Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

FreddyKrueger

do ty doby nez jsem videl Tetsua, tak jsem ty sikmooki dabliky nebral vubec vazne. o, jak jsem se mylil. ... kov tady, kov tamhle, kov vsude. ()

PONK

Cakal som sialenosti hocijakého druhu. Ale toto!!! Toto si zaslúzi 5 hviezdiciek. Snímok ktorý na prvý pohlad nemá zmysel je perfektne do detailov prepracovaný príbeh. A ten štýl akým je natočený to je pecka. Kultový film s velkými K.F. ()

mokrasek

Fantasmagorická noční můra je tady. Pro starší generaci doporučuji k podpoře správného prožitku z filmu se předpřipravit fermetrákem, algenou a alkoholem. Přesto si myslím, že vyjimečné filmy mají právo na vyjimečné hodnocení. ()

Trev Chud

Film, kterej musí milovat pseudointelektuálové, kteří ho sjíždí na svých stejně podivných seancích a pak se předhánějí v tom, kdo v něm našel větší poselství.... u mě jedna hvězda za efekty, víc ani ránu. ()

Hlavonozec

Po shlédnutí tohoto filmu ještě můžu usoudit, že jsem na tom psychicky v pořádku, když nevymýšlím takové zrůdnosti. Ale jako u vrtačky jsem se smál jako u obědové scény v Braindead, tak si to ty tři určitě zaslouží. ()

Misterioso

Skoro nehodnotitelné... Ale protože na nehodnotitelné filmy nevěřím, zůstanu u průměru. Byť tenhle film je všechno, jen ne průměr. Ale jelikož se má fascinace filmem tak nějak vyváženě střídala s nezájmem, 50 % zaokrouhlených nahoru sedí. Pro fanoušky ojedinělých záležitostí asi povinnost. ()

gjk79

Japonská, černobílá, industrialně ujetá, kovová šílenost, s psycho zvuky a extrémním střihem. Pochybuji ,že někdo rozluští, o co přesně v tom filmu jde. Může se stát, že vás po shlédnutí rozbolí z toho všeho hlava, ale jinak doporučuju. Ne vždy se poštěstí vidět něco tak divného a zaroveň originálního. Je to taková Mazací hlava na japonský způsob. ()

infidele

totální skepse vůči technice...pohled na to, co všechno ničí a jaké problémy způsobuje. zajímavá je projekce do sexuálních představ a vztahů postav ()

morbido

Tažko hodnotit tento film a v sobotu o ôsmej večer na markíze to asi tak skoro nepôjde :D.Je to strašná divnosť ale so záujmom som to dosledoval až dokonca(možno aj kvôli pomerne krátkej stopáži).Dvojku si určite nepustím toto my úplne stačilo.Japonci sú divný národ a tak úplne som to nedokázal pobrať ale určité okúzlenie zvrátenostou tohto filmu tam je.65-70% určite sa k tomu ešte niekedy vrátim. ()

morlumak

Viděno na plátně a zasáhlo mě to opravdu hluboko. Totální šílenost, kde se střídá jeden odpornější obraz než druhý, to vše podkresleno skvělým industriálním soundtrackem...Nesnažte se pochopit a nechte to jen působit. ()

ELDoctorow

dafuq did i just see? Todlecto asi nebol najmúdrejší výber filmu na popracovný piatok o druhej ráno, čo? Totálny mindfuck, brainfuck, eyefuck, earfuck a vo filme nás oblaží aj jeden bodyfuck. Hodnotenie berte absolútne orientačne, toto sa nedá opísať ani odporučiť, či neodporučiť. To si treba zažiť, ale len za predpokladu, že ste si istý, že vás tá zbytočne premrhaná hodina života nebude raz na smrteľnej posteli mrzieť. ()

tuberatanka

Mierne nechutná romantická cyberpunková hororová rozprávka s hlavnou úlohou s človekom ktorý sa mení na androida, narastie mu ozrutný vrtákovitý rotujúci penis a nezriedka je znásilňovaný iným androidom-úchylákom, po čom sa jeho premena na androida ešte urýchľuje, až kým sa z neho nestane krásna a obrovská (a hrdzavá) hromada kovu a káblov. Dej je nelineárny, rozprávanie je rozbíjané zbesilými vsuvkami a skoro švankmajerovským použitím stop-motion animácií. Prvá polovica filmu bol trochu úchylnejší, dobre natočený japonský sci-fi horor, druhá polovica už bola značne väčší a ťažko zaraditeľný výplach. Kto má rád sci-fi a kyberpunk vo forme psychiatrického úchylného hororu, príde si na svoje, slabším povahám neodporúčam pozerať pred spaním:) ()

Kletus

Tenhle film chrání nálepka "experimentální" jinak by to byl odpad, ale o děj "Tetsuovi" vůbec nešlo, chtěl ukázat přesně to, co ukázal a to přeměnu prostého japonského úředníka v beztvaré kovové monstrum a používá k tomu také příslušné prostředky (kusy kovu vylézající z těla). Je to celkem náročné na dokoukání, jelikož dialogů je tam po skromnu a film se soustředí na danou věc. Film zachraňuje jeho bezbřehá originalita. Tohle v Iron Manovi, Transformerech ani v Strážcích vesmíru rozhodně neuvidíte. PS: Famózní konec. ()

stani

Jen pro obzvláště otrlé. Japonská chaotická "fantasmagorie". Mazací hlava od D. Lynche je proti tomu klasický rodinný film. Cenu by měl dostat ten, kdo se vydrží dívat celý film od začátku do konce. ()

johnny_vasku

Asi nelze vystihnout Tetsua lépe, než jako kdyby natočil Cronenberg (tedy styčný bod v nechutné proměně člověka v jinou entitu) Lynchovu Mazací hlavu (tedy fakt, že syžet díla nám vůbec neulehčuje práci s dešifrací toho, co se vlastně ve filmu děje). A stejně tak jako k Mazací hlavě se i k tomuto snímku rád vrátím tak za 15 až 20 let. 60 %. [43. Letní filmová škola] ()

Jirka.Arbter

Co to sakra právě spatřily moje oči. Ze zhlédnutí tohoto filmu jsem se vzpamatovával ještě opravdu dlouho. Pořádně jsem nevěděl do čeho jdu, na film jsem se díval jen z toho důvodu, že jím byla údajně inspirovaná celá sekvence s motorkou v Noční můře v Elm Street 5. Už samotná pátá Noční můra je patřičně ujetá, ale zatímco ona je značně brakovitá, Tecuo ne. Film po celých 67 minut útočí na vaše smysly, což podle recenzí tady na ČSFD mnoha lidem vadí, avšak pro mě osobně to byl útok příjemný. Cukamotův první 16mm počin je zároveň jedním z jeho nejlepších a nejvlivnějších, už od prvních záběrů na kovového fetišistu snímek působí tajemně a znepokojivě, což jsou pocity, které se postupem filmu zvětšují a přidává se k nim ještě údiv a znechucení. Normálně filmy s přílišným množstvím sexuálního násilí vážně nemusím, ale Tecuo se narozdíl od zhovadilostí typu Srbský Film snaží svými bizarními záběry o více, než jen přivedení publika ke zvracení a uspokojení zvrácených choutků nějakých úchylů. Film si lze vyložit mnoha směry, od konzumace lidské individuality japonskou pracovní kulturou, přes postupné požírání našich životů stroji (což můžeme z filmu chápat jako dobrou i špatnou věc) až po příběh o uzavřeném homosexuálovi, který si nechce přiznat svou orientaci. Musím se přiznat, že po prvním shlédnutí filmu jsem jeho drtivou většinu nechápal a divil bych se, kdyby někdo ano, každopádně po přečtení nespočtu článků a recenzí o jeho vzniku a významech jsem se na něj podíval znovu a viděl ho v úplně jiném světle. Často se mi stává, že mě nějaký film uchvátí natolik, že o něm přemýšlím ještě několik dní, ale už dlouho jsem to nezažil tak silně, jako právě s Tecuem. Obrazy mzdáře kroutícího se v bolestech se mi před očima v doprovodu senzačního industriálního soundtracku živě vyobrazují už více než týden, a já si to náramně užívám. Pro milovníky bizarního a experimentálního kina je tenhle příběh o železném muži must-watch. Po druhém shlédnutí dávám 5* ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu