Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

audri

Jo to byli komedie, kam se teď vytratily. Malo, kdo je v dnešní době dokáže natočit, tak dobře, a málokterý herec by to dokázal takto zahrát. Je to komedie s opravdovími a nejspíš posledními komiky. V dnešní době už se takový nenajdou. ()

burg

Mordyjé, to byla dívčina, ta s těma modrýma vóčima... Nezapomenutelný film, i když možná trochu naivní. ()

Babbsi

Geniální snímek znázorňující jednoduchý děj s precizním provedením. Kdyby mi někdo vyprávěl příběh dobráka, který se čirou náhodou začal starat o mrzutého pána, asi by mě to moc nenadchlo. ALE (!!!) věřím, že ti kdo shlédnou tuto náramně vtipnou podívanou s dvojčaty Vašíkem a Toníkem, nebudou litovat ani minutku, kterou tomuto filmu věnovali. Podle toho vypadá mé hodnocení. ()

Baži

Můj nejmilejší český černobílý film a to suveréně. Chvilkové komunistické agitky nemůžou zkazit dojem z oné miloučké zápletky. A ti dva malí kluci! Ti jsou bezkounkurenční. Tenhle film opravdu hřeje. ()

FenderSam

Skvelá česká klasika o dvoch rozdielnych predstaviteľov vrstiev a ich náhodnom stretnutí. Výborne vykreslené postavy a ich vlastnosti, na jednej strane namyslený, panovačný aristokrat, ktorý myslí len na seba a ostatných berie ako veci, na druhej strane milý, dobrosrdečný a láskavý sedliak, ktorý pracuje na jeho lome. Vďake sedliakovej dobrote sa zmení na dobrého človeka a už vidí, ako veľmi ubližoval ostatným. Každému tento film vrelo odporúčam, je to nádherný príbeh o tom, že dobro vždy víťazí. ()

kubyczech

Příjemný, rodinný, nenásilný, komediální film jaké se již v dnešní době netočí ... Jednoduchý a předem čitelný příběh, který stejně musíte dokoukat ()

DJ_Cimrman

Poetisté možná měli rádi naivismus, ale tady je toho patosu až příliš. Když je jednou někdo zmrd, bude jím vždy. Tahle pohádka by ve skutečnosti dopadla jinak. ()

radek.896

Taková pohádka, jak se stal z hajzlíka dobrodinec. Plachta (Antonín Fábera) byl fakt milej, jak se staral o dva synovce. Marvan (továrník Bartoš) hrál jako obvykle famozně. ()

Kat_u_lik

Jeden z mých prvních černobílých filmů které jsem kdy viděla mezi prvními a hned si ho zamilovala. Dnes ho řadím mezi své nejoblíbenější a můžu ho vídat pokaždé, když ho dávají v televizi. ()

beruskali

Můj nejoblíbenější český film. Krásný Jindřich Plachta, úžasný Jaroslav Marvan a fantastičtí kluci. Když si člověk uvědomí, že ti nejvytíženější herci dokázali točit i 20 filmů za rok, je pohlazením po duši, že na velkou část z nich se dá koukat i po více než 70 letech. I podvacáté u závěrečné scény ronim slzy jak puberťačka. ()

Macamica

Jasně, zase jedna barvotisková "pohádka" pro paní a dívky, ale tak mile ztvárněná... Krom toho Plachta a jeho něžný humor... "to se dělá, tohleto, zvíře tejrat, pět!" A dvojčata to zahrála na svůj věk a dobu taky výborně! ()

Clareeta

jj, tenhle příběh známe všichni. Jak nabubřelec s pomocí chudého poctivce k otevřené mysli přišel. Jenomže - tenhle příběh v '41 nebyl tak ohranej a má svoje kouzlo. Navíc, kdo z příznivců starých poctivých Marvanů a Plachtů by mohl dát míň jak 5*? ()

PORTER44

Výborné herecké výkony J.Marvana a J.Plachty jak ve vtipných scénách tak i v těch smutnějších a pak taky výborné okořenění vtipných scén dvou malých bráchů,jejich hraní a zpěv na harmoniku,házení kamenem bylo skvělé. ()