Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Portrét Ester Janečkové zachycuje její osud v průběhu 30 let. Helena Třeštíková ji začala natáčet od roku 1989 jako jednu ze studentek Střední zdravotní školy v Praze pro film Sestřičky... Ester Křížková je už jako studentka zdravotní školy velmi aktivní dívka. O vše se zajímala, vše komentovala. V průběhu sametové revoluce na DAMU organizovala letáky a materiály, které pak distribuovala ve své škole. Po maturitě se rozhodne jít studovat herectví a dramaturgii na DAMU. Hledá své místo v divadelním světě. Hraje v Divadle na Zábradlí, vdá se pak za lékaře Zdeňka Janečka a postupně se jí narodí dva synové. Ester pak občas pracuje v Českém rozhlase v literární redakci. Po několika letech uspěje v konkursu na moderátorku pořadu Politikon České televize. Poté se stane moderátorkou pořadů Sama doma a Pošta pro tebe. Ester se díky tomu stala velmi populární osobností České televize a zároveň zažívá drobné manželské krize. Účastní se televizní zpěvácké soutěže Duety, kde zpívá s Kamilem Střihavkou. Narodí se jí třetí dítě – dcera Sára a po nějakém čase zažívá dvě tragédie: porodí mrtvé dítě a pak se zasebevraždí její synovec Filip, který se nedovede smířit se svou homosexuální orientací. Ester se stává aktivistkou a podporuje LGB komunitu. Začne studovat psychoterapii. Stále pracuje v televizi a snaží se být dobrou manželkou i matkou, i přes různé kolize, které rodinné vztahy přinášejí. (Česká televize)

(více)

Recenze (51)

DruidKarel 

všechny recenze uživatele

1774. hodnocený film: Práce paní Třeštíkové a její přínos na poli časosběrných snímků pro českou kinematografii je nezpochybnitelný. Na základě její práce si může každý jedinec uvědomit svou jedinečnost, tedy, že ze sebeobyčejnějšího člověka může být výjimečná osobnost, jejíž osud je hoden dokumentu. Jedná se skutečně o mravenčí práci, kdy je v kontaktu se spoustou lidí a sleduje jejich životy. Není to na denní bázi, ale ta posloupnost je tam zachována a návaznost také. Co mě na tomto dokumentu zklamalo bylo to, že nedošlo téměř vůbec k napojení příběhové linky na život Otty Ornesta. Vím, věnoval se tomu již jiný dokument o Ester Janečkové, ale už je to nějakou dobu. Na druhou stranu, nevíme, jestli tak bylo učiněno na přání samotné paní Ester nebo její rodiny a také, tohle nebyl dokument o jejím otci a matce, která byla signatářkou Charty 77,ale o Ester Janečkové. 4* si dokument jistě zaslouží. Zase skvělá práce, paní Třeštíková. 4* ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

S Ester je to těžké. Jako samostatný dokument to není nic zvláštního, v podstatě je to jen variace na 13. komnatu. Jako součást celku Sestřičky, ze kterého vzešla Karolína a Ester, to lze snad vnímat poněkud lépe, jako skutečný časosběr, jehož bodem nula je partička spolužaček maturujících krátce po revoluci. Některé sice krátce ve zdravotnictví setrvaly, ale to podhodnocení postupně dohnalo každou z nich. Ester určitě překvapila svou houževnatostí, znovu se pokusila o uměleckou kariéru, která jí nakonec vyšla, pořídla si velkou rodinu... Rozhodně nepřešlapuje na jednom místě a nezoufá si, že byla jen matkou nebo cokoli podobného. Čili co ty dávné spolužačky spojuje? Zkušenost, že zdravotnictví je neuživí. ()

Reklama

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Nemohu se ubránit dojmu, že projekt sledování dvou zdravotních sester Karolíny a Ester nebyl pro režisérku prioritou. Pak po nějakých vlastních peripetiích, rozhodla, že v tom bude pokračovat. Jinak si nemohu vysvětlit, že v obou případech natočila na počátku jen několik prostředí a pak to nechala pět let spát. To neuděláte, když o tom člověku chcete točit dokument. Navíc to byly zcela zásadní roky. U Ester pak Třeštíková udělá ještě šestiletou a pak sedmiletou pauzu. Nevidíme téměř nic z manžela a už vůbec nic z její matky. Byla to velká osobnost, která je zmíněna jen ve slovní zmínce. Nevidíme jak se narodí další děti, žádné krize... Dokument mohl klidně mapovat poslední roky Ester a byl by vlastně její další 13. komnatou. Některé pasáže jsou vlastně zbytečné. Příchody a odchody na Kavčí Hory, několikrát ukázaná Pošta pro tebe. Asi jsem čekal víc. Za mě zklamání. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Potíž s dokumentem o Ester Janečkové je v tom, že ona, na rozdíl od většiny objektů Heleny Třeštíkové, je známou osobou, takže mnoho lidí si myslí, že ji víceméně znají a o to lehčeji ji soudí, popřípadě píší urážlivé komentáře. Tenhle film je podobně napínavý a emocionální, jako vyprávění o Karolíně, jen mě mrzí, že Ester se více nerozhovořila o kýčovitosti Pošty pro tebe, kterážto tvoří většinu jejího obsahu. To je pro mě největší zápor tohoto filmu. 70%. ()

Garson odpad!

všechny recenze uživatele

Ester Janečková vyobrazená v tomto dokumentu jako symbol míru,soucítění a dalších kladných vlastností?Tak pro mě rozhodně ne,už v pořadu Pošta pro tebe na mě působila vysoce nedůvěryhodně,stejně falešně jako Alice Bendová kterou použili jako náhradu místo dokonalé Laďky Něrgešové v pořadu Farmář hledá ženu.V poslední době se stalo zvykem protěžovat antikomunistické postavy tehdejší i současné doby,které mají v České televizi dveře dokořán.Nikdo se mi nemůže divit,že v této moderní době která semlela většinu obyvatelstva nemůžu mít pochopení pro lidi jako je Ester Janečková a pro jí podobné jako pro herečky Geislerovou,Plodkovou a pro herce jako je třeba Mádl nebo Bartoška.Bohužel politika zasahuje do všeho i do posuzování všeho a všech.Dokumentaristka Třeštíková je známá svou náklonností k Havlovi a k dalším politickým "osobnostem",kterými já jako vlastenec vysoce opovrhuji a podle toho také ty její dokumenty vypadají.Filmařsky je tento dokument díky velkým časovým skokům také dost nepovedený.To,že Ester podporuje LGBT komunitu a Prague Pride tak to byla poslední kapka a můj negativní pohled na Ester Janečkovou se tím jen prohloubil.Dal bych tomuto dokumentu ocenění TOTÁLNÍ ODPAD a velmi mě mrzí,že to nejde. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • V letech 1995-1999 hrála Ester Janečková roli Betty v klasickém muzikálu Cabaret v Divadle Na zábradlí. (NinadeL)

Reklama

Reklama