Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Falko

Obdivujem rezisera Billyho Wildera, ze dokazal natocit dobre komedie rovnako, ako aj tuto kriminalnu dramu s jemnym anglickym humorom. Priznam sa, ze pocas filmu som sa vobec necitil ako pri drame a uz vobec nie ako pri thrilleri, tym ale nechcem povedat, ze je to komedia. Scenar filmu je vynikajuci a bol som velmi zvedavy, ci sa pocas filmu dopatram k tomu, kto vlastne zavrazdil bohatu vdovu. Najzaujimavejsie na tom bolo to, ze cely film som si myslel, kto to bol, ale koniec filmu bol tak sokujuco prekvapivy, ze nez som si cokolvek myslel, vsetko dopadlo uplne inak a taketo filmy doslova zboznujem. Takze pre milovnikov filmov zo sudneho prostredia odporucam. Svedok obzaloby mal 6 nominacii na Oscara, ale zial ziadneho nedostal. V kategorii najlepsi film, rezia a herca v hlavnej ulohe ho predbehla vojnova drama MOST PRES REKU KWAI, ktory reziroval David Lean a Oscara vyfukol Charlesovi Laughtonovi Alec Guiness. Herecka za vedlajsiu ulohu Elsa Lanchester nemala stastie, sosku prebrala Miyoshi Umeki za romanticku dramu SAYONARA (1957). Svedek obzaloby mal este 2 nominacie a to za strih a zvuk. Konkurencia najlepsich filmov bola dost silna v tom oscarovom rocniku, pretoze v tom istom roku konkuroval medzi najlepsimi filmami aj film DVANACT ROZHNEVANYCH MUZU (1957) rezisera Sydneyho Lumeta... 19.09.2008 _______ Tyrone Power - (Leonard Vole) +++ Marlene Dietrich - (Christine Vole) +++ Charles Laughton - (Sir Wilfrid Robarts) +++ Elsa Lanchester - (Pani Plimsollová) +++ Hudba: Matty Malneck +++ ()

viperblade

Upřímně, ještě v polovině snímku jsem nechápal, proč je zrovna tenhle film považován za klasiku a proč je na IMDb na tak vysokém místě (momentálně je 128.) Ale pak film začal po mně doslova vrhat trumfy z rukávu a já zjistil, že jsem byl hlupák. Myslel jsem si totiž, že umím přemýšlet o pár kroků dopředu (což umím, ale tohle nebyl ten případ) ale tady to prostě nestačilo. Bylo to jako v šachové partii, kdy vidíte pět tahů dopředu, ale poté vám soupeř dá mat s tím, že on viděl deset tahů dopředu. Přesně takhle jsem se cítil - tenhle film mi v závěru dal dokonalý šach mat. Srovnání s 12 Angry Men je rozhodně na místě, protože tenhle snímek na vás vytáhne podobné zbraně (zvraty "za pět minut dvanáct", chladnou, ale přesnou logiku, kterou jsem u obou těchto snímku opravdu obdivoval). Nebudu to prodlužovat, protože tady bych jen plýtval slovy, když většina kladných vlastností tohoto filmu již byla sepsána a zřejmě i lépe. Takže, Witness for the Prosecution je další z filmů, které jsou právem označovány za zlatý fond americké kinematografie. P. S. A právě v závěru jsem pochopil sílu herectví dokonalé, až ledově precizní (jak se na Němku sluší, samozřejmě :-)) Marlene Dietrich. 100 %. ()

castor

Jeden z nejvšestrannějších filmových vypravěčů Billy Wilder nám tu zanechal spoustu lahůdek. Svědek obžaloby mi dlouho unikal. Napraveno. Wilder, který se narodil na území dnešního Polska, na rozdíl od většiny evropských emigrantů nebral exil ve Spojených státech jako něco dočasného. Netrvalo dlouho, aby sám sebe ujistil, že hodlá zůstat natrvalo. Peníze neměl, anglicky neuměl, ale věřil v sám sebe. Díky za to rozhodnutí. Sarkastický lišák Charles Laughton obhajuje muže, který čelí obvinění z vraždy zámožné vdovy. Pro hláškujícího obhájce je to další beznadějný případ, který hodlá přetavit v soudní vítězství, kdy mnohé bude záviset na výpovědi německé manželky (zvláštní dámy s nevěrohodnou výpovědí) Marlene Dietrich. Výsledkem je inteligentní, rafinované, sebevědomé a poutavé drama, které nejednou překvapí. Chvíli jsem si říkal, že onen Deus Ex Machina v podobě „náhodných“ dopisů už je přes čáru, ale tvůrci to měli báječně vymyšlené. Laughton vládne, způsob podání jeho obhajoby je výtečný. A zapíjení prášku kouzelné. ()

troufalka

Svědek obžaloby podruhé a opět jsem nadšená. Billy Wilder je prostě macher v tom pravém slova smyslu. Umí vytěžit z tématu maximum, přidá, kde je potřeba a zjednoduší, kde je to na místě. Skvělá podívaná! Drama, co si nehraje na komedii přitom nepostrává humorné momenty! ()

pepo

Vtipné, napínavé, veľmi dobre napísané, skvelo zrežírované a plné fantastických hercov ( hlavne Laughton si to neuveriteľne vychutnáva). Človek má pocit, že videl vynikajúci film. A potom príde záver, ktorý ten pocit vyženie do nebeských výšin. Sánka padne a Wilder vytasí jeden z najlepších a najnamakanejších twistov v histórii kinematografie, ktorý sa smelo môže aj po rokoch rovnať s koncami Usual Suspects, Fight Clubu alebo Šiesteho zmyslu. Aj pol hodinu potom čo som to dopozeral mám na tvári priblblý výraz ako som sa nechal napáliť. Strašná pecka 10/10 ()

Xmilden

A já si vždy myslel, že pozice nejkrásnější potvory filmového plátna bude navěky okupovat Sharon Stone jako Catherine Tramell. To co ovšem tady předvádí Marlene Dietrich je rozhodně neméně dokonalé. Jinak mě samozřejmě ohromovaly fantastické herecké výkony, nejvíc pochopitelně Charles Laughton, jehož advokát je dokonalý. Už jsem to často psal, ale soudní dramata já prostě můžu. 85% ()

lesumir

Stejně tak jak byla Christine Voleová nebyčejná žena, tak Witness for the Prosecution byla neobyčejná podívaná, o co víc, byla to monstrozně neobyčejná podívaná, Billy Wilder je prostě zarukou pro skvělou podívanou, která nezklame. Jeho filmy jsou nadasové v každém směru! I když se na přepisy her bere jako the best Capra, já bych to viděl na Wildera, která obsadil všechny tři první místa! Charles Laughton v roli advokáta byl opravdu dokonale vtipný. Marlene Dietrich (konečně jsem s ní viděl film) byla jak zkamene, výraz vážný, tělo chladné a nepřehrávala!! Tyronu Powerovi jsem věřil až do konce, takže mě závěrečné rozluštění opravdu dostalo do kolen a chvíli jsem nemohl ani mluvit :-) Opravdu vynikající soudní drama a z mého pohledu mnohem lepší než 12 Angry Men. ()

cheyene

Svědek obžaloby je perfektní drama z prostředí soudního líčení. Precizní atmosféra, dobře napsané dialogy a vynikající děj, kterému dominují skvělé herecké výkony ústředních postav, to jsou hlavní klady tohoto snímku. Výsledný dojem a celkové hodnocení ovšem zvedne geniální závěr, ke kterému není co dodat. Dokonalost. ()

nunka

Keďže nemôžem prezrádzať strhujúci a šokujúci záver filmu, len konštatujem, že to bola naozajstná súdna lahôdka! Geniálne filmové prevedenie divadelnej hry z pera Agathy Christie!!! ()

ajuska

Skvělé soudní drama. Film má slušný spád, dobré dialogy, patřičnou dáku napětí i parádní herce, jen v závěru se dostavuje mírně rozpačitý dojem, jestli toho šokujícího nakonec nebylo trochu moc... Přesto si Svědek obžaloby nejvyšší hodnocení zaslouží. ()

burina

Hra A. Christie v réžii B. Wildera nemohla dopadnúť inak než geniálne. Vynikajúca detektívka s dychberúcim finále, kde si človek, ako to už u kráľovny zločinu býva, nemôže byť istý absolútne ničím. A aby tých superlatívov nebolo málo, Marlene bola bohyňa.:-) ()

lamps

Akademicky vycíděná soudní konverzačka, která celou dobu klame tělem i duší, aby nás nakonec zaskočila nepřipravené, předčasně hodnotící ten naoko tuctový a neoriginální příběh. Scénář ale výborný, navzdory mnoha dohadům a nepřímým motivům plnohodnotně pokrývající a v závěru i vysvětlující každičkou vteřinu vyprávění, a Wilder opět zdatně manévruje na pomezí závažného námětu a odlehčené charakterové rozprávky. Film má ale jeden problém - napoprvé působí jako pravda bezchybné, ale přece emocionálně bezrozměrné drama, které sází na údernost a kvalitu své pointy, na další zhlédnutí už zbude jen naše ochota znovu sledovat příběh, kde nás už nic nemůže překvapit a kde marně budeme hledat něco víc než jen další důkaz, že Wilder uměl poskládat scény do kompaktního celku a že se na jeho filmy zkrátka dobře kouká. Čekal jsem prostě malinko silnější divácký zážitek... 80% ()

Madsbender

Polovica filmu je "len" skvelá kriminálna dráma zo súdneho prostredia so skvelým Charlesom Laughtonom a trochu nevýrazným Powerom, ktorému sa dostalo menej priestoru, ako som čakal, no od momentu nástupu famóznej Marlene Dietrichovej ako Christine Vole, respektíve Christine Holm je to absolútny scenáristický orgazmus s brilantným záverom. Wilder je jednoducho stávka na istotu a jeho filmy ma vždy dostanú. ()

misterz

Tradične brilantný Billy Wilder, ktorý tu stavia predovšetkým na majstrovsky napísanom scenári a výraznej a veľmi sympatickej postavičke starnúceho advokáta sira Wilfrida, ktorý sa spolu s jeho opatrovateľkou postarali okrem pátrania po pravde aj o milý a nenútený humor. Samotný záver a rozuzlenie celej krimi pointy patrí k tým najinteligentnejším a najlepšie vymysleným čo som kedy videl - jedna veľká paráda a pre každého diváka filmová lahôdka. 85/100 ()

Snorlax

Suchými hláškami prošpikované skvělé soudní drama se ke konci změní na změť zvratů, ve které je možno se snadno uzmítat. Pointa je velkou pihou na kráse, nesnáším zvrat zvratu po zvratu. Jenže to všechno před tím bylo tak svěží, napínavé a zábavné. Škoda toho závěru. ()

Webb

Parádní film, který má kvalitní Wilderovu režii a vybroušený scénář hlavně v posledních minutách a to včetně dialogů. Překvapivá pointa nakonec tomu nasadila korunu. Rozhodně lepší než přeceněný 12 Angry Men ze stejného roku. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby