• otík
  **

  Klasický porevoluční snímek, který ukazuje české lidi v takovém světle, v jakém jsme byli a stále jsme = okrademe, koho můžeme, ale srdce máme ve své podstatě dobré. Jaké to asi je, když si Američan přijede do Čech vybrat manželku, ví snad jen Miroslav Donutil sám.(2.11.2006)

 • LION-MR.T
  **

  Dobrý nápad,však málo využitý a malý rozpočet a nudný konec udělal své. A ještě štíhlý Donutil to moc nezachrání.(16.11.2006)

 • kingik
  *

  Bohatý avšak naivní a důvěřivý čechoameričan Otík Kocián se vrací po letech do své vlasti, aby zrestituoval hotel. Poznává, že lidé v srdci Evropy s ním nejednají fér a jen ho zneužívají ke svým ziskovým účelům. Národ, který miluje se ukáže ve špatném světle. Pro Miroslava Donutila to byla první hlavní filmová role po přesídlení z Brna do Prahy. Měl sice za sebou tři úspěšné filmy, respektive komedie, ve kterých však jen brilantně sekundoval. Tady mohl prokázat, jak je dobrý a nestalo se. S nepřesvědčivým americkým přízvukem sice ještě bez své pověstné, postupem doby a přibývajících rolí, stále více stereotypní obličejové mimiky hraje svoji postavu nevýrazně. Stejně nevýrazně jako je tahle celá komedie, které hlavně schází dobré vtipy a hlášky a to je taky jeden z důvodů, proč nezlidověla, na rozdíl od jiných z té doby, ačkoliv potenciál zde byl. Film totiž vystihl dobu krátce po revoluci docela přesvědčivě, ale opět se vyžíval v možnostech nacpat do filmu všechno, co bylo neřestí tehdejší společnosti, která nabyla kýženou svobodu a vrhla se převážně na podnikání, které zažívalo boom. Snad žádný film z té doby to neopomenul a snad žádný film s tím pořádně nezabodoval. Patří k nim i tahle téměř zapomenutá "restituční" komedie, která mnoho dojmů v divákovi nezanechá a vymizí z paměti tak rychle jako Otíkův "emerický" přízvuk. Nejsem snad jediný, kdo si všiml, že od poloviny filmu začal najednou mluvit kvalitní češtinou. Prachbídná komedie. 20%(19.6.2012)

 • NinadeL
  ***

  Bude to pomalu 20 let a je skvělé, jak nám tyhle restituční komedie zrají s každou dekádou. Bylo chybou zatratit tyhle projekty 90. let na první dobrou a dál pracovat jen se zahořklými komentáři tehdejších Rejžků. Hotýlek samozřejmě není Dědictví, ale z éry bordó sak má Hotýlek hodně do sebe. Ty archetypy byly ostatně českému filmu vlastní vždycky.(20.6.2012)

 • Fingon
  ***

  Ještě do poloviny filmu jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, protože satiricky zobrazované události v roce 1990 z pohledu Čechoameričana opravdu stály za to. Hotýlek v srdci Evropy jsou vlastně taková Tři přání, jen místo kouzelného děděčka je tu kouzelná babička.(22.11.2009)

 • - Miroslav Donutil si vydobyl, aby dostával zaplaceno každý den po natáčení. Tak se také stalo a Donutil se stal jediným hercem, který vůbec dostal zaplaceno. Ostatní herci kvůli špatné dohodě nedostali nic. (Steebe)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace