Reklama

Reklama

Maléna

Trailer
Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

VOD (1)

Obsahy(1)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (323)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Monica Bellucci je přenádherná a to je taky jediný čím se v tomhle filmu provinila, ale řeknu Vám, tolik odporu k lidem jsem už dlouho neměl. Na co si to tam hráli ty vesnický sračky, roky se tulej k fašounům, dělaj Monice pejsky, závistí jim vypadávaj zuby a pak najednou moral jo ? A to co udělaly Monice ty křupanský pochvy, to nemá obdoby já byl rozzuřenej jak ježek co přijde o bodliny a reakce italských chlapů mě ani nepřekvapila, kdyyž chceš hledat sráče zajeď do Itálie, nejlépe do týhle vesnice. Tam bych všem naplival do ksichtu a zase bych odjel. No tahle ukázka lidských povah mě teda dala zabrat. Skvělý, silně emotivní v jeden moment až přeemotivní biják mající v sobě nádhernou poezii krásna a zamilovanosti. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Zpočátku mě to nebavilo a měl jsem k tomu filmu spoustu výhrad. Přišlo mi kupříkladu nepravděpodobné, aby Renato žil s Malènou ve stejném městě - v němž budila takový povyk! - a poprvé se o ní dozvěděl, resp. ji spatřil, teprve ve svých 13 letech (při detailnější úvaze si to ale samozřejmě představit lze). Ani samotná postava Malèny mě zpočátku příliš nezaujala - přišlo mi, že je psychologicky plochá (v podstatě jediné, co o ní člověk zpočátku ví, je to, že je krásná, což je na titulní postavu trochu málo - a mnohem zajímavější postavou mi přišel Renato, který je hlavním aktérem i vypravěčem současně (teprve v závěru se odhalí, že celý příběh je vyprávěn retrospektivně z pozice starce, který vzpomíná na své mládí). Postupně - jak je postava Malèny víc a víc přibližována (přičemž její charakteristika je v převažující míře realizována prostřednictvím jejího chování - Malèniných replik je v celém filmu velice poskrovnu), mě však ten film začal víc a víc vtahovat do sebe, a ke konci jsem jím byl už zcela ohromen - a sice v momentě, kdy je Malèna vystavena lynči. K samotné Monice Bellucci zde budiž napsáno, že její úchvatný zjev zde byl zachycen pravděpodobně na svém samém vrcholu v jejích tehdejších 36 letech - a každý záběr na ni doslova bere dech, tak moc překrásná žena to je. V těch dobových kostýmech jí to navíc mimořádně sluší, a když si k tomu člověk připočte, že se zde i několikrát odhalí, vychází z toho velice výjimečný filmový zážitek, který se rovná malému zázraku. Rozdýchávat to, čeho jsem byl v tomto filmu svědkem, budu ještě dlouho. Film byl navíc natočen v úžasných lokacích, obsahuje spoustu humorných situací, je podbarven krásnou hudbou Ennia Morriconeho, celé je to nasnímáno mistrnou kamerou - a hlavní postava Renato je obrovský sympaťák, ve kterém jsem si našel hodně ze sebe a poznal se v něm (pro mě osobně navíc není bez zajímavosti, že jeho herecký představitel je starý stejně jako já, což mi ho opět přibližuje). Nádherný film, v jehož závěru jsem stíral slzy dojetí. Za sebe nemám problém napsat - bezprostředně po doběhnutí závěrečných titulků, kdy jsem ještě celý pohnutý dojetím a okouzlený Monikou Bellucci - že toto byl jeden z mých nejhezčích filmových zážitků, a že Monica Bellucci je zde asi nejkrásnější žena, jakou jsem kdy viděl - je absolutně bezchybná. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Snímek o ženě, která svojí krásou dokázala umlčet celé město. Malena je Tornatoreho studie lidských charakterů, v níž hrají prim závist, chtíč a pokrytectví dospělých a s přicházením o iluze spojené snění těch, kteří se dospělými teprve stanou. Film je chytrý a především zpočátku jakoby hřejivý - o to víc ale překvapí jeho dramatická část, kterou nemůžu nazvat jinak než temnou a plnou svinstva. Rozepisovat se o půvabech Moniky Bellucci nemá cenu, protože by si jich všiml i slepý, takže snad jen pochválím režii pana T. a samo i přesnou hudbu pana M., jež tomu všemu dodává tu pravou italsky šťavnatou atmosféru. Čtyři a kus. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Film alá Čokoláda. Avšak tvrdší, temperamentnejší a zachytávajúci povahu jedného národa počas určitého hektického obdobia, kedy sa menili kabáty, prispôsobovali sa povahy a správania, ľudia niekedy aj o 180 stupňov zmenili zmýšľanie. Treba si uvedomiť, že každý človek je iný a preto netreba odsudzovať hlavnú postavu, proste bola dotlačená k múru a skrslo jej na um si s nepriazňou osudu poradiť zlým spôsobom, všetko pod dohľadom mladého chlapca, ktorý sa zamiloval a celý príbeh sleduje. Nikdy však nedosiahne svoj cieľ, ale aspoň sa s tým vyrovná chlapsky, taktiež manžel Malèny a aj ona sama, keď sa vrátila nakoniec domov. Je to príbeh dnes už akoby z dôb minulých, dôb, kedy každý o každom všetko vedel, príbeh o talianskej bláznivosti, ale ono sa to deje aj dnes, len v iných formách. Toto je film, ktorý krásne poukazuje na závisť, tu konkrétne k žene, kedy ženy chceli byť ako ona, ohovárali ju, muži ju chceli dostať a ona sama tak zostala znechutená a krása trpela tým, že vyčnievala veľmi z radu. Teoreticky by sa tým dalo poukázať na ľudí, čo vyčnievajú z radu, ako si často život pretrpia, aký ho majú, aj keď si okolie myslí opak, ťažký a zlý. Veď stále mnohí čítajú bulvár, stále sú tie zlé vlastnosti medzi nami, len to skúsme priznať a postaviť sa tomu. Neschvaľujem to, čo urobil chlapcov otec na konci a aj sám chlapec počas deja, ale treba si uvedomiť, že je to film vlastne aj o pubertiakovi, je to o snoch a realite, podfarbené krásnou hudbou, možno sem tam až priam vulgárne, ale podľa mňa v medziach vkusu, pre dospelých bezpochyby. Čakal som však krajšiu farebnosť, iné prostredie, ale film bol filmom aj tak. Hlavná hrdinka nie je môj typ, ale vidno, že pre mnohých áno, pre mňa to je celkovo tak na 90%. Nepoburuje ma to, ale zároveň tomu chýba štipka krásy, zvláštnosti, ale je to talianske, tak to beriem. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Siréna Bellucci lákající i dráždící, sexuální fantazie neznající věkové limity, opakovaná poznání, že lidé jsou kurvy, aniž by se živili prostitucí, maestro Morricone a blažený úsměv na rtu, když se malý Renato ke konci zachová tak trochu jako Rick v Casablance.. Nostalgií provoněná půvabnost. Z časů, kdy to měl na Sicílii jakýkoliv malý fetišista těžší, než velký fašista a podobně jako Benigniho La Vita è bella zahalená do závoje přikrášlených dětských vzpomínek. Že opravdovou lásku zažije jen ten, kdo pro ni trpí, vykreslil Tornatore vášnivě i vkusně a to přitom měl director´s cut už velmi blízko k Tinto Brassovi, tzn. více vzedmutých kalhot na obou stranách plátna.. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (4)

  • Představitelka titulní role Monica Bellucci komentovala, že měla se svou postavou určité styčné body díky vlastním zkušenostem z dospívání: "Vyrůstala jsem na malém městečku, takže vím, jaké to je žít někde, kde se všichni navzájem znají, kde když jdete po ulici, tak se za vámi muži ohlížejí a ženy na vás žárlí. Samozřejmě jsem ale jiná než Maléna - už proto, že jsem nezávislá moderní žena. tudíž jí rozumím, ale její příběh není můj. Tehdy měly ženy ve společnosti místo jen jako matky nebo jako manželky. V podstatě se projevovaly jen prostřednictvím mužů. Ženy tedy Malénu nenávidí, protože tolik přitahuje mužskou pozornost. Nepovažuji film jen za portrét sicilské vesničky ve čtyřicátých letech nebo za portrét krásné ženy, ale především za portrét závisti, žárlivosti a nenávisti." (NIRO)
  • Plakát z filmu, na kterém si Monica Bellucci zapíná boty, se stal nejprodávanějším filmovým artiklem toho roku a visel v pokoji milionů teenagerů. (Roman.Ticka)

Reklama

Reklama