Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

Fanucci

Výborný film postavený na zvláštním vztahu upjaté a hyperprotektivní matky a její dcery, která je jejím pravým opakem. Vtipný film o citech a vztazích postavený na skvělých dialozích a hereckých výkonech MacLaine, Winger a Nicholsona (ten snad ani nemusel hrát, takhle si ho představuju ve skutečnosti:-). Závěr extrémně smutný (plakal jsem:-), ale finální vyznění filmu v duchu "life goes on no matter what" mne dojal a nakupnul víc než celých 90 minut přeceňovaného "životabudičného" filmu Harold a Maude. ()

Oskar

Je fascinující, kolikrát se Cena za něžnost už už málem sklouzla do tekutého písku citové vydíračky, ale nikdy ne úplně. Takové filmy opravdu nevyhledávám, ale tohle je čestná výjimka. Vkusný sentimentální film, opravdu. Pokud se vám zdá, že už ve spojení "vkusný A sentimentální" je určitý rozpor, pak neztrácejte čas, není to film pro vás. V opačném případě se připravte na (podle mého názoru) nejlepší herecký výkon Shirley MacLaineové. Její postava projde v příběhu docela zásadními proměnami, ale Shirley to netlačí do hollywoodského klišé ode zdi ke zdi, vychází to úplně plynule a přirozeně. 80% ()

Superpero

Výborný film. Už jen ten scénář je brilantní k tomu připočtěte velice dobrou režii a HLAVNĚ skvělé herecké výkony nevím koho bych měl víc vyzdvihnout jelikož všichni přítomní to zahráli prostě bravurně, ale nejlepší byla asi Debra Winger. No prostě skvělá podívaná s naprosto zaslouženou Oscarovou sklizní. ()

Malarkey

Solidní americké drama vyprávějící rodinný příběh napříč lety, které mělo obrovské štěstí na hlavní role. Ze začátku jsem byl dost nejistý s tím, jestli se mi Cena za něžnost bude líbit. Postupem času jsem si ale na role přivykl a nejvíce si samozřejmě oblíbil Jacka Nicholsona. On si i ve vedlejší roli dokáže celý film urvat pro sebe. Každopádně by bylo nespravedlivé, kdybych řekl, že film stojí jenom na něm. Jsou tu také Shirley MacLaine, Debra Winger, Danny DeVito, Jeff Daniels a John Lithgow, kde každý má svoje zásadní místo a to i přesto, že se někteří ve filmu neobjeví bůhví kolik minut. Každopádně i tak, jako v tomto filmu, si život s lidským osudem dokáže pohrát. Není to úplně fér, ale na druhou stranu takové příběhy mají největší sílu. ()

Rosaviva

Ve své podstatě obyčejný film s obyčejnou zápletkou, který dělají neobyčejným hlavně herci. Shirley MacLaine byla naprosto bezkonkurenční, Jack Nicholson mě víc oslovil v jiných filmech, ale stejně hrál dobře a pěkně se spolu doplňovali, jejich scény byly prostě výborné. A překvapivě jsem se i dost pobavila. Jen ten konec mi přišel takový umělý a nijaký, kupodivu se ani nepokoušeli dojmout diváky. 4* ()

• Natáčení probíhalo od 14. března 1983 do července téhož roku v Houstonu, Kansasu, Texasu, Nebrasce a New Yorku (USA). (ČSFD)
  • V čase 1:27:00 jsou vidět v protilehlých pootevřených dveřích členové štábu – pravděpodobně osvětlovači nebo kameraman, je vidět pohyb se světlem (reflektorem). (McMerkurion)