Maso a krev

• Česko Krev a maso (více)

Na začátku šestnáctého století zuří kdesi v západní Evropě jedna z mnoha šarvátek podporovaných dosud ještě stále netuchající morovou nákazou. Italský šlechtic Arnolfini (Fernando Hilbeck) se snaží za každou cenu dostat zpátky svůj hrad a slíbí bandě žoldáků několik hodin plenění, pokud se jim podaří ho dobýt. Jenže žoldnéři jsou horší jak smečka vlků a tak se rozhodne svůj slib změnit. Odebere jim zbraně i kořist a pár jich pro výstrahu nechá pověsit. Malá skupina z nich vedená Martinem (Rutger Hauer) se ale rozhodne svou křivdu napravit loupením. A jaké je jejich překvapení, když se jim do kořisti připlete i sličná nastávající choť Arnolfiniho syna Stevena (Tom Burlinson) Agnes (Jennifer Jason Leigh). A netrvá dlouho a Martin se zamiluje... (monolog)

Mauric

Konečně jsem se dostal k špinavému středověku!Nevím proč,ale v posledním roce jsem snad nezaznamenal film ze středověku a dob dřívějších,kde by nebyly naprosto dokonale čisté kostýmy(BACHA,to je tajnej product placement na Ariel).A navíc hlavní hrdina - nájemný žoldák,co nemá ani špetku morálky a čest,pro něj znamená asi tolik jako krev nepřátel na jeho obličeji - obojí rychle smyje.Také se mi líbí surovost filmu - porod a následná scéna jsou opravdu k nezapomenutí.Ale co se mi nejvíc na filmu líbilo(řekněme si to na rovinu) byla Jennifer Jason Leigh.S tou bych se taky chtěl vykoupat :oP ()

Ezekiel1

Hodně podařený historický snímek. Verhoeven úžasným způsobem zachytil atmosféru středověku, jak to snad zatím dokázal jen Annaud ve Jménu růže. Kořist, chlast, děvky a mor to byly hlavní domény tohoto období. Ve FLESH + BLOOD herecky dominuje Hauer i ostatní neznámý herci, však překvapivě o mnoho nezaostávají. Uvidíme s čím mě tento nizozemský režisér překvapí příště, ale tohle dílko je nadmíru povedené! ()

Standito

Načo trieť biedu, keď môžete mať vlastný hrad! Stačí zavolať pár známych a hurá do akcie. Vtipné. Princ vedec. Chytá blesky a je geniálnym vynálezcom vojnových strojov. Mohli spraviť pokračovanie (ako to u Verhoevenových filmov býva zvykom), kde by princ s týmito vynálezmi dobyl trebárs celú Európu. Takto má vyzerať stredovek, pretože je to drsné a pobehuje tam samá kurva? Pár veľkých plusov to však má - film, kde je hlavná postava hovädo bez zásad a zo začiatku naivná panenská princeznička (mimochodom vychovaná v kláštore) si to s ním s až radosťou rozdá pri prvej príležitosti, tak toto dnes v puritánskej Amerike nikdy nenatočia. Je to tak na 70%, tie nevyberané charaktery, verhoevenovská erotika (na rozdiel od iných filmov) a slušná atmosféra (no určite nie tak silná a ponurá ako v napr. Meno Ruže) ma bavia, ale film celkom často postráda dotyk s realitou a miestami je to nad mieru hlúpe. ()

vander19

Zaujímavý a drsný príbeh odohrávajúci sa po roku 1501 v západnej Európe. Martin a jeho družina žoldákov unesie svojmu bývalému šéfovy jeho pipku a problém je na svete. Ku tomu všetkému vyplienia jeden hrad. Ako to už býva v týchto filmoch, drsne zobrazuje stredovek, neštíti sa erotických scén a znásilňovania. Silný podtón filmu mu dávajú aj morové problémy, ktorými bola vtedajšia Európa zavalená. ()

prezdivaka

Film se vyznačuje všemi špatnostmi masové hollywoodské produkce. Bohužel jsou poměrně maskované a tak mívají u většiny diváků úspěch. Film se sice tváří drsně, je však prototypem romantického kýče. Hrdinové (i ti negativní) neumírají, jen úplně vedlejší figurky. Postavy se zmítají ve scénáristických kotrmelcích a mění nálady a sympatie podle toho, kam zrovna směřuje děj. Chování vedlejších postav už vůbec nedává smysl a žánrové ukotvení by kolísalo od parodie po pohádku. Historie a logika ja taková, jak si jí představují producenti. Morem se nakazíte do několika minut stopovým množstvím ve vodě. Mladý šlechtic je šikovnější než Da Vinci a jen tak bez ničeho vyrobí na poli středověký tank a výsuvný jeřáb. Osvobodí ho blesk, který ho nezabije, ale vysvobodí z okovů. Jeho otec je po probodnutím hrudi skrz na skrz brzy jako rybička. A to se nebudu zdlouhavě šířit a nesmyslech technických - v bitvách svítí slunce ze všech stran, ve vteřině se mění světelné podmínky, jak se natáčelo v různých dnech, lije jako z konve a do toho perou lampy o stošest. Atd. atd. Nechápu, jak uživatelé mající tisíce bodů (a měli by snad mít díky tomu kritérium hodnotit správně) mohou být tak slepí. ()

Paldiny

Názov nemohol byť príznačnejší, už tam chýba len špina a hnus. Prelom 15-16 storočia je zobrazený skutočne surovo a neučesaná réžia na pocite iba pridáva. Zabudnite na hrdinské činy a postavy s čistým srdcom, pretože tu aj tá akože dobrá bez mihnutia oka otrávi malého chlapca, pričom tá polozáporná sa ho nechá pozerať ako znásilňuje pohľadnú princeznú. A princezná? Tá rozhodne nie je žiadna citlivka, vyhľadá si najbližšiu hnijúcu, vykastrovanú mŕtvolu čo si visí na strome, aby spod nej vykopala mandragoru, akú s nastávajúcim pojedli na znak večnej lásky. Sami vidíte, že je to tak trochu iný historický film, isté pravidlá ale dodržiava. Veľkú rolu tu hrá chamtivosť, náboženstvo s dosť drsnými metódami a samozrejme láska i keď trochu skazená. Všetko teda stojí a padá na nezávislom uchopení, aké buď vonia alebo smrdí. Ja hodnotím pozitívne a to s plným vedomím, že niektoré veci boli riadne pritiahnuté za vlasy (zostavenie parádneho stroja za noc, chytanie blesku stromom), ale zároveň niektoré pasáže boli tak silné až som nedýchal (nakazené psie mäso). Skrátka typický Verhoeven ešte pred cestou do Ameriky. ()

Asmodin

Pěkný erotický snímek, který zobrazuje dějiny násilného a zvráceného středověku. Bylo to promyšlené, ale někdy až moc např. ten futuristický bojový stroj. Herecké obsazení bylo perfektní jen je někdy škoda, že se z mužů stávají dědci. ()

Zombi

Klasickej Verhoeven, název filmu dokonale odpovídá jeho typickým filmovým ingrediencím, jen bych maličko upřesnil: Maso, krev a sex. ()

Eldoth

Z Hauera zde sála totální charisma ...ani v Blade Runnerovi či Stopaři to není tak silné jako tady. A Verhoevena můžu v jakekoli podobě, i kdyby točil jen nějaké užvaněné drama. ()

Ukko

Ať chcete nebo nechcete, Maso a krev je film, na který stojí zato se podívat. Syrový středověký příběh plný krve, násilí, šukaček, moru a pokleslé morálky. Spontánnost a pomíjivost lidského života ve středověkých dobách je zde velmi pěkně vykreslena a najedou, si člověk uvědomí, že tehdá to bylo všechno trochu jinak.Pro příklad uvádím romantickou scénu pod dvěma oběšenci, která mě fakt dostala. Bohužel celkové provedení filmu je slabší, obzvláště scénář, který hlavně ke konci filmu pokulhává. Nicméně i tak lze toto lancknechtské ale stylové dobrodružství doporučit. ()

Santino7

Verhoeven a jeho prvý americký film, ktorý je, povedal by som, veľmi odvážny a riskantný (ostatne ako takmer všetky jeho projekty). Páčilo sa mi plus mínus to, čo sa mi na jeho filmoch páči zakaždým - vynikajúca vizuálna stránka (tá bola prítomná ako vždy, celé to bolo štylizované veľmi dobre, až na pár nedostatkov vo výprave, avšak tie sú ospravedlniteľné rozpočtom), značne špecifický filmársky štýl (raz darmo, rukopis tohto filmára je neobyčajný), všadeprítomný nádych satiry a absurdity, nekonvenčnosť v zobrazovaní erotických scén, svojská štipka humoru. A čo sa mi nepáčilo? Tam je to ťažšie definovateľné, nakoľko ide o veci pre Verhoevena tak typické, pre ktoré ho mám vlastne i tak veľmi rád - a to, že diváka poľahky dokáže nechať v neistote, či tú danú scénu/pasáž myslí fakt vážne, alebo si z vás iba uťahuje a to, čo sme práve na plátne videli, bolo len cielenou paródiou. No skrátka tá žánrová neurčitosť, kedy je príbeh chvíľami podávaný s plnou vážnosťou, aby nás vzápätí presvedčil o úplnom opaku a nechal nás na vážkach (a teda štylizácia do absolútneho béčka, a pritom to ani nie je celkom tak). Nuž a aby som nezabudol, a čo u mňa koniec koncov, pri mojej nerozhodnosti medzi udelením "štvorky" a "päťky" najväčšmi (aspoň nateraz) zavážilo v prospech lepšieho hodnotenia, to je surovosť, drsnosť a realistickosť, ktoré tento stredoveký príbeh sprevádzali (a boli, vzhľadom na zobrazované obdobie, nepochybne namieste - ostatne samotný režisérov zámer bol prostredníctvom pomerne brutálneho poňatia matérie vystaviť akési pomyselné zrkadlo vtedajšiemu filmárskemu trendu prílišného romantizovania stredoveku a celkovo histórie ako-takej). No a samozrejme aj herecké výkony ústredného dua Rutger Hauer a J. J. Leigh, pričom najmä Hauer na mňa v tejto snímke pôsobil priam kultovým dojmom. Osobne si dokonca myslím, že to je jedna z jeho životných rolí. 90% ()

Chřástal

Jako kdyby Vančurovu Marketu Lazarovou natočil… Paul Verhoeven. Rok 1501, podle učebnic středověk skončil, ale nikdo neměl odvahu mu to říct. Maso a krev už od názvu nic nezastírá a je těžké si představit, že by tohle dneska nějaké americké studio chtělo pustit do kin. Verhoeven se tu nevrývá do paměti epickými bitvami nebo choreograficky vymakanými souboji, ale spíš překvapujícími a cynickými scénami. Likvidace ostřelovače (ta v Olověné vestě přišla teprve za dva roky), pohřbívání dítěte, znásilnění, a hlavně milostné tokání pod hnijícími oběšenci si člověk zapamatuje. A taky poselství, že děvky zůstanou děvkami. SPOILER: Agnesina volba mezi žoldákem Martinem a koumákem Stevenem ve prospěch toho druhého poté, co se vytasí s notně falickým vysouvacím dobývacím strojem, určitě symbolizuje vítězství renesance. ()

Patrac999

Neřekl bych že tento film je brutální, spíše jenom realistický. Vadí mi na něm "hambaté" scény u kterých se nemohu zbavit dojmu že nesjou točené pro realističnost, ale aby se na něj lidi chopdili dívat se slovy: "Cool, v tomhle filmu je nahá ženská, na porno časopis nemam, pučim si tohle". Poté spousta nelogičností jako například že blesk přetaví řetěz a jím přivázaný Burlinson si poté zvesela odběhne. 51% ()

Kroupa

8.9.2010 Jsem trochu zklamán, ale to je tím, že jsem čekal asi něco jiného. Doporučuji to předem brát jako jakousi frašku smíchanou s mýtem o odpadlících (tento prvek mi trošíčku připomínal obdobu v Markétě Lazarové, ovšem nezapomeňme, že se jedná v prvé řadě o frašku). Některé věci byly možné snad jen v osmdesátých letech. Z nejasného důvodu jsem si vybavil závěrečnou scénu ze Zjizvené tváře, která je také přesycená podobnou srágorou. SPOILER Myslím třeba rychlost propuknutí moru, kterou by sars s ebolou mohly závidět a jiné pitomosti. Na druhou stranu je tu pár výborných romantických momentů, vyšperkovaných zohavenými hnijícími mrtvolami a podobnými roztomilými nechutnostmi. Navíc mám jakýsi mlhavý pocit, že před dávnými časy, ještě co by klůček, jsem alespoň část tohoto kusu viděl. Každopádně jsem pocítil vánek nostalgie. ()

jacksax

Chudý, špinavý, až naturalisticky pojatý snímek, který si v konfrontaci se současnou produkcí drží s přehledem hlavu nad vodou. Úžasné postavy, motivace, (chování pravda ne vždy košer), a přirozená hudba mistra Basila. Kromě Hauera s Leigh (proč už je mám dávno v topce?) nenápadný ale působivý Brion James. Téměř úplná spokojenost . Doporučuji všem, co nemají rádi, když s nima režisér oře. ()

MIMI.kry

Dobrodružné drama z počátku 16.století. Svérázný film s fantasy prvky, který patří mezi mé nejoblíbenější a který nejspíše ocení druh diváků, naladěný na podobnou vlnovou frekvenci. Místy vtipné a správně "podivné", mající své osobité kouzlo. Drsný středověk, morové rány, chtíč, něžně vypadající potvora Agnes a banda žoldáků, kteří se s ničím moc nemažou. ()

husokachna

Strašně zvláštní to je. Od poraněné jeptišky mi bylo jasný, že si Verhoeven ten středověk zase trochu "unese" a rozjede to po svým. A tak se na pozadí takřka pohádkového příběhu o ukradené princezně otevírá spousta témat jakoby jen tak mimochodem. Nástup "vědy" a učenců, víra, touha, přitažlivost síly a násilí. Člověk si mezi vším tím masem a krví najde to, nad čím se mu chce přemýšlet. A Verhoeven to tam mastí a neřeší to, chvílema bych si až řekl, že si z toho už tenkrát dělal prdel. Člověk mu může pár věcí vyčíst, jako už po několikáté se ve mě pere pocit, že Verhoeven neví která bije, s přesvědčením, že se dívám na autora s jasnou vizí, ale rozhodně mu nemůžu vyčítat, že by nudil nebo nebyl zajímavý (jak dostat "hrdinu" do hradu - postavíme dřevěný tank s vysouvacím žebříkem = pecka :-D). Jo, je to prostě film, kterej stojí za to vidět a kterej se neztratí. Čtyři pěkně uleželé kousky morového psa. ()

pend

Jedna z životních rolí R.Hauera, který, ač hraje záporáka, má vaše sympatie. Středověk byl hodně drsný. ()