Rocco a jeho bratři

• Itálie Rocco e i suoi fratelli (více)

Italský film vynikajícího režiséra Luchina Viscontiho Rocco a jeho bratři patří k stěžejním dílům současné světové kinematografie. Je to film hluboce lidský. Vypráví o osudech pěti bratří, kteří přicházejí z venkova do velkého města hledat obživu. Visconti mistrovsky vykreslil jednotlivé charaktery. Dobrý až neskutečně dobrý Rocco nelituje ani největší obětí pro svého bezcharakterního bratra Simona: vzdá se lásky, přijme na sebe téměř neúnosné finanční závazky a nakonec se pokouší krýt Simona před policií, třebaže ví, že je vrahem dívky, kterou miloval. Je někdy až těžké pochopit takovou bratrskou lásku. Proto je divákům nejbližší z bratří mladý Ciro, jdoucí cílevědomě za správnou představou poctivého života. V jeho závěrečných slovech vidíme poslání filmu: lidé musí znát a plnit své povinnosti. Kdo se jim zpronevěří, sám se vyloučí z lidské společnosti, jako právě Simon. A poctiví lidé nemohou ztratit víru, že nový svět bude lepší. Porota benátského bienále 1960 jej vyznamenala Zvláštní cenou a současně získal cenu FIPRESCI. Na XII. FFP 1961 byl film poctěn cenou v kategorii filmů bojujících za sociální pokrok. (oficiální text distributora)

zette

Dalsi z rady vybornych italskych socialnich dramat. Tento je o rodine, ktera se za lepsim zitim odstehuje z jihu do Milana. Vytecna atmosfera a pekna kamera, skoda prilisneho roztahani deje. ()

mortak

Smrtelná choroba neorealismu - melodrama - proniká celým filmem. Ač se Visconti snaží o to, aby všechno bylo realistické a opravdové, nenatočil nic jiného, než rodinnou ságu s tragickým milostným trojúhelníkem. Film je nevyrovnaný - některé scény opravdu evokují skutečnost (první sníh), ale povětšinou herci divadelně přehrávají a deklamují text šustící papírem. Neorealismus skončil stejně, jako skoro všechny umělecké revolty chtějící přinést do umění skutečnost - byl pohlcen tím, proti čemu bojoval. ()

vesper001

Šli do města za štěstím, a jak to nakonec dopadlo… Maestro Visconti v ulicích Milána rozehrává drásavé drama o matce a pěti bratrech, plné symbolů, silného sociálního podtextu a explicitního násilí. Na svou dobu silně kontroverzní snímek, který má co říci i dnes. Vynikající výkon podává především Renato Salvatori (Simone), Alain Delon (Rocco) a Annie Girardot (Nadia). ()

Noviik

To se tak rozhodnu sledovat téměř tříhodinový, 55 let starý italský film. Hned na začátku si zvyknu na neskutečně uřvanou cikánskou rodinu (vím, jsou to Italové, ale to chování ...), přičemž se film řvaní už nevzdá. Po tomto náročném startu se už ale film dostane do takových obrátek, že nezbývá, než uznale kývat hlavou a hltat každý okamžik dokonalé podívané. Pak přijde onen dramatický okamžik, který do děje opravdu sedne... To by ale nebyla Itálie, kdyby nenásledovala hysterická scéna, která graduje až po Slunce, seno a pár facek. A to je chvíle, kdy jde zážitek enormně dolů, až je z kývání hlavou její kroucení. Závěr to naštěstí lehce pozvedl. ()

LeoH

Poslední „proletářský“ Visconti a z těch sedmi jeho kousků, které jsem do dnešního dne viděl (počítám-li i povídku z Boccaccia '70), jednoznačný vrchol, šťastný kříženec neorealisticky autentického obrazu místa a doby s melodramatem a moralistickým esejem, natočený jistou rukou a napěchovaný plnokrevnými postavami, dějovými linkami, tématy, motivy i myšlenkami tak, že ani při tříhodinové délce se jedinkrát nedostavil pocit úmornosti, který mě pravidelně přepadává u filmů režisérova „dekadentního období“. Plus, řečeno s klasikem, na kluky nejsem, ale Delonova něžného boxera Rocca bych z postele nevykopal, o mladistvém temperamentu Annie Girardotové nemluvě. ()

danoo

Medzinárodne obsadená dráma poskytuje citlivý pohľad do sveta juhotalianskych robotníkov prichádzajúcich na sever. Chladnokrvný anjel Alain Delon hrá svojim jemným herectvom zložitú postavu a s konečnou platnosťou sa tak zaraďuje medzi hereckú elitu. Akokoľvek, podľa mňa je povedzme problémom tejto Viscontiho tvorby jej internacionalizmus a preto Delon akokoľvek úžasný, pôsobí veľmi netaliansky. ()

JohnSmith

Je to nudné a naprosto o ničem. Ani přítomnost Delona a Girardot nic nezachrání. Možná kdyby to nebylo tak dlouhé, ale stejně ten příběh byl hodně slabý. ()

mohamedsfinger

Tak tenhle film je pro mně rozporuplným oříškem. První polovina (hlavně první hodina) byla přímo neskutečně úmorná a nezajímavá, i když pro film jako takový nezbytná. Později se však spád filmu mění a celý děj dostává do vínku dramatičnost a napětí, které vrcholí opravdu perfektní scénou vraždy. Ale přesto nevím, jestli se budu někdy na tenhle film podívat, i když výkony Alaina Delona a Annie Girardot by si to zasloužily a josu také hlavním důvodem, proč přidávám čtvrtou hvězdu. ()

Roman Albach

Viscontiho filmový neorealismus je pro mě lahůdkou. Příběh Rocca a jeho bratrů mě dostal už v roce 99, za tuto dlouhou dobu se nic nezměnilo. Stále stejně silný fimový zážitek. Mimochodem je bez debat, že Luchino Visconti měl čich na talenty. Vždyť hlavní roli Rocca svěřuje mladému Alainu Delonovi, který nemá žádné herecké vzdělání a za sebou pouze pár filmů. Stejně tak Annie Girardot nebo Claudia Cardinale. V té době ještě téměř neznámé herečky. Dnes již legendy filmového plátna. Geniální režisér. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "What were you thinking bringing her in? We don't know her, she could even be a whore."     Veľká rodinná dráma, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Príbeh piatich bratov, ktorí sa spolu so svojou mamou presťahovali z vidieka do Milána, aby tu hľadali ľahší spôsob života. Každý z bratov je iný, ich rozdielne povahy sú výborne psychologicky vykreslené, pričom každý z nich dostáva priestor vo zvláštnej kapitole. Výborné sú i herecké výkony, treba vyzdvihnúť Renata Salvatoriho (Simone), Alaina Delona (Rocco), ale najmä skvelú Annie Girardot (Nadia). Veľmi som sa tešil aj na Claudia Cardinale a hoci ma nesklamala, trochu ma mrzelo, že nedostala viac priestoru. Silnými stránkami filmu sú aj hudba (výborný Nino Rota) a kamera (Giuseppe Rotunno), ktorej čiernobiele zábery Milána sú jednoducho úchvatné. Snáď len toho boxu tam bolo na môj vkus priveľa (k priaznivcom boxu rozhodne nepatrím) a občas aj tej teatrálnosti. Tým sa ale moje výhrady končia.     "Brothers or not, we're seeds taken from the same sack meant to bear fruit. A seed gone bad must be weeded out." ()

bohemia_regent

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

neneka

Skvělý!!!! Annie Girardot - na ni hledím hodně nekriticky a neobjektivně, jsem si toho vědoma, ale mám to tak se svými hereckými hvězdami. Jenže tady můžu být v naprostém klidu - byla úžasná. A na výkon mladého Alaina Delona bych taky neměla zapomenout :-) ()

Vesecký

Co dodat vrcholnému dílu italského neorealismu? Tohle uměli snad jenom Italové a L. Visconti se uměl dobře dívat na život kolem sebe. Jih Itálie byl vždy chudý a po válce odtud směřovaly spousty lidí do velkých měst zvláště na severu, aby zde začali nový život. Přišel tam i nejstarší z bratrů Vincenzo, po smrti otce se tam však jako lavina nahrnula celá rodina s vírou, že si zde najdou lepší život. Těžce zkoušeli a přitom odhalovali své charaktery. Vedle usazeného Vincenza, který založil rodinu a žil už svým životem, tu byl Simone, byl opravdu tak bezcharakterní? Nebo jej zkazilo až nové prostředí, jemuž se až moc přizpůsobil? To je otázka, na kterou hledá odpověď závěr filmu. Vedle něho zásadový Ciro a dobrácký Rocco. Jednu z prvních a velkých rolí zde hraje A. Girardotová, prostitutka, které Simone a Rocco změní život, ale zároveň ona sama přispěla k rozkladu rodiny... A plamenný závěr, který směřuje k apelu na zánik starého světa, světa kapitálu... Mladičký Delon i Claudia Cardinalová. Skvost světové kinematografie. ()

fleurette

Mé zklamání z tohoto filmu je veliké. Jak mohl režisér, který natočil tak úžasné filmy jako Gepard, Smrt v Benátkách a Rodinný portrét natočit tento film?! Mé jediné vysvětlení je, že to jsou jeho pozdní filmy, tudíž vyzrálejší než Rocco a jeho bratři. Co se obsahu týče nepochopila jsem asi vůbec nic, což by mi ani nevadilo, ale ta forma. Herecké výkony jsou, snad s výjimkou Annie Girardot, strašné, všichni přehrávají a Delon nejvíce. Konec filmu byl nejhorší, tolik patosu jsem dlouho neviděla. Jak si Viscontiho vážím, tento snímek pro mě zůstal nepochopen. ()

ad142

Aj keď Visconti, ale aj iní tvorcovia už začiatkom 60. rokov definitívne opustili neorealizmus, vo filme Rocco a jeho bratia sa slávny režisér k tejto téme vrátil. Príchod početnej rodiny z južného Talianska, prichádzajúcej za lepším životom do Milána je však už len kostrou pre psychologické vykreslenie jednotlivých charakterov a silne pripomína najslávnejšie Dostojevského romány ako Bratia Karamazovovci a čiastočne aj Idiot. Ústredná myšlienka filmu, teda obetovanie sa v prospech rodiny navyše prináša aj neskorší Viscontiho dôraz na zobrazenie pomalého rozpadu rodiny aj napriek tejto snahe. Nenájdeme tu žiadnu idealizáciu neskonalej dobroty a lásky, ktorú vyžaruje ústredná postava Rocca, ale naopak, je tu poukázané na jej negatívne dopady v novom, priemyselnom svete. Zaujalo ma pútavé celkové spracovanie filmu a aj fakt, že napriek veľmi dlhej stopáži tu podľa mňa absentujú hluché miesta. Samozrejmosťou je dobrá hudba, a pekná kamera vyberajúca niekedy veľmi zaujímavé uhly. Trochu možno vadia občas príliš teatrálne herecké výkony a afektované chovanie postáv, avšak vzhľadom na to, že film je o typickej južanskej rodine, je to podľa mňa tentoraz opodstatnené. ()

Schlierkamp

Italský film vyprávějící o osudech rodiny Parondiů sestávající z pěti bratrů a staré matky, jež se přestěhovala z chudého italského jihu do velkoměsta. Děj snímku je zajímavě rozčleněn na jednotlivé epizody s názvy bratrů od nejstaršího po nejmladšího. Snímek se zejména soustředí na osudy bezcharakterního opilce a poté i vraha Simoneho (vynikající R. Salvatori) a přespříliš obětavého úspěšného rohovníka Rocca (A. Delon), jež jsou navzájem propleteny a střetávají se v osobě nestálé a manipulativní ženy Nadii (přesvědčivá A. Girardot). Nevyčnívající a poctivý Ciro na konci mírně zasáhne do příběhu, nejstarší ženatý Vincenzo a nejmladší Luca jsou však už okrajoví. V téměř tříhodinovém snímku není nouze o dlouhé sugestivní milenecké nebo bratrské dialogy či o akční a dramatické scény. Mezi ně lze zařadit nelítostný až barbarský bratrský pěstní souboj čí boxerská utkání Simoneho (od prohraného zápasu proti černochovi, na něhož neměl, začal jeho pád) a Roccova, jenž spíše než prudkostí rány a silou vynikal trpělivostí a houževnatostí. Prestože je délka snímku vskutku značná, dá se říci, že dramatu neškodí, naopak jsou dostatečně vykresleny charaktery jednotlivých postav. Nedá se nezmínit, že v průběhu filmu se opakovaně objevovaly narážky na obrovské rozdíly mezi bohatstvím severní Itálie a chudobou a zaostalostí jižní části poloostrova. Rozhodně se jedná o působivé, poněkud náročnější Viscontiho dílo, jemuž vévodí kontrast mezi dobrotou Roccovou a ničemností jeho bratra Simoneho. ()

junxi91

Dlouhé, předlouhé, nikoliv však nudné drama o matce a jejich pěti synech, kteří se vydali z chudého venkovského jihu do bohatého Milána. Po smrti otce cestuje Rocco Parondi se svou matkou Rosarií a třemi bratry - Simonem, Cirem a Lucou - z jižní Lucanie na sever do průmyslového Milána. Zde se očekává, že zůstanou s nejstarším bratrem Vincenzem, který se zasnoubil s Ginettou z dobré rodiny. Matka se syny dorazí na zásnuby, ale rodinná idylka je ihned přerušena, jelikož Ginettina rodina nechce mít v bytě nevzdělané a nezaměstnané jižany. Ti tedy skončí v nevytápěném sklepě, zatímco Vincenzo se ožení, má dítě a se svou matkou a bratry se skoro nevídá. Druhý bratr Simone se snaží přizpůsobit životu ve městě a přitahuje jej prostitutka Nadia, kterou vyhodil otec z bytu. Nadia jej nabádá, aby se věnoval boxu, což podporuje také jeho matka. Simone se do Nadie zamiluje a chce trvalý vztah, ale ona jej odmítá. Rocco je povolán do vojenské služby a na ulici potká Nadiu, která byla propuštěna z vězení, kde pobývala za prostituci. Rocco je čistý a nevinný, což přitahuje Nadiu, která přehodnocuje svůj způsob života. O tom se dozví Simone, a tak zaútočí na Rocca a Nadiu, a se svými kamarády ji znásilní. Rocco následně vztah obětuje a trvá na tom, aby se Nadia vrátila k Simonovi, což ona neochotně udělá. Druhý nejmladší bratr Ciro se rozhodnul poučit z chyb Simona a Rocca a napodobit svého bratra Vincenza. Ciro se společně s matkou stará o rodinné záležitosti, a tak si najde stálou práci v Miláně v továrně na automobily a zasnoubí se s ženou z dobré rodiny. Rocco dělá často vše pro to, aby zachoval blaho celé rodiny, a to často na úkor vlastního štěstí. Dá se na boxerskou kariéru, živí rodinu a kryje Simona. Simone totiž ukradnul jeho zaměstnavateli velice drahou brož. Simone ztrácí schopnost soutěžit jako boxer, je posedlý Nadiou, chlastá a žije zhýralým životním stylem. Rocco podepíše dlouhodobou boxerskou smlouvu, aby splatil Simonovy dluhy. Rocco zápasí v ringu a vyhrává, zatímco Simonovi rupne v kouli a ubodá Nadiu, která se chtěla vrátit k prostituci a nebýt se Simonem. No a pak je to o zločinu, vině, rodině, soudržnosti a hovorech o chudém jihu, kde lidé žijí jako nevolníci. Nebylo to zlé, ale v druhé polovině tento film podle mě trochu ztratil tempo.... ()