Krysař

Viktor Dyk (kniha)

F. A. Brabec

Daniel Landa
  • Dudek

Krysař je v prvé řadě filmem, jehož účelem byl zápis do knihy rekordů, v druhé řadě je pak experimentem, kdy je jakýsi divadelní přepis slavné hry vsunut do ulic silvestrovské Prahy. Jedná se také o spojení současnosti se slavným legendárním příběhem o Krysaři. Proč říkám divadelní přepis. Odpovídá tomu divadelní sbor, který naše hrdiny následuje, divadelní chování herců a hlavně dialogy hodící se spíše na divadelní prkna, než na filmové plátno. Přesto právě ta nefilmovost dělá z Brabcova filmu to čím je, teprve díky ní funguje stoprocentní spojení starého příběhu o boji zla s dobrem, o němž zvrácení obyvatelé nemají ani potuchy, se současným světem. Zajímavý je také experiment s jedním reflektorem - tento prvek je také znám ze starých divadel a cirkusů, kde reflektor svítí na baviče... - který nám dává kus světa a přesně určuje místo na které se máme zaměřit. Film také vyvolává jisté vzpomínky - i když to jistě nebyl účel -, například pohled na kultovní neonové srdce na Hradě. Rád bych též pochválil Landův hudební doprovod, který - pokud ovšem mistr nezačne zpívat - je velice dobře poslouchatelný a do filmu se opravdu hodí. Nemohu tento zmodernizovaný přepis klasické české knihy ohodnotit odpadem jen z toho důvodu, že je z něj cítit jistá poetičnost okamžiku a navíc si velice vážím tvůrců, kteří projevují alespoň malé pokusy odpoutat se od stereotypu české komediální kinematografie, v níž je pomalu jeden film nerozlišitelný od druhého. Pokud budou podobně experimentovat i jiní tvůrci, věřím že se stav českého filmu výrazně zlepší.(10.2.2006)

• MMR

Tenhle paskvil něco vydělal? Bych se hodně divil, protože tohle mohou překousnout snad jen lidé mající rádi hudbu Dana Landy. A já se mezi ně naštěstí řadím, takže jen díky té hudbě nedávám odpad.(17.3.2011)

• Ilicka

Takové silvestrovské pobíhání po Praze s kamerou v ruce... Ještěže k tomu hraje hudba Daniela Landy... Po druhém shlédnutí jsem musela o stupeň dolů...(4.12.2006)

• flanker.27

Nebudu film (???) proklínat za nedodělanost danou časovým limitem, protože nevěřím, že by při pečlivější přípravě a delší době natáčení mohl být lepší. Dámy prominou, ale hovno scénář, hovno obsah se nedají zlepšit ani za dobu existence naší Galaxie, jediným řešením je z gruntu předělat (nejlépe vyhodit herce, režiséra a scénáristu v jedné osobě a svěřit to někomu schopnějšímu, třeba mojí babičce).Ale co, i ČR má svou 24.(28.8.2006)

• Sawyer815

F.A.Brabec je břídil.Na tomhle braku je fakt dobrá jen ta Landova hudba.(14.4.2007)