Tichá noc

• Velká Británie Silent Night (více)

Britský pár Nell (Keira Knightleyová) a Simon (Matthew Goode) má vše, o čem mohl snít: dvě děti, krásné sídlo daleko od rušného městského života a věrné přátele. Přesně s takovými chtějí strávit příští Vánoce. Pod rouškou štěstí a zábavy se však skrývají temná tajemství. Rychle se ukáže, že přežít setkání nebude tak snadné. A to doslova! (Bontonfilm)

AppleCore

Do týhle "tichý noci" musíte vkročit bez předsudků, bez vědomosti, bez očekávání, pak na konci možná prozřete. Nečekaně zábavná a současně otravná vánoční komedie se před očima diváka mění ve strhující drama s plně funkční emocionální rovinou, slušným obsazením a perfektním soundtrackem. Mix žánrů, na kterej když přistoupíte, nebudete otráveni. ()

borec999

Až sa mi nechce veriť koľko relatívne známych tvárí (Keira Knightley, Annabelle Wallis, dcéra Johnnyho Deppa, malý Roman Griffin Davis z Jojo Rabbita) sa dalo nahovoriť na takýto netradičný mix žánrov s apokalyptickým námetom (nesúrodá rodinka zažíva svoje naozaj Last Christmas pred príchodom otráveného vzduchu ktorý každého zabije). Silent Night je slušne natočený, má výborný soundtrack, zaujímavé typy sympatických, menej sympatických aj úplne nesympatických postáv(typická situácia u každého v rodine) ktoré sú navyše aj dobre zahrané (Anabelle Wallis je krásne odporná a mladá "kamarátka" Kitty ma svojim neustálym odporom voči všetkému vytáčali do nepríčetna presne tak ako asi podľa scenára mali). Chvályhodné tiež, je že režisérke sa takýto mix žánrov(z úvodu typický vianočný film,občas čierna komédia a v závere čistá melanchólia) podarilo udržať pokope a zaistiť, aby ste s pribúdajúcimi minútami postupne pri všetkom cítili viac a viac tú ťaživú, depresívnu atmosféru blížiaceho sa konca. Práve preto ako netradičný a kvalitný Silent Night dovtedy bol, ma podobne ako u JASM veľmi vytočil záver, ktorý mi všetky dovtedy pozitívne pocity z filmu zobral a spôsobil že po pár týždňoch si spomeniem iba na to negatívne. Premárnený potenciál- mám pocit, že sme prišli o budúcu vianočnú klasiku... 55% ()

Morholt

Námět originální a výborný. Dalo se to natočit jako thriller, horor, psychologické drama a nakonec i jako komedie. Výběr byl fakt velký. Jenže bohužej se to dalo natočit i nijakým nedomrlým způsobem a přesně touhle cestou se režisérka vydala. Jediné, co se opravdu povedlo, byl casting se skvěle přehrávající afektovanou Annabelle Wallis na čele. Jenže až na výjimky mě vůbec nezajímalo, co herci dělají a říkají. Mít k dispozici takový materiál a zvorat ho i s takovým obsazením, to by se mělo skoro trestat. 30% ()

silentname

Je to celkom náročné hodnotiť tento film. Myslím si, že chápem rozporuplné pocity viacerých ľudí, ktorí hodnotia finálnu sekundu filmu. Znie to zvláštne, ale keby sa skutočne vystrihla iba posledná sekunda, film by pôsobil oveľa zaujímavejšie. Už len z toho titulu, že sme sa nedočkali niečoho jednoznačného. Nechcem tam každopádne hľadať paralely s tým, v čom reálne žijeme. Už to urobili iní. Možno to bol zámer tvorcov, možno nie. Každopádne súhlasím s tým, že bez toho by to dopadlo oveľa silnejšie. No ako je na tom zvyšok filmu? Úprimne? Prvých 20 - 25 minút som si myslel, že "Silent Night" bude čisté fiasko. Obrovské množstvo postáv, celé to pôsobí ako keby sme mali k niektorým okamžite cítiť antipatie a vo výsledku to pôsobilo ako keby chcel niekto opätovne urobiť niečo ako "Krampus". Aj keď som popravde zhodnotil, že tento film mohol reálne byť niečo ako "Ready Or Not". A asi by to viac zodpovedalo mojim očakávaniam. Nepozeral som trailery, každopádne anotácia, ktorá je tu napísaná v kombinácii s označením "horor" vo mne zobudil asi podobné očakávania. A tie (bez zastierania) ostali nenaplnené. Každopádne keď sa dostaneme cez tú neskutočne nesmpatickú a trápnu komédiu, dostaneme z filmu podľa mňa celkom slušnú a dosť silnú emocionálnu drámu, ktorá rozhodne má čo ponúknuť. A môj záujem bol zrazu obnovený. Mám tak trošku pocit, že vo filme je zbytočne veľké množstvo postáv a asi by úplne stačilo, keby sme sa venovali len našej ústrednej rodine. Možno by som tam ešte nechal nejako postavu Sophie. Možno mohla byť ich dcérou a prišla by so svojim manželom. Odstránili by sme tú trápnu komédiu z úvodu, dali tomu viac srdca, viac by sme sa sústredili na tie dramatické momentky a vo výsledku to mohlo byť super. Môj pocit pramení hlavne z toho titulu, že veľa ostatných postáv tu nemá nejakú výraznejšiu a dôležitejšiu rolu, ktorá by nejako zásadnejšie ovplyvnila film. Takže je to pre mňa ťažké hodnotiť. Na jednu stranu som mal trošku iné očakávania, na druhú stranu ma to vo svojej druhej polke skutočne dostalo a zaujalo, súčasne by som to trošku prepísal a zmenil a hlavne vyhodil ten záver. Je to proste trošku mix pre mňa. Ale musím uznať, že som rád, že som film videl aspoň raz. Možno sa na to o pár rokov pozriem znovu a pôjdem s hodnotením vyššie. Pretože mám taký pocit, že toto bude film, na ktorý tak skoro nezabudnem. A nemám pocit, že by to bolo na jedno videnie. Uvidíme. Hodnotenie: C+ ()

J*A*S*M

Kdyby se vystřihla poslední sekunda, a tím pádem se změnilo vyznění filmu, šel bych výš, protože celkový dojem ze Silent Night a jeho veskrze originálního námětu a nálady není špatný. Ale takhle to jde v současné situaci na ruku všem těm antivax (dont believe the science) kriplům, zaseklým mentálně někde ve středověku, na jejichž do nebe volající idiocii teď všichni doplácíme. Zajímalo by mě, jestli si toho jsou tvůrci vědomi, anebo jde o neplánovaný efekt mimoběžný jejich úmyslům. Protože možné je to číst i jinak, ve smyslu "never give up". Ale vypustit nyní něco takhle dvouznačného, to je minimálně napřesdržku. ()