Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Honzeek95

Škola kariérního postupu prostřednictvím řiťolezectví, ukázka prolhanosti a křiváctví nutná k získání vrchních manažerských postů, koncept "hodného" nežádaného kluka a podrazáka, do kterého se okamžitě každá žena zamiluje. Tento film vypráví o nehezkých životních pravdách. Za urputnou, umělou a nepovedenou snahu o happy end strhávám pátou hvězdu. ()

Jorge-Z

Příjemná romantická komedie (no, velmi smutná komedie) o vydíraném uředníkovi Jacku Lemmonovi a jeho bytě. Sousedé Dreyfussovi museli z Baxtera šílet a závidět zároveň (i když vlastně ono nebylo co závidět). ()

evil_ryu

Veľmi vtipný, ale naozaj VEĽMI vtipný a trefný film. Jack Lemmon bol, ako aj tu dokazuje vynikajúci herec. Elita romantických komédií. Povinnosť. ()

ekomo

Parádní komedie zlatých šedesátých let, která se klidně obejde bez nablýskaného pozlátka většiny komedií dnešních. ()

AIMÉE

Klasická komedie s inteligentním scénářem, kde se vtipné narážky vyskytují téměř v rámci každé věty. K tomu Wilderův režisérský um s excelujícími herci dává vzniknout příkladové komedii. "What's a tennis racket doing in the kitchen?" "I use it to strain the spaghetti." ()

petrskoc

Strašně moc milý a příjemný film, který pohladí po duši jako máloco. Jistě - má to mantinely v celkovém sdělení končící s žánrem, o který se jedná, ale ten je využit maximálně a takhle nějak si představuji opravdu kvalitní romantickou komedii, která je bez zbytečných klišé a přeslazené kýčovité romance. Tohle trošku "přehrávající" vedení herců je potom také v rámci toho, co se dá odpustit a lehce nad tím zavřít oči. Jack Lemmon si zde postavu Buda Baxtera užívá s takovou noblesou a lehkostí - a všichni ostatní mu v té pozitivně naladěné notě směle sekundují - že by člověk mohl chvílemi až uvěřit, že by se podobný příběh opravdu mohl stát, a tedy s ním žít i jeho hlavní hrdinové. Což je samozřejmě nesmysl, žijeme v naprosto odlišně barevném světě, ale tato schopnost emocionálního dopadu snímku mu pouze přikládá jeho nepopiratelné kvality suverénního filmového zážitku. Prostě kvalita. A zaručený zlepšovač nálady. ()

Ollie235

Milý film, který rozesměje i zahraje na city, ale především potěší svojí lidskostí a přirozeností. Jediné, co lze vytknout je trochu dlouhá stopáž a místy přehrávající Lemmon. ,,Shut up and deal." ()

Klajnik

Technické kvality to má, ale obsahově je to pro mě velmi frustrující a otravnej film. Vidím, že se snaží být pořádně hořko-sladký, ale k tomuto emocionálními guláši je třeba dojít v zájemné souhře jednotlivých dějových linek, skrze které nás provádí postavy příběhu. Jelikož jsem se však nevezl na romantice, humoru ani tragice, tak u mě nemohlo dojít k tomuto záměru. Já ty postavy totiž nesnášel, ale film chtěl, abych s nimi sympatizoval. Já se s tím ale nezžíval. Neuroticky vytěkaný, nudný ťulpas, Baxter, se kterým si všichni vytíraj prdel, se zamiluje do kolegyně z práce, která je však natolik naivní a opovrženíhodná, že se stale milenkou prolhaného šéfa-ženáče, jemuž (jako i dalším) Baxter půjčuje svůj byt na prcání, díky čemuž mu bylo přislíbeno povýšení. Když mi příběh ukazuje takovou sebranku kreténů, tak chci vidět, jak budou scénáristou škodolibě trápeni. Z toho by mohla pramenit komedie i jistý uspokojiví pocit. ()

aLPaC

Fantastická romantická komedie s vynikajícími postavami, příběhem a zpracováním. Jde vlastně o takový klasický příběh, nic originálního, nicméně jak píšu ono zpracování je natolik kouzelné, že Byt prostě nejde nemilovat. ()

Oralfabet

Po nedávném zklamání z Hitchcockových Ptáků bylo fajn připomenout si, že některé šedesát let staré filmy na mě pořád dokážou zapůsobit stejně silně jako cokoli, co by se natočilo dnes. Ten scénář je prostě absolutně perfektní, ta struktura, ten balanc mezi humorem a vážnějším tónem, precizní dialogy... Můj třetí Wilder a třetí masterpiece, jestlipak on nebyl tak trochu génius? 10/10 ()

Pawlisman

Nevím čím to je, asi tou opravdostí a skutečností. Děj vás vtáhne a nepustí. Šikovná zápletka, osvěžující dialogy. Příjde mi že vynikající předchůdce a matka všech dalších tisíců romanticko-komediálních příběhů. Tento navíc postrádá jakékoukoliv potřebu trapnosti nebo bulvárnosti. Navíc jako ty lepší má i nějakou tu duši a myšlenku. Moc příjemná podívaná... 9/10 ()

neneka

Nemůžu jinak než 5 hvězdiček... můj milovaný Jack Lemmon... Byt a ještě Nebožtíci přejí lásce, to jsou mé top filmy s ním. Jo, to je pokoukání... ()

Bivoy

Milé, vtipné, perfektně zahrané. Bud je postava, kterou si zamilujete: jak se úporně snaží to někam dotáhnout, jak je znovu a znovu zklamáván, jak postává v dešti před svým bytem, jak elegantně cedí špagety přes tenisovou raketu,jak předstírá elegána a sukničkáře a jak to mezi ním a slečnou Kubelikovou jen jiskří... Ale nejen Bud, i slečna Kubeliková a vedlejší postavy jako je Budův šéf nebo jeho soused-lékař, jsou zahrané s elegancí a bravurou. ()

Lou_DLy

Byt je film tak závratně glorifikovanej a platí za symbol takovýho toho "must love" filmu, že je třeba možný, že by se mi líbil víc jako náhodnej anonymní snímek bez všeho toho očekávání, co s sebou diváctví automaticky neslo. Bohužel čekání na nějakou tu zásadní srdcovou scénu zůstalo nenaplněný, chvílema mě to ani moc nebavilo. Wildera mám ráda, ale v jeho tvorbě bych Byt zařadila do tý míň povedený poloviny, třeba i za obecně v hodnocení mnohem rozpačitější Kiss me, stupid. ()

Vesecký

Billy Wilder asi točil nejlepší americké komedie, není žádná, která by mi nepřinesla dobře a pohodově strávené chvíle. Film "Byt" jsem dosud neznal a musím přiznat, že je takřka stejně vydařený jako Někdo to rád horké nebo Nebožtíci přejí lásce, mám-li jmenovat ty nejslavnější. A pochopitelně ani tady nesměl chybět skvělý komický herec Jack Lemmon. Tyhle filmy snad nikdy nezestárnou. Situační komedie o jednom dobrákovi, starém mládenci, který půjčoval svým kolegům v práci svůj byt, až se mu to vymklo z rukou. Nejenže ho to stálo hodiny strávené v nočních ulicích či zdraví, ale dokonce se to projevilo i v zaměstnání. Jeden z těch, kteří neuměli říci ně. Až přišla rozkošná Shirley, tedy obsluhovačka výtahu slečna Kubeliková, která mu změnila život poté, co v jeho bytě vyhnala o vánocích z bytu svého milence a Baxterova nadřízeného, a nato se přiotrávila prášky na spaní... McLaneová byla roztomilá mladá herečka, no už je to skoro 60 let... Tehdy ještě američtí herci skutečně uměli hrát bezprostředně a s radostí. ()

ddf76

Jeden z nejlepsich romantickych filmu. Hlavne scenar je skvely stejne jako Lemmon a MacLaine. Tohle se Wilderovi opravdu povedlo. ()