poster

Krysař

Poetický

Česko, 2003, 63 min

Režie:

F. A. Brabec

Předloha:

Viktor Dyk (kniha)

Kamera:

F. A. Brabec

Hudba:

Daniel Landa
(další profese)
 • Sawyer815
  *

  F.A.Brabec je břídil.Na tomhle braku je fakt dobrá jen ta Landova hudba.(14.4.2007)

 • katasta
  ***

  S klasickým Krysařem to nemá opravdu pranic společného, ale dle mého názoru to vůbec neni na škodu, naopak jsem ráda, že postavu krysaře někdo použil i v jiném příběhu. Přestože koukám, že tento film většina lidí dost zdrbla, mě to nepřijde jako zas až tak špatný experiment, přijde mi to docela zajímavé. Nebýt sice hudby Daniela Landy, mělo by to nejspíš hned o hvězdu, možná i dvě míň, ale hudba k filmu patří, a tak dávám hvězdy tři.(1.3.2009)

 • Lynn
  **

  Výchozí nápad natočit celovečerní film za 24 hodin je fajn, ale nesmělo by přitom na filmu být tak nápadné, že se režisér chce za každou cenu do té Guinessovi knihy rekordů dostat. Film tak nechtěně působí často amatérsky, spíchnutý narychlo horkou jehlou - to se muselo stát bezpodmínečně. Ale obrovskou nevýhodou je, že do role Krysaře byl obsazen neherec-kaskadér Jákl. Krysař má být postava rozporuplná, hrozivá, s tajemstvím, osudová, temná...Jenže v podání Jákla je to nudnej chlápek s velkou holí, co prostě pořád jenom někam chodí. Je o to nevýraznější, že se kolem něj pohybují tři velmi dobře zahrané postavy, ze kterých nejvíce vyniká Ďábel Karla Dobrého. Navíc ani kamera se Brabcovi moc nepovedla. Prvních pár scén snímaných rychlým přiblížením mělo svůj smysl a bylo to dobré, no ale po pár minutách tento stále stejně používaný postup začal též nudit. Dvakrát škoda, věčný krysařský námět (už mnohokrát zpracovaný - a lépe) zůstává pořád vděčný a velmi dobrý. Brabec prostě na režii nemá, měl by se držet své původní profese a nefušovat jiným do řemesla.(18.2.2006)

 • Dudek
  *

  Krysař je v prvé řadě filmem, jehož účelem byl zápis do knihy rekordů, v druhé řadě je pak experimentem, kdy je jakýsi divadelní přepis slavné hry vsunut do ulic silvestrovské Prahy. Jedná se také o spojení současnosti se slavným legendárním příběhem o Krysaři. Proč říkám divadelní přepis. Odpovídá tomu divadelní sbor, který naše hrdiny následuje, divadelní chování herců a hlavně dialogy hodící se spíše na divadelní prkna, než na filmové plátno. Přesto právě ta nefilmovost dělá z Brabcova filmu to čím je, teprve díky ní funguje stoprocentní spojení starého příběhu o boji zla s dobrem, o němž zvrácení obyvatelé nemají ani potuchy, se současným světem. Zajímavý je také experiment s jedním reflektorem - tento prvek je také znám ze starých divadel a cirkusů, kde reflektor svítí na baviče... - který nám dává kus světa a přesně určuje místo na které se máme zaměřit. Film také vyvolává jisté vzpomínky - i když to jistě nebyl účel -, například pohled na kultovní neonové srdce na Hradě. Rád bych též pochválil Landův hudební doprovod, který - pokud ovšem mistr nezačne zpívat - je velice dobře poslouchatelný a do filmu se opravdu hodí. Nemohu tento zmodernizovaný přepis klasické české knihy ohodnotit odpadem jen z toho důvodu, že je z něj cítit jistá poetičnost okamžiku a navíc si velice vážím tvůrců, kteří projevují alespoň malé pokusy odpoutat se od stereotypu české komediální kinematografie, v níž je pomalu jeden film nerozlišitelný od druhého. Pokud budou podobně experimentovat i jiní tvůrci, věřím že se stav českého filmu výrazně zlepší.(10.2.2006)

 • Damiel
  *

  20 % - Jam mám F.A. Brabce rád, tak Krysař mě totálně minul. Natočit celovečerák za jeden den? Prosím! Scénář je ovšem tak slabý, až nevím, a to je základní kámen úrazu. S chytřejším scénářem by se určitě i za těch 24 hodin dal natočit mnohem lepší kus. Tím jsem si jist.(18.3.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace