Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiální text distributora)

iampatrik

60% Prvně jsem film viděl někdy na základce a v té době jsem v tom viděl nadprůměrnou podívanou, která mě postrašila, ale taky překvapila rozuzlením. Teď, po necelých deseti letech, už v tom vidím průměrný mysteriózní film, který bohužel používá všechny možné klišé a neduhy podobných filmů, přesto si drží alespoň atmosféru, která tahá děj k závěru a tak nezačne nudit. Nemastné, neslané, ale ne podprůměrné (a trochu za mě hodnotí i zážitek z minulosti, protože ne všechny filmy jsem si pamatoval jako tenhle). ()

peetriss

V Gothice poměrně znatelně vyčnívá forma nad obsahem. Tato forma mě však natolik zaujala a vtáhla do zdánlivě bezvýchodné skličující situace hlavní hrdinky v podání Halle Berry, která podává jeden ze svých hodnotnějších výkonů, že jsem se dokázal přenést přes občasné kostrbatosti scénáře a přes primitivní finále. Zásluhu na tom má jednoznačně trio Mathieu Kassovitz, jehož režie je jistá a pevná, autor hudby John Ottman a také jeden z mých nejoblíbenějších kameramanů Matthew Libatique, který své zkušenosti z děl Darrena Aronofskyho zužitkoval i v tomto filmu. Hlavním kreditem jsou funkční napětí, občasné lekačky i hustá atmosféra. 70% ()

Paldiny

Rýdzorýdzi priemer čo v hlavičke dlho nezotrvá, na tmavý nudný večer si ale myslím, že postačuje. Je to najmä slušne natočené, neposedná kamera prakticky nepozná pojem statický záber a tak stále poletuje z miestnosti do miestnosti, okolo hercov, potápa sa do bazéna, naťahuje, rozmazáva, zaostruje, spomaľuje, všetko ale v rámci fair play voči divákovi, takže bez epilepsie. Vyšší rozpočet dovolí slušné herecké výkony, ozvučenie aj príbeh z rangu tých nápaditejších i keď v druhej časti už budete čím ďalej viac predvídať a čím väčšmi si klásť otázku prečo tento a prečo tamten. Po Noci s britvou som sa naučil byť voči tým pointám zhovievavejší, takže netreba sa moc zamýšľať. Možno by som sa ešte nebál pridať na desivosti, krvi, agresivite, predsa len ak ma najviac vystraší predstava spoločnej noci hlavného páru (koho to spojenie preboha napadlo, veď by ju Charles mohol zjesť!), niečo tomu navôkol asi chýba. Ale zas každému podľa jeho chuti. ()

system

Nevim co chcete vic, z hollywoodskych horroru je to nadprumer(asi to bude tim, ze to tocil francouz:-)), atmoska je super, kamera taky ujde, do destiveho vecera volba jako hrom. ()

mota

Psychiatričku posedne zběsilý duch. Dostane se mezi svoje pacienty, je léčena stejnými postupy a svými kolegy. Ale jak to tak bývá (teda aspoň ve filmech), za živými halucinacemi je něco víc ()

sona123

Tak tomuto se říká blábol. Splácané vše páté přes deváté, promíchaná realita a sny a představy, těžko říci, o jaký žánr se jedná. Strašidelné to není vůbec, mystické možná, ale takovou tou cestou: jak to trochu zamotat a dostat tam napětí? Dejme tam duchy a nejasné halucinace/představy. Hned od začátku je jasné, kam se to asi bude ubírat a ono se to - diváku div se - opravdu ubírá! Škoda, že do toho nacpali tolik hvězdiček. Vlastně těžko říct, proč se to nepovedlo. Možná to chtělo přistoupit k tématu trochu s pokorou a rozumem. ()

Zombi

Docela působivý horor se slušnými lekačkami, Halle je fajn a vizuál i prostředí jsou správně depresivní. Lepší 3 hvězdy. ()

mira007

Takový celkem inteligentní horor z psychiatrické léčebny s Halle Berry, ale asi moc nemusím horory a ikdyž tenhle je technicky kvalitní a obsahuje pěkné lekavé atributy žánru, tak i s tím závěrem max dvě hvězdy. ()

alenka

tady neni o cem diskutovat, naprosto nudny thriller, u kteerho se nebojim ani ja, a to je uz opravdu co rict! hvezdicka za scenu ve sprse a manzelske rezani koncetin. ()

no2

4/10 - Že tohle natočil režisér Purpurových řek, mi bylo jasné i bez titulků či jiných informací. Na rozdíl od "Řek" je ale Gothika o něco slabší šálek... Průměrný film, moc originálního tam toho nenajdete, navíc ten zavádějící název. Jak zpívá Kabát - "Nic moudrého v tom nehledejte...". Gothika je prostě takový typický "videofilm", jakých se v osmdesátých letech natáčely tisíce. Škoda takových herců jako Robert Downey Jr. Podruhé už se na tento film nepodívám, i když to úplný průšvih není (jak by to mohlo vypadat podle mého komentáře) a není problém se na to dodívat do konce. Takže dva a půl, tu polovinu * dávám za písničku Behind Blue Eyes při závěrečných titulcích... ()

Hepy13

Prostředí pro horor jako stvořené, ba dokonce moje oblíbené, bohužel ale nápad není originální. "Lekačky" tu sice nějaké jsou, ale ne dobře udělané. Vůbec jsem se nebál, a že si horory opravdu dokážu vychutnat. Po spojení Halle Barry+Robert Downey Jr.+ Psychiatrická léčebna jsem byl hodně natěšenej. O to těžší bylo vystřízlivění, že tohle není dobrý horor. A i když Halle hraje jako o život, stejně to nestačilo. ()

Berry

Film velice dobře ,,krade" náměty z trháků jako jsou Šestý smysl nebo Kruh. Taky ten závěr je trochu nedomyšlený, ale Halle Berry je jako blázen, kterému nikdo nevěří, skvělá a tak dělá z průměru nadprůměr. Trefa do černého byla i Penélope Cruzová, která byla už od začátku výborně ,,šílená". Každopádně, film si umí budovat strašidelnou atmosféru a to i přes to, že trochu opakuje. Velké plus je taky písnička Behind blue eyes, která je (hlavně v kině) příjemným osvěžením. ,,ARE YOU SKIRT?" ,,NO" ,,YOU SHOULD BE!" ()

Ulrich

Hollywoodska masinerie vychrlila dalsi prispevek do nekonecnych vod dokonale zamenitelnych ducharskych horurku. Uznavam, ze tady jsem se dival hlavne kvuli Berryove a byl jsem zvedav, jestli dokaze zahrat podobne pekelne, jako treba v Catwoman. V tomto ohledu jsem byl prijemne prekvapen a jde asi o jeji prvni snesitelnou roli, kterou pamatuji. Ani ta rezie neni k zahozeni, i kdyz ty filtry mi uz u podobnych filmu lezou krkem. Celkove vzato - ten nejprumernejsi prumer a vzpominka na casy, kdy jeste Robert Downey Jr. byl rad ze vubec hraje. ()

vojtaz

Prostředí blázince je pro horor výborné, sváže vás to do melancholické atmosféry, která vás pohltí. Bohužel Gothika není zas až tak strašidelná jak by býti mohla. Krom jedné scény Vás toho asi moc nevyděsí, zas to má větší celkovou strašidelnou hodnotu než klasický horor postavený jen na lekačkách a vysoké tepové frekvenci.... Je to takovej ten horor, co si užijete s partou lidí někde za temné bouřkové noci. Horní hranice 3* - 69% ! ()