Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

sud

Na filmu "Dveře v podlaze" je nejsympatičtější asi ta slepá nepoddajnost divákovi, zvláště tomu Hollywoodskému. Ve filmu neuvidíte jediný citový výlev, jediný slzopudný moment a ani jediný náznak sentimentality. A ti, co se na film nalákali pouze s vidinou toho, že uvidí zcela obnaženou Kim Basinger (která je pořád stejně krásná, jako před 20ti lety), užili si pouze na 10 vteřin. Jinak je film prodchnutý smutnou (ne depresivní) atmosférou, která se dokáže zarýt pod kůži. Jeff Bridges je ve své roli naprosto dokonalý. Působí daleko mužněji, než v jiných rolích. Kim Basinger není jen kráska z plakátu, ale i skvělá charakterní herečka. Nebýt rozvláčného tempa v polovině příběhu a trapného extempore s Mimi Rogers, bylo by to za 90%. Takhle za 80%. ()

castor

Manželé Ted a Marion (přesní Jeff Bridges a Kim Basinger - ta nezapomíná na své svěží výkony, např. z L.A.-Přísně tajné), jenž se nedokáží vyrovnat se ztrátou svých dvou synů, nezkušený mladík (talentovaný Jon Foster), jenž citově vzplane k Marion, a jedna chodba, která jim svými fotografiemi stále připomíná tragickou minulost. Režisér trefně odkrývá rez navenek šťastných domácností, řadě situací - např.milostné vzplanutí - ale jen tak neuvěřím, filmu by jistě slušela polovina 20.století, nikoliv současnost. Williams přes veškerou snahu dokazuje, že doslovná adaptace nemusí být vždy trefa do černého!! Přesto si toto komorní drama, které potřebuje divákovo zamyšlení, zaslouží lepší průměr.. ()

Dan9K

Takové to typické drama, které neobsahuje žádné blbosti, nic, co by vás vysloveně rozčílilo či zarazilo, ovšem je to takové vaření z ničeho. Člověka to sice zaujme, ale originalitu nenajdete a na film brzy zapomenete. Atmosférou, nikoliv námětem, mi to trochu připomnělo novější drama Důkaz. ()

Reiniš

Jedna z těch lepších filmových adaptací knih Johna Irvinga. Debutující Tod Williams natočil citlivý a smutný film bez velkých srdcervoucích scén a možná právě proto jsou Dveře v podlaze tolik působivým filmem, který by neměl ujít pozornosti žádnému fanouškovi Americké krásy. Kim Basinger je jako smutná a chladná Marion natolik uhrančivá a sexy, že její přítomnost dráždí skoro víc jak v knize. Jeff Bridges je jako Ted Cole správně bohémský a charismatický a skvěle zvládnul i vnitřní smutek hrdiny, který se snaží skrývat za usměvavou a bezstarostnou tváří. Po skončení filmu ve mně zůstaly velmi zvláštní pocity, díky kterým budu nad Dveřmi v podlaze ještě nějaký ten čas přemýšlet (a rád). ()

LiVentura

Dnes již klasické amer.drama na motivy sexu, opovržení, tragické rodinné události a vztahů obecně. Velice dobře zahrané i natočené. ()

nunka

Každá rodina si nesie vlastnú drámu, prechádza rôznymi krízami a štádiami a práve o tom bol pre mňa tento film...Keďže som román "Rok vdovou" nečítala, nemám s čím porovnať, no po vzhliadnutí filmu, nemám ani chuť si ju prečítať...celé to bolo také, že sa na to dalo pozerať, ani odpad, ani žiadna šupa... ()

Legas

Po filmovém rozjezdu jsem čekal další depku, kde na konci někdo spáchá sebevraždu (nebo tak něco), a byl jsem velmi mile překvapen lehkou komediálností, nadsázkou, občas i nečekaným okamžikem. Chápu, proč ve filmu byl detailní rozbor nehody, ale i tak bych byl pro jeho vynechání. Zdál se mi příliš doslovný, zbytečně drsný a nesympaticky odvyprávěný. ()

Anderton

Množstvo metafor, nemenej symbolov, komornejšie spracovanie ako napr. Americká krása, mužné herectvo Jeffa Bridgesa a jemná Kim Basinger. Veľa nahoty a cynizmu, melanchólia a depresia. Takže film pre ľudí, ktorí sa neboja myslieť a majú myseľ otvorenú aj pre háklivé témy. Film som videl v roku jeho vzniku, potom už nie, ale na rozdiel od mnohých iných ma svojou inteligenciou zaujal už vtedy. Pri troche šťastia to mohol byť veľký hit. Nestalo sa. ()

swamp

Citlivě natočené drama popisující přestárlého spisovatele, jehož manželství se nezadržitelně blíží do zkázy. Nic nezmění ani dočasný pobyt mladého pisálka, který se původně chtěl něčemu přiučit.. ()

meave

Postavy tak plnokrvné, ako vnútorný svet, ktorý sa v skutočnosti s vonkajším iba prelína, žijú v Irvingových príbehoch v omnoho zhutnenejšej forme. To je podstata ich sily a tažisko príbehu. Rovnako jako špecifické detaily, ružový sveter a váha každého slova – bez ohľadu na ich počet. Nečítala som predlohu a priznám sa, že som čakala niečo iné. Možno preto ma príbeh Tima, Tomiho, Marion a Teda v chodbe plnej fotografií, prekvapil. Každá rodina má svoju drámu, ale viera v príčiny a dôsledky, u Irvinga tak prepracovaná, a dôsledná práca na každom hrdinovi, robí z jeho diel skvosty s hlbokým leskom. Rada sa v ňom stácam a nemôžem neodporučiť aspoň na chvíľu sa ponoriť do osobného života inej rodiny, než tej vašej. ()

Slarque

Komorní příběh mladíka, který se na čas objevil v jedné vnitřně rozvrácené rodině... tedy spíš v jejích troskách. Přesvědčivě vykreslené postavy a jejich představitelé jsou hlavní devizou tohoto chladného a cynického dramatu. ()

korbitch22

jako vždy skvělý jeff bridges,bohužel hrající v divném filmu,řekl bych až divně úchylném.až moc vážně se beroucí drama,které se veze tak trochu na vlně televezní kvality.jediné opravdu oběvné zjištění je,že kim je v padesáti stéle hezké a kvalitní maso,pro mladé laso:-) ()

Marze

Jeff Bridges je mimořádně neskutečný Ted Cole. Je to pohádka o soužení, sexu a zradě vyprávěná z nadhledu. ()

marhoul

Miluji Bridgese a miluji Irvinga!!! A miluji knihu Rok vdovou. A protože je nenatočitelná, beru zavděk i zpracováním pouze jedné části knihy. A pokaždé, když dojde na závěrečné lámání chleba... pokaždé cítím, jak TO Teda Colea strašlivě bolí... "...byl to zvuk, jako když se někdo snaží nevydávat zvuk...". ()

mat.ilda

Nudná studie rozkladu rodiny, která čelí prázdnotě a zoufalství po ztrátě dvou milovaných synů. Látka na hodně pestrou emotivní stupnici, které však bylo využito minimálně - úspěšně zde fungovala otupělá beznaděj, hrozivá prázdnota chodby přeplněné fotografiemi a samota malé Ruth, živořící neustále oživovanými vzpomínkami na mrtvé bratry. Ač nejsem zrovna senzacechtivá, vydržela jsem jen, abych se dozvěděla příčinu neštěstí. Jeff vysoko převyšoval Kim, na jejímž herectví i kráse neshledávám nic chvályhodného, i mladého Fostera, který mě masturbací nad spodním prádlem rozhodně nepřesvědčil o svém mladickém vzplanutí, a vlastně vůbec o ničem. ()