Cesta pustým lesem

Šumava ukrývá stavení ztracená v horách, řeku Vydru, kostel, faru, močály, poštu, zlatý důl i poustevníkovu boudu. V tomto prostředí se prolínají osudy krásné dívky Anny, utrápené vdovy, jejího věčně opilého muže – pošťáka i dentisty Holoubka, který opustil rodnou Vídeň. V průběhu roku se jejich cesty střetávají, přichází však léto 1914 a do životních příběhů všech zúčastněných rázným způsobem zasáhne válka… Touhy a hledání postav jsou však nadčasové. (Artcam Films)

Pignon

Toto je má porevoluční část top 20. Ta atmosféra z černobílé 2D rovnou vystupuje. Velmi věrohodné a hlavně Václav Koubek. ()

Bránolog

Já nějak nevím, co si mám o tomhle filmu myslet. Má to atmosféru, ta zimní Šumava je snová, ale ty náčrty lidských příběhů mi nějak směřují odnikud nikam...Já vím, že to není film - příběh, ale...ale alespoň nějak naznačenou dějovou linii bych od filmu čekal. ()

Dennysak

Možná poslední záchvěv originality ve filmografii po roce 1989 (s čestnou výjimkou Vojtěcha řečeného sirotka). Ze zahraničních snímků mně naskočila lehká asociace na Mrtvého muže Jima Jarmushe díky černobílému pojetí a záběrům na písty parní lokomotivy na začátku, ale jinak jde o svébytný originál, převedení pocitové melancholie na plátno. Zajímavostí je učinkování Gustava Ginzela, světoběžníka, horolezce a majitele Hnojového domu na Jizerce, který se podle slov pamětníků ani nemusel oblékat do kostýmu, protože hraje v podstatě sám sebe včetně oblečení. ()