Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

dratkovani

Svěle zpracovaná knižní předloha,řekla bych lépe,než Pravidla moštárny,realistické,kruté trochu ulítlé,tak ,jako Irvingovy knihy,drama o prázdnotě,rodinné tragediia způsobu vyrovnání se s ní- každý jinak,co je horší???Kim vystihla povahu postavy,a Jeff,taky skvěle zahraný "darebák".Myslím,že vystihnout téma knihy a sdělení její myšlenky je vždy těžké,ale tentokrát se to režisérovi povedlo.. ()

morasten

Dobrý film na sobotní večer, nemá chybu, žádná nelogická ptákovina, zvednul mě ze židle ale ne do nebe. Dobrý psychologický film s "dobrým" koncem. ()

rhodos

Intimní rodinné drama s výbornými hereckými výkony všech představitelů v čele se skvostným Jeffem Bridgesem se mne velmi líbilo. Tento film je natočen podle bestselleru Johna irvinga Rok vdovou, a poněvadž jsem také knihu četla, tak mohu srovnávat a z tohoto srovnání mne vychází, jak kniha, tak i film na stejné úrovni, která je vynikající. A musím také poukázat na to, že tento film jsem si pořídila za nemalý finanční obnos na DVD, což o něčem svědčí. ()

andy60

Musím se přiznat, že se nesplnila má očekávání. Vyprávění bylo zdlouhavé, místy nesrozumitelné a těžko uvěřitelné. Nemyslím, že pětiletá holčička se bude zabývat přirozením svého otce a nezývat ho penis. Ani si nemyslím, že ten mladý šukálista sotva přijde do cizího domu, začne hned masturbovat. Rovněž si nemyslím, že první, na co by se ho Kim Basinger zeptala, by bylo, jestli už měl sex a hned vzápětí mu ho poskytla. Závěr přinesl nějaké odpovědi, proč to či ono, ale ne v dostatečné míře, abych vše pochopil a mohl si říct, jak mě film obohatil. ()

drovi

Knihu som nečítal takže nemôžem porovnať. Ale zo svojich skúseností viem, že filmy málokedy dosiahnu úroveň knihy podľa ktorej sú sfilmované. To nech posúdia, tí ktorí ju čítali. Film mal silný príbeh a až ku koncu sa odhalilo, že Ted Cole vlastne Eddieho zneužil, keď ho zamestnal. Boli tam momenty, keď sa človek v určitých situáciách aj zasmial. Ale nenazval by som to komédiou a už vôbec nie mysterióznou. Je to skôr dráma, v ktorej sa každý z manželov vyrovnáva so smrťou synov po svojom. Jeff Bridges a Kim Basinger dokazujú, že sú špičkoví herci a sadlo to aj Jonovi Fosterovi. Kvalitne, citlivo a sem tam s vtipnými prvkami vyrozprávaný príbeh, ktorý ma vtiahol do deja od začiatku do konca. ()

mover

Zvláštní snímek. Člověka patrně nenadchne hned na první pohled, zpočátku se navíc zdá poměrně nudný. Ale o to je pravdivější, chvílemi navíc nenápadně vtipný. Není tak poutavý jako americké thrillery nebo staré komedie, ale velice působivý, pravdivý, smutný, záhadný. Určitě stojí za zmínku i mysteriózní vzezření Kim Basinger. Vynikající hudba, potěší i dabing J.Štěpničky, zajímavostí je, že film byl nahrán v Praze. Čekal jsem o něco epičtější a civilnější příběh, ne tak chladný, ale to z něj dělá výjimečný a jedinečný film. PS: děj se neodehrává ve velkoměstě, ale spíše krajině skandinávského typu. . . Film je zajímavý a silný, jak detailně a působivě líčí krizi obou manželů, jejich osud. Ale nelíbí se mi na něm jistý nihilismus. Že film začíná jako problém, dramaticky se vyvíjí a jako tragédie končí. Fakticky se nikdo nesnaží o řešení. To, co se děje v průběhu, zase tak přesvědčivé nebo aspoň ospravedlněné není. V prvé řadě mají problém manžel a manželka, uvědomují si jej a chtějí žít normálně. Ale fakticky s tím nic nedělají. Není to lehké, ale nějaká cesta existuje. Třeba psycholog, terapeut, manželský poradce, pomoc přátel (pokud žádné nemají, zase by bylo vhodné to zmínit a zdůvodnit). Celý film se tak netočí okolo jejich rodinné tragédie a budoucnosti, ale o vlivu mladíka na pozůstatky rodiny. Pokud se Ted a Marion nesnaží k sobě najít cestu a nechají působit další živel, jejich svazek se tím spíš rozpadne. Ve skutečnosti se za celý film stane "jenom" to, že Ted najme přepisovatele (snad kvůli Marion), ona si k němu zákonitě najde cestu - to Ted chtěl, Eddie logicky také a Marion se nelze divit, že potřebuje nějaké oživení. Takže se stane, co se musí stát, namísto řešení vztahu manželů a budoucnosti výchovy malé dcerky se torzo rodiny rozpadne na atomy. Například by bylo dobré vytvořit pokračování alespoň jednoho dílu, kde by se již časový a věkový skok moh uskutečnit? ()

Sejkorka

Za zmínku stojí, že Kim Basinger bylo v době natáčení padesát, pořád kočka. A Elle Fanning pět. Celý film vpodstatě čekáme na to, že dozvíme, jak a proč zahynuli Tim a Tom. Odchod Marion je sice pochopitelný, ale proč s tím dělala takové tajnosti. A zničila i negativy ... Těšil jsme se, že se Eddie dá dohromady s chůvou (Bijou Phillips) a tak nějak se objeví v posteli. No, Marion taky nebyla špatná. ()

1308boddah

Pěkná kamera, sympatičtí herci, ale jinak docela utahané, očekávaná pointa i přes snahu nedojme, jelikož je celá nelogická a dveří v podlaze se snad ani nedočkáme. Nelze napsat víc bez spoilerování. Jednou stačilo. ()