Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

zahadum

Bezchybný film ! Z filmu priam tečie ľudskosť...pokora...nefalšovaná chémia medzi hercami....plus dokonalý scenár idúci do hĺbky aj do detailu. ()

piranha

Líbí se mi, že film rozhodně nemůže být nařčen z černobílého podávání světa. Doteď se nemůžu rozhodnout, jestli má Aurora se svou dcerou spíš kladný, nebo spíš záporný vztah. A co vztah Emmy k manželovi? Dá se na něm najít jak něco pěkného, tak i cosi nepěkného. Každopádně tolik zajímavých postav jsem už dlouho pohromadě nikde neviděla, navíc v tak pěkně poskládaném příběhu, takže já se toho bát nebudu a dám tomu poctivých pět. ()

Narciska

Oscar zasloužený, herečka tomu dala grády a její postava je jednou z řady těch velmi zajímavých v kinematografii. Výrazná, ale složitá v hodnocení, její slova bodají jako ostny, tohle nechcete poslouchat a mít ji blízko sebe, ale současně, říkáte si, co když má pravdu, co když prostě jen říká věci tak, jak je vidí a cítí. Nabízí se pak otázka, zda ji zůstává tolerance k ostatním. Ale i ti se v samotném filmu velmi dobře skví, mají osobnost, jíž dostávají šanci projevit, jen Nicholson zde působí jako sekundant, což je podle mě ale také záměr a nutno říci, že u tohoto herce nic snadného docílit. I když nepříjemní, je tam znát snaha povznést se nad omezení lidské povahy a dát mezilidským vztahům to, co potřebují, lásku a pochopení. ()

agassi68

Na Jacka mám skrátka slabosť.. A tu sa k nemu pridáva aj Shirley a kol. Emóciami sa nešetrí a kupodivu mi nevadil ani koniec. ()

hazaba

Filmu kralují Shirley MacLaine a Jack Nicholson a jejich vzájemný vztah - s uštěpačnými poznámkami, lehkou mírou hysterie, ale i lásky. Druhá dějová linie její dcery a její rodiny má taky něco do sebe - co všechno žena obětuje, aby zachovala rodinu? Nedivím se, že film dostal tolik Oscarů. Bezesporu si je, na rozdíl od mnoha jiných, zasloužil. ()

BOURQUE

Príbeh zachytávajúci nie príliš ľahký vzťah matky a dcéry. V pozadí je veľmi smutný príbeh, ktorý každého dokáže dostať na kolená. Už aj samotný príbeh je dosť dobre režírovaný, ale ozajstným pilierom filmu sú herecké výkony. O tom je možné hovoriť len v superlatívoch! Všetko tu berie Shirley MacLaine, ktorá tu predviedla niečo neskutočné. Veľmi dobre asistuje Jack Nicholson, ktorý síce má málo scén, ale za to každá z nich patrí medzi tie najlepšie (hlavne tie, kde mu spoločnosť delá S. MacLaine). D. Winger taktiež fantastická! Zaslúžené zlaté sošky! PS.: „Mám rád, keď svieti svetlo. Tak choď domov a rozsvieť to u seba! “ Osobné hodnotenie: 91% (*****) ()

Rathalos

Nech sa nikto na mna nehneva,ale nechapem,ze ako tento film mohol ziskat tolko oceneni,velke sklamanie hlavne v hereckych vykonoch,Debra Winger ma absolutne nepresvedcila,smiala sa v situaciach,ktore boli vazne,fakt velmi slaby vykon,jedine Jack Nicholson bol opat sam sebou a zahral to super,chvalabohu,ze tam hral,inak by som to asi nedopozeral,ani postava hlavnej predstavitelky a jej mamy sa mi nepacili,castokrat sa chovali ako blaznive kravy,ktorym preplo v hlave a uz vobec to nebolo romanticke a komedialne,jedine ako drama to ako tak fungovalo,ale v tomto zanri musia byt na prvom mieste herci,ktori nieco predvedu a tu sa to nestalo,bohuzial viac ako dve hviezdicky nedam...:-) ()

helloween93

“Throwback Thursday #63” - Cena za něžnost je neobyčejně obyčejným příběhem, ve kterém se ukazuje, jak jsou lidské vztahy často komplikované a jak si s nimi život občas pohraje. Hercům nemám co vytknout, akorát jsem moc nepcohopil tu postavu DeVita, který se tu mihnul jako simp, ale v příběhu nehrál výraznější roli. Tu naopak hrál Jack Nicholson, v roli kosmonauta a womanizera. První režijní počin Brookse a hned taková pecka, a to jak umělecky, tak i komerčně. Snímek je směsicí humoru, sentimentu a méně veselých scén, který i přes pomalejší stopáž zaujme, když mu divák dá šanci. Viděno na ČT2. 5* ()

JimiH

Filmy Jamese L. Brookse opravdu můžu. Dokážou být zdravě sentimentální, romantické, vtipné a přitom se neutápět v přílišné patetičnosti. Tímhle snímkem debutoval a hned nasadil vysokou laťku. ()

siloalampa

Inteligentná 288 dielna telenovela obsiahnutá v jednom filme. Vadil mi ten príliš veľký dejový rozkrok zo scény na scénu a v každej z nich len zopár výstižne najdôležitejších dialógov, ktoré boli síce pravdivé, ale na môj vkus bez štipky humoru...(životného nadhľadu) ()

Kubeska

Jack Nicholson je zde mimořádný (on je vlastně všude takový) a odlehčuje silný emotivní vztah mezi matkou a dcerou, který je až mrazivě realistický. Život někdy prostě bolí. ()

anitae

Jejda, tolik Oskarů pro nic. Silné téma, ale film se neskutečně vlekl a vlastně žádná z rolí mi nebyla sympatická, a jediné city ve mě vyvolalo závěrečné loučení. Komediálně zde působil snad jen Jack Nicholson. edit 2021 přidala jsem hvězdičku za příšerné šaty MacLaine ()

mardun

Film "Cena za něžnost" (v anglickém originále "Terms of Endearment") z roku 1983 je americké komediální drama režírované Jamesem L. Brooksem. Tento film, adaptovaný z románu Larryho McMurtryho, vypráví příběh vztahu mezi matkou a dcerou, který se rozvíjí a mění během několika desetiletí. Hlavní role ve filmu ztvárnily Shirley MacLaine jako Aurora Greenway a Debra Winger jako její dcera Emma Horton. Film také obsahuje významné role pro Jacka Nicholsona, Jeffa Danielse a Johna Lithgowa. Příběh se zaměřuje na složitý a často napjatý vztah mezi Aurorou a Emmou, sleduje jejich radosti, výzvy a tragédie, které prožívají během svých životů. Film zachycuje řadu emocionálních momentů, včetně manželských problémů Emmy, jejího boje s rakovinou a Auroriny vlastní cesty hledání lásky a sebepoznání. "Cena za něžnost" byla kriticky oceňována a stala se komerčně úspěšnou. Film byl chválen za svůj silný scénář, režii a především za výkony hlavních hereček. Shirley MacLaine za svůj výkon získala Oscara za nejlepší herečku a film získal celkem pět Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší adaptovaný scénář. "Cena za něžnost" je považována za klasiku amerického filmu, která s citlivostí a humorem zkoumá komplexní vztahy mezi matkou a dcerou, stejně jako hlubší otázky o lásce, ztrátě a rodinných vztazích. Jde o film, který rezonuje s širokým spektrem emocí a nabízí poutavý a upřímný pohled na rodinný život a jeho výzvy. ()

Biopler

Správne švihnutý film. Rodinné vzťahy typu dcéra-matka sa vylepšia keď nebývajú pri sebe, to je rokmi overená pravda a presviedča nás o nej aj tento film. Vzťah predstaviteliek MacLaine a Winger je miestami čudný z hľadiska debát, ktoré zvyknú viesť, ich zbližovanie skrz početné telefonáty a osobné stretnutia v druhej polovici si však divák zamiluje. Udalosti zo života dcéry sú však často nešťastne podané, chýba akoby niť, ktorá by ich dôsledne prepojila. Sú natoľko rozkúskované a navyše sa pri nich skáče veľmi v čase až to tejto časti filmu uberá hĺbku a koniec koncov pochopenie či vytvorenie si správneho dojmu. Naopak, pasáže MacLaine so susedom od vedľa v podaní Nicholsona sú presne tým čo drží film nad hladinou a najviac zabáva diváka. Pasáž pri jazde autom okorenená skvelými hláškami či zobliekanie pri "nezáväznom" pozvaní na večernú obhliadku obrazu Renoira sú komediálne kúsky, pri ktorých som sa schuti zarehotal. Čo je trochu na škodu je, že nám tvorcovia dajú zožrať báchorku, že Aurora osloví astronauta až po rokoch pričom si spomenie na dávne pozvanie na obed. Postava Patsy v podaní herečky menom Lisa Hart Carroll bola jasná prehrávačka, mínus filmu, rovnako aj príliš americká vsuvka s nalíčením matky pred posledným stretnutím so synmi... akože načo, prečo? Pritom v závere film pekne gradoval v emóciách, škoda. Jeff Daniels stvárnil uveriteľne otecka, ktorému v závere všetko, jak sa hovorí, z hrnca vykypí. Bol to správne stvárnený ňouma, no zároveň maličký kariérista v školstve. Snímke by som dal po prvom pozretí 3*, pri druhom som si viac vychutnal veľmi dobrý scenár a zvyšujem o kostrbatú * i napriek negatívam, ktoré spomínam. ()

PEZ

Silný Oscarový film (za Najlepší film, Réžiu, Scenár a sošku dostali aj Shirley MacLaine a Jack Nicholson, BTW Zlaté Glóby dopadli podobne, iba cena za réžiu tesne ušla Jamesovi L. Brooksovi) určený skôr pre dospelých, ktorí už majú dačo odžité. O neľahkých životných situáciach, o tolerancii, obete a vytrvalosti. Super herecké výkony. ()

Candid

Docela chápu, že tohle není film pro každého, tím míň pro chlapy než pro ženské. Pro mě je to ale naprosto uvěřitelný a působivý film. Uživatel Kulmon píše, že postavy jsou nesympatické. Možná to tak může působit, mně osobně ale nepřipadají o nic míň sympatičtí než většina lidí a tím, že postavy nejsou jen krásní a všemi couly milí a příjemní lidé, je to o to víc autentické. U filmu slzy moc často neroním, ale tenhle příběh mě dostal. ()

Brinkley

Tak k Ceně za něžnost nemám, tak jako u většiny výborných filmů, co dodat. Přiznávám, pobřečela jsem si.... ()

darjeeling

Tento film je úžasný, ale zároveň hrozný. Na konec filmu se velmi těžko kouká. Kombinace děti, matka a smrt je vždycky velmi působivá a v tomto filmu asi nejvíce, co jsem dosud viděla. Postava Shirley Mac Laine je celkem chladná, uhlazená žena, kterou ale později zahřeje charismatický Jack Nicholson, spolu doplňují film o komické prvky. Velmi působivá romantická tragikomedie. ()