Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

Rockerman

Velmi pěkný film. Knihu jsem, bohužel nečetl, ale asi to napravím, protože jak známo film nemůže obsáhnout vše. Navíc jde o mého oblíbence J.Irvinga. Výborné herecké výkony. U Bridgese již nepřekvapí, u Basinger je to událost. Také mladý, začínající spisovatel hraje skvěle. Tragédie rodiny, následně její rozpad, nezodpovědná matka, bohémský otec i první sladká sexuální zkušenost mladého muže. To vše najdete v tomu díle. Nenudil jsem se ani chvilku, proto dávám 5*. ()

Primavera

Neskúsený študent prichádza do domu spisovateľa, aby pracoval jeho asistent a získal skúsenosti. Získava však viac než čakal. Rodina, ktorá sa vyrovnáva s tragédiou, trauma, ktorá sa zakráda ako zlodej chodbami domu .... milostný vzťah s podstatne staršou ženou, stále krásnou manželkou spisovateľa, ktorú výborne zahrala tiež stále rovnako krásna Kim Basinger. Život ako samé straty a nálezy, ako by povedal klasik, parádne spracovaný vo filme. ()

Brinkley

Četla jsem nejdříve knižní předlohu, takže Dveří v podlaze jsem se dost bála (především kvůli tradiční rozsáhlosti a spletitosti Irvingových románů). Tvůrci pro film naštěstí vybrali tu nejzajímavější část knihy a na té pak mistrně rozehráli jedno nenápadné, intimní, přesto však dechberoucí drama. P.S. Až díky postavě Marion jsem uznala K. Basinger za plnohodnotnou herečku. ()

bono22vox

Hmm... Bohemsky Bridges v atmosférickém dramatu co stojí za pozornost. A to hlavně od fanoušků Americké krásy... PS: katarze se nekonala, všechny metafory jsem nerozlustil, film ve mě přesto (a asi právě proto) zůstal několik dní... ()

mira.l

Vcelku koukatelný film s dobrými výkony. J. Bridgese, K. Basinger i J. Fostera, ale zase to nebylo nic, co by mě posadilo na zadek a víckrát to asi vidět nemusím. ()

Veronica27

Krásný, citlivý a silný příběh.Který mě vtáhl 100% do sebe a už nepustil.Jeff Bridges skvělý výkon, tohle mi prostě sedlo se vším všudy.Plus opravdu hezké prostředí. ()

Wolf

Kdybych mohl, dal bych čtyři a půl hvězdičky! První polovině by slušely příjemné 3 hvězdičky... Ničím nenadchne, ale nudit se u ní určitě nebudete... Za to druhá půlka vám naservíruje bezchybně natočené drama, ve kterém se najdou i vtipné scény (Schovávání v živém plotu, obraz dámského přirození přilepený na skle auta). Vyprávění na konci hlavním hrdinou, spisovatelem a malířem Tedem Colem, je naprosto bezchybné a uchvacujíci a zároveň ukazuje kvality tohoto herce... Herecké obsazení je špičkové, ať už osvědčení Jeff Bridges a Kim Basinger, tak i neznamý Jon Foster, který zvládl svůj herecký debut více než dobře. Kdyby režisér dokázal se stejnou vervou a nasazením natočit první polovinu filmu, stejně jako druhou, jednalo by se dle mého názoru rozhodně o film, na který by se ještě dlouho nezapomnělo. ()

shifter

Knihu som necital, ale zrejme to coskoro napravim. Kim Basinger je neskutocna, uloha Marion posobi ako pisana pre nu! Zaujimavou postavou je aj Mrs. Vaughn (Mimi Rogers). Tragicke udalosti a vaznost manzelskej krizy Teda a Marion su vyvazene odlahcene, najma vdaka scenam, ktorych sucastou je postava malej Ruth. Mimochodom, Elle Fanning akoby svojej starsej sestre z oka vypadla :-) ()

Dr.Gonzo

Irvinga mám rád. Zfilmovaný Garp mě nějak záchvatně nevzal a tak jsem opatrně koukal na Dveře v podlaze. Jsa si vědom toho, že si nejspíš zkazím dojem z doposud nepřečtené knihy (Rok vdovou). Přesto je můj výsledný pocit z filmu jak díky Bridgessovi tak i Basingerové hodně pozitivní a po delší době se vracím k hodnocení *****. Na předlohu se samozřejmě těším, i když bude do velké míry pokroucená tímhle filmem. Tak třeba těch pět asterisků vydrží i potom. ()

karlee

Po pěti minutách jsem chtěl vypnout, obávaje se dalšího slzavého údolí á la "citlivě natočený příběh o rodině, které se musí vyrovnat se ztrátou dítěte..." Naštestí jsem vytrval a stálo to za to, vzhledem k pojetí filmu jsem přemýšlel i o plném počtu bodů, ale tempo je přece jen o něco pomalejší. Taky souhlasím s Legasem, že rozbor nehody z toho mohli klidně vynechat. Je to protknuté lehkým humorem, i když po podlaze se válet nebudete, má to šťávu a nápad. A na rozdíl od většiny diváků je mi otevřenější, nedotažený konec sympatický, nemám rád velká finále plná zvratů. Tady byl navíc konec celkem vtipně řešený. ()

Rebeca

Žel, ani herecké obsazení mi nedovolilo oprostit se od Irvingova poutavého románu s až plastickou atmosférou. Nevýrazné, zjednodušené - 60% ()

tereza.s

Take mate radi literarni tvorbu Irvinga? A co kdyz se prepise do filmove podoby? A co teprve dvere v podlaze? Opet jeden z mych oblibenych. Krásný, citový snímek Toda Williamse je povedenym navazanim na svet podle garpa. Jedina vytka kterou mam, patří ucajdanosti nekterych scen. Jinak zabery jsou zajimave, film ma krasnou pastelovou barvu, herecke obsazeni je velice dobre vybrane. Scenar lahodi uchu, kamera oku. ()

nula87

Cynický spisovatel , jeho zničená žena a mezi nimi čtyřletá Ruth a 16ti letý Eddie, ketrý přijel jako výpomoc na prázdniny. Přesně namíchaný mix tragiky a komična v komorní studii rozpadajícího se (už rozpadlého) manželství. V pozadí je schována rodinná tragédie, která k tomu výrazně přispěla. V první fázi mi to přislo lehce roztříštěné, ale pak již příběh drží pohromadě velmi dobře. Vynikající Bridges a neméně dobrá Basinger, která po L.A. Přísně tajné opět dokazuje, že opravdu umí hrát. Zapomeň na světlo, Eddie. Tenhle příběh je lepší ve tmě.75% ()

huzgi

Ne každému se podaří komorní příběh jako Redfordovi v prvotině Obyčejní lidé. Dveře v podlaze jsou (i vinou čím dál pompéznějšího Irvingova stylu psaní) příliš nabubřelí a ornamentální. Některé obrazy, scény, pasáže jsou přesyceny významy a balastem. Jako v mnohých uměleckých dílech platí čím méně tím více, jen škoda, že se tohoto pravidla autoři nedrželi. ()

MarkHoppus

Jeff Bridges mě jako malíř takových trochu tvrdších aktů docela nadchnul, vypadal ve své roli hodně sympaticky a mě se to líbilo. Kim Basinger je na padesatiletou veteránku ve skvělé formě a jen srší energií a pokud bude takhle pokračovat dál, možná ještě na stará kolena rozšíří svou oscarovou sbírku, která už sčítá jednu sošku :-). ()

Pavel_Pan

Ve snímku se opět * objevuje typ racionálního vůdce - Jeff Bridges, které bezohledně manipuluje se svým okolím. Je to takový Jekkylhydeovský Richard III. který tu manipulativně pomáhá, tu škodí, miluje potřebou vlastnit nebýt sám, napravit svět pokřivením. Ví o tom, je to racionlista a nic ho v životě nepřekvapí, až na ránu pěstí do nosu. Kterou koneckonců dostane, ale ne od člověka, který tu uvědomnělou ránu vede. Stejně tak se tu objevuje typizovaný manipulovaný mladý muž objevující svět ** V podstatě mně na filmu vadí špatná volba hlavního hrdiny. Ted všechny, herecky, převálcuje a to je škoda, on v podstatě nikam nesměřuje. No a ještě pár laciných scén, kterých se občas dopouští i autor předlohy - výprask squashem, vypointování osudové havárie apod. *Pravidla moštárny **Homer a Garp ()