Houba Bob, který byl jako kuchař už tři sta čtyřiasedmdesátkrát vyhlášen zaměstnancem měsíce, sní v podmořském Bikini Bottom o povýšení a věří, že je favoritem pro funkci ředitele nové restaurace řetězce Krusty Krabs. Místo něj však pan Krabs nabídne místo Bobovu pesimistickému sousedu Squidwardovi. Zničený Bob vezme nejlepšího kamaráda Patricka a vydá se s ním do Goofy Goobers, aby utopil smutek ve zmrzlině. Jenže pak se úhlavní nepřítel pana Krabse Plankton rozzuří, že se o otevření Krusty Krab 2 objevila reportáž v televizi, zatímco do jeho restauraci Chum Bucket ještě nepřišel ani jeden zákazník. Rozhodne se pomstít a ukrást přísně tajný recept na populární pirožky pana Krabse. Součástí plánu je také krádež koruny krále Neptuna, falešné obvinění pana Krabse z této krádeže a samozřejmě vláda nad celým světem. Nejprve se mu daří, ale pak se do věci vloží Bob, který spolkne zklamání a jako věrný zaměstnanec nabídne panu Krabsovi pomoc. Jenže dokáže vůbec malá mořská houba tak velkou věc, jako je záchrana královské koruny a likvidace slizké pěny dřív, než Plankton změní Bikini Bottom v Planktopolis? Možná ano, vždyť má na své straně Neptunovu dceru Mindy... (TV Nova)

Spooner

Totálně ulítlý, ale hlavně mega vtipný animák, který je o dost vtipnější než mnohé dnešní 3-D filmy. Prostě něco co se jen tak nevidí. Jo a David Hasselhoff samozřejmě rulezzz! ()

2Pac

...tak toto bolo moje prve stretnutie so Spongiou...prvych niekolko minut som tuho uvazoval, ci ta znacna miera infantilnosti je urcena pre uplne najmensich divakov, alebo je v tom velmi silna miera nadsadzky. Pravdu povediac, neprisiel som na to az do konca filmu, avsak akonahle som nad mojou dilemou prestal uvazovat, zacal som sa kralovsky bavit... ()

Mahalik

Chachá! Tak to je fakt hustý. Nejlepší 2D film, co jsem viděl. Na tomhle filmu je přesně vidět, že i z hloupého děje se dá postavit skvělý film. Hlavní postavy SpongeBob a Patrick Star jsou opravdu nářez. A když je pozorujete jak se opíjejí Trojitým podzemnicovým svítáním, tak se neudržíte a smějete se, až budete mít křeče v břiše. A takhle to pokračuje v celé filmu, který začne běžet nehoráznou rychlostí a vtipy se v něm střídají jako na běžícím pásu. Ó ano a ještě připomenou cameo Davida Hasselhoffa, které je opravdu vydařené. Nakonec si ještě zazpívejme: Já jsem Blbej Burák, jo. Ty jsi Blbej burák, jo....... P.S. Doporučuji vidět film v originálnim znění, protože dodá ještě na větší úchylnosti. ()

Xmilden

Opět jsem podlehl kouzlu neskutečně vtipné SpongeBobovy demence. Několik scén mě rozsekalo, například barová scéna s Patrickem, setkání s Dennisem a nejvíc závěrečné pěvecké číslo Goofy Goober. Když jsem si později uvědomil že jednu z postav namluvila Scarlett Johansson nebylo co řešit. Povedený kousek, který určitě nesedne každému. 80% ()

DJ_bart

První SpongeBobův celovečerák je neskutečně zábavná, námětově šílená jízda a takřka bezedná studnice metahumoru. David Hasselhoff je nesmrtelný štramák. ()

filmfanouch

Animovaný seriál SpongeBob v kalhotách se stal už během své premiéry v roce 1999 fenoménem, který hodně těžil ze své specifické animace, vyloženou přepáleností některých gagů a vtipů (SpongeBob začal časem oslovovat i starší diváky, protože se tu často odkazovalo na kultovní snímky nebo měli vtípky jisté skryté významy, jenž pochopili právě jenom ti starší diváci) a především vyložené zábavnosti. V roce 2004 nicméně dostal tvůrce SpongeBoba Stephen Hillenburg šanci realizovat celovečerní SpongeBobův film, který skutečně vznikl a už tak povedené faktory, které fungovali v původním televizním seriálu v celovečerním kabátku ještě více vytěžil a předvedl jak správně se má dělat celovečerní navázání na původní seriál. Původní SpongeBob ve filmu v tomhle ohledu dokáže fungovat i na diváka, jenž by náhodou nikdy se seriálem zkušenosti neměl, dost možná ho ale může všechna ta vyložená přepálenost, metahumor a přepálené vizuální nápady tak trochu překvapit. Pro znalce původního seriálu jde ale o přetavení těch nejlepších motivů, které se stali pamětihodnými už v původním animovaném seriálu a předvádí veškeré ty vtipy, odkazy a vrcholnou ukázku kreativní animace dost možná v ještě lepším světle. Prvního filmového SpongeBoba jde (stejně jako vlastně i další dva filmy a původní seriál) snadno odsoudit jako jednoduchou blbost, přesto jde nejen o jeden z nejzábavnějších filmů počátku 21. století, ale zároveň má tahle animovaná řachanda kromě kreativních vizuálních a animačních nápadů také velmi zajímavě ukotvená témata z oblasti dospívání, vybudováni si respektu či přátelství. Na SpongeBoba ve filmu se tak dá skutečně dívat jenom jako sbírku těch nejšílenějších nápadů, kterou na první pohled drží pohromadě jenom nějaká tak trochu za vlasy přitažená zápletka a klasické putování za cílem. Jenomže přitom všem první filmový SpongeBob skutečně obstojí nejenom jako zábavné filmové dobrodružství, ale skutečně jako tak trochu dospělejší film než se na první pohled může zdát. V tomhle pohledu na prvního filmového SpongeBoba strašně pomůže když si film pustíte jako starší- Osobně strašně nemám rád názory typu ´´ ten film se ti nelíbil, protože jsi ho nechytil ve správném věku, za pár let ho určitě doceníš´´, jenomže v případě prvního SpongeBoba je divák schopný ho ocenit jako reálně silný filmový zážitek skutečně až když dosáhne dospělosti a uvidí v tomto filmu víc než jen pěkný, svižný a zábavný animák. Je to prostě neskutečně zábavný snímek, který je ale zároveň vyloženou ptákovinou skutečně pouze na první pohled. Nejenom, že je tu sbírka reálně vtipných a chytrých fórů, ale emocionální vyvrcholení vztahu SpongeBoba a Patricka ve Škeblově nenechá jedno ucho suché. A zároveň tu jsou vyloženě povedená hudební čísla (Jsem Blbej Burák je klasika a pro spoustu lidí se stala víceméně další národní hymnou), vyloženě povedené a napínavé akční sekvence (v jakém jiném filmu se souboj odehrává na noze Davida Hasselhoffa?) a v závěru i Ocean Man. Ten film má prostě všechno pro ideální podmořskou zábavu a dodnes naplno uspokojí potřebu v oblasti komedií, které vás dost možná osloví i po několikátém zhlédnutí. A navíc to má Davida Hasselhoffa ve vrcholné herecké formě! Původní filmový SpongeBob je prostě klasika a právem bývá často brán za jeden ze zásadních milníků animované produkce (která je navíc občas perfektně kombinovaná s hranými prvky). Jisté vizuální nápady jsou dle mého názoru možná až tak trochu moc přehnané a pořád nejde o vrcholový animák v pravém slova smyslu, zábavnost, hravost a především vyspělost tohohle snímku ale tohle všechno stoprocentně vyrovnávají a v roce 2004 tedy skutečně vznikl film, který nejenom, že původnímu seriálu neudělal ostudu....... ale jeho kouzlo možná vystihl ještě o dost lépe! () (méně) (více)

Indiana

Tak tohle je hustý, něco tak vtipnýho jsem už dlouho neviděl (a to jsem animované filmy nikdy nepovažoval za nijak zvlášť vtipné, spíše úsměvné). Spongebob je teď mojí nejoblíbenější postavou (to je vážně husťák) a cameo Davida Hasselhoffa je dokonalé, asi nejlepší, jaké jsem viděl. Pokud někdo ví, kde je k dostání seriál, tak ať se mi hyperrychle ozve, jinak začnou hrát klavíry. ()

Foox

Velká pocta tvůrcům! Protože ten materiál co měli během filmu se určitě neshání lehce. Exponenciální růst šíleností nemá konce a jede si po své vlně z LSD, z které se v závěru stane obrovská tsunami, jenž sejme každého bez rozdílu věku. 85% ()

HAL

Nechal jsem se zmást okolními komentáři a čekal jsem že to navzdory dojmu z obrázků nebude film cílený na čtyřleté děti, no... a on to přitom film cílený na čtyřleté děti prostě je, ani ne na úrovni nových sérií My Little Pony. V tom se asi nijak neliší od seriálu, jen těch nápadů je tu nahuštěno víc, a krátké cameo Hasselhoffa, ale nic tak kulervoucího jako když byl ve Vybíjené. Ale tak aspoň trochu pomrknutí na diváky kteří se na tohle budou dívat se svými dětmi. 6/10 ()

DJ Obelix

Ano, ano, ano. Toto je presne ten druh humoru, ktery mi v soucasnych animacich chybi. A celovecerni film jen potvrdil skvelou kvalitu Spongebobovych pribehu a vygradoval ji na maximum. "Ja jsem blby burak JO!" ()

Carol Pifková

Rovnako bláznivé ako seriál, väčšina ľudí si myslí, že toto je film pre malé deti no ale ani by som nepovedala. Je to skôr pre vyspelejších ľudí, ktorí ten humor dokážu i pochopiť..... Takže kľudne si to môže pozrieť celá rodina... Scéna s Davidom najlepšia :) ()

SeBig

Tak tuhle pohádku jsem si vyprosil od mámi v sapě na vhs, když jsem byl malej tlustej nedochůdče a uplně jsem si tu pohádku zamiloval. Hlášky z toho mi utkvěli v hlavě a používám je do dnes. ,,škoda že tu spongebob není aby si užil že tu spongebob není" ()

Chrustyn

Neuvěřitelně infantilní pitomost. Občas jsem se neuvěřitelně řezal někdy pobaveně usmíval jindy mírně nudil. Slabší 4* ()

Jirka_Šč

Toto být totální ptákovina, ovšem zábavná! Já děkovat prodejce v Gorila Bratislava, který mi toto DVD doslova vnutit. Já předtím neznat! Teď znát a tvrdit, že velmi těžké hodnotit. Průměr 70% (čtyři **** být za Hasselhoffa). Vy si přičíst nebo odečíst 20-30% podle toho, jak moc být nakloněni ptakovinám :). ()

Ivoshek

Tenhle animák je ve skutečnosti udělanej tak, aby bavil dospělý :) dětem se to samozřejmě líbit bude taky... Spongebob je každopádně výbornej animák. ()

honajz

Totální úlet, kterému by precizně vystavěný scénář mohl závidět leckterý soudobý film, obzvláště český. Líbí se mi ta linka s piráty, Hasselhoff, uklízečka na konci :-) a obecně velice pozitivní náboj. A dokonce to má celé brechtovské prvky odcizení (!), dotažené do dokonalosti scénou na vysoušecím pultu. Po pravdě jsem nečekal, že by tohle mohlo utáhnout celovečerák, ale tvůrci fakt vymysleli dost dobrou a zajímavou jízdu, kde o nečekané zvraty není nouze. ()

eraserhead666

První celovečerní Spongebob je hodně dobrý. Mnohem kompaktnější, ucelenější a svižnější a vlastně i zábavnější, než ten loňský. Ale pořád si myslím, že krátkometrážní seriálová forma mu sluší nejvíce. ()