mi přišla navíc, asi takhle si představuju životní dílo. Jak už tady bylo psáno, každá složka filmu je geniální a je až k neuvěření, že někdo s takovým talentem jako je Shaymalan, je v posledních filmech na odpis, každopádně v tomhle případě nezbývá nic jiného než smeknout. Po Pulp Ficton nejlepší film Bruce Willise a Sama Jacksona... ()

Dantte..

Indický temný bůh M.N. Shyamalan mi naservíroval jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. U žádného filmu jsem neměl v tolika scénách tak husí kůži a tolik různých emocí jako u tohoto majstrštyku. Rok 2000 byl opravdu výjímečným rokem, tolik pro mě skutečních pecek se urodilo. 100 % ()

vZeč

Čim začít? Režie skvostná, Shyamalan dokáže ždímat filmové možnosti i ze záběru na prázdnou místnost, scénář je výbornej na tolika úrovních, že by ho mohl člověk nerdovsky rozebírat hodiny (že bychom tu měli nejcivilnější superhrdinskej film?), nejlepší hudba JN Howarda, která je pro něj typicky velmi intimní a zároveň osudová jak řiť, herecké výkony stoprocentní (zase Shyamalanova schopnost vést herce, Bruce je samozřejmě minimalistickej, ale z plátna/monitoru leze komplexní postava) a nemůže chybět geniální pointa, která JE lepší než v Šestym smyslu, ikdyž neni tak ikonická. Jenže Šestej smysl už po vyzrazené pointě, přiznejme si, hodně drhne, co se týče uvěřitelnosti a je tam tak nějak kvůli tomu šoku. Tady skutečně parádně zapadá do schématu a... no zkrátka kloubouk dolu před Shyamalanem a snad se zas jednou vrátí do formy, jakou měl zde. ()

Mahowny

"Když vystřelíš tak pudu nahoru, zbalím si kufry a odejdu."...Hrozně mě baví originální příběh superhrdiny, zároveň mi to ale dělá trochu potíže. Člověk už prostě očekává ty zažité šablony. Shyamalan natočil až do konce napínavé drama s perfektním vyvrcholením. ()

Brooks

Nebyť useknutého konca, ktorému chýba minimálne ďalších 20 minút, a hlúpeho titulkového dodatku, ktorý "len" doriešil krásne rozohranú zápletku, považoval by som Vyvoleného za jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Superhrdinská téma je rozpracovaná originálne, nezvykle realisticky a vlastne dosť nehrdinsky a výborne zapracované rodinné problémy sú ešte zaujímavejšie a dojemnejšie než tie hrdinské. Willis je, vzhľadom k povahe jeho predchádzajúcich úloh, zvláštnou voľbou, ale hrá svedomite a dobre. Jackson v charakterovo tajomnejšej postave fantastický. Krásna hudba i kamera. Audiovizuálne dokonalú scénu hrdina vs. masový vrah v dome obetí si púšťam vždy niekoľkokrát za sebou. A následné gesto s novinamy tiež. Výnimočný film, ktorý kazí naozaj len nepodarený koniec. ()

Ravenus

od zajímavým způsobem podané úvaze o predestinaci, přes sebeobětování kvůli lásce a k zamyšlení hodné povaze a míře zla a morality až po rozporuplný konec. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda