Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Pierre

Filmy ze soudní síně fakt můžu. A zrovna pan Wilfrid je vskutku skvělý právník s geniálním suchým humorem. Opravdu typ postavy, kterou si oblíbím. Pochválil bych celkově atmosféru 50.let. Mám jenom jeden problém. Překvapivé konce mám rád, ale tady byl krapet uspěchaný a nedotažený. Asi bych ocenil ještě 5 minut navíc. A pana Wilfrida mi bylo v jednu chvíli strašně líto. ()

zipper111

Výborný film ze soudního prostředí. Skvěle balancuje na hranici sympatie k obžalovanému, člověk neustále musí měnit názory pod novými a novými důkazy, aby nakonec vše dobře dopadlo a konec se dostavil...a pak se dostavil další konec.... a pak třetí konec...no a nakonec se dostavil i čtvrtý konec... a sakra! :) Více není třeba dodávat, snad jen, že Charles Laughton byl perfektní! 5* ()

kaylin

Takhle to vypadá, když dáte do hlavní role někoho, kdo je prostě schopen souznít se svou postavou, ale navíc máte režiséra, který je schopen vést příběh přesně tak odlehčeně, jak je potřeba, aby vám na konci vyrazil dech, a to možná i ve chvíli, pokud předlohu znáte. Mistrovský kus Charlese Laughtona a Billyho Wildera. ()

slunicko2

Nejdříve musíte úspěšně zvládnout test monoklem. 1) Průhledná zápletka a snadno předvídatelná první pointa zařazují tuto detektivní inscenaci k mnoha jiným podobným počinům._____ 2) Spoiler! Druhá "šokující" pointa nemá hlavu ani patu. Logický příběh nemůže přece končit naprosto nesmyslným jednáním hned několika postav, jejichž chování není okolnostmi nijak vynuceno. Snaha Agathy Christie o efektní závěr tu převážila nad selským rozumem._____ 3) 58letý gay Charles Laughton (tlustý advokát sir Wilfrid) si, jak už nejeden divák konstatoval, ukradl celou show pro sebe. 51letý scénárista a režisér Billy Wilder opatřil svérázného advokáta komediálními rysy a z pochmurné detektivky se náhle stala téměř komedie. Mně se to líbí, ale dramatickému napětí to neprospělo._____ 4) Zmínku si zaslouží i 77letá Una O´Connorová (služebná Janet) za svou poslední filmovou roli a snad i již 56letá, ale stále půvabná bisexuální Marlene Dietrichová (žena obviněného Christine)._____ 5) Film jsem ke své škodě sledoval v českém dabingu. Chybné používání titulu sir v češtině spolu s nepěkným zvukovým pozadím k příjemnému zážitku nepřispělo. ()

YURAyura

9/10 Takovy hitchckockovsky pribeh ze soudni sine. Marlene opravdu nesnasim, ale tady byla dobra, i kdyz za to ve vysledku mohl Wilder s Laughtonem. ()

swed

Nikdo neumí diváky překvapit tak jako Agatha Christie. Prostředí soudu a divadelní předloha sice sváděly k nebezpečné suchopádnosti, Wilder si však s obojím poradil. V první třetině sledujeme odlehčenější a občasnými flashbacky propletený prolog, v dalších pak napínavé a svěží justiční drama, na jehož konci čeká nejedna šokující pointa (přiznám se, že tu hlavní jsem odhadl několik minut před jejím odhalením). Obsazení Marlene Dietrich bylo nejen velmi chytrou volbou, ale zároveň i vzdáním pocty jedné z nejslavnějších hereček filmové historie. 9/10 ()

Herr_Flick

Já a Billy Wilder poprvé. Perfektní, inteligentní klasika. Obzvláště na svou dobu geniální zápletka Agathy Christie, výrazné charaktery - jedna lepší postava, než druhá 95% ()

PogoJoe

90%/4,5* || Zezačátku mě ten snobský obhájce "sir Willfrid" a jeho herecké pojetí iritovalo, ale tenhle film ze soudního prostředí, které nepatří k mým oblíbeným, ze postupem času stával více a více strhujícím, začalo přituhovat, jednotlivé charaktery byly výborně vykreslené i zahrané a k siru Willfridovi jsem si vytvořil jisté zalíbení. A ten závěr - to byl "twist", jaký se jen tak nevidí. A důvod, proč nakonec dávám 5 hvězd místo čtyř. Billy Wilder prostě znamená kvalitu. ()

Toshiro

Vcelku napínavá soudní detektivka z pera Agathy Christie. Konec byl opravdu tak překvapivej, jak se říká, ale bylo toho možná až moc... Na konci filmu je dokonce varování, že nemáme prozrazovat konec. LOL. ()

Wiliem

Vynikající soudní drama. Jako vždy výborná Marlene Dietrich. Šokující závěr. Co více říci, snad jen : To musíte vidět. 90%. ()

FilmFan24

Není pochyb, že Agatha Christie byla - ne JE - Královna detektivky! Tenhle přepis její divadelní hry to jenom dokazuje. No čekali byste takové rozuzlení? Myslím, že ne. Na filmu je sice znát, že je natočen podle divadelní hry, ale to vůbec nevadí. Herecké výkony jsou opravdu mistrovské. Není divu, vždť herce vedl sám velký Billy Wilder. Je potěšením sledovat Charlese Laughtona, Tyrone Powera, Elsu Lanchster a úžasnou Marlene Dietrich, které patří dechberoucí finále. ()

Lucjen

O brilantnosti Billyho Wildera som nezapochybovala ani na chvíľku a predsa ma ešte prekvapil a zanechal nemú. S Normou Desmondovou dokázal, že sa vie pohrať s napätím, s Avanti! potešil romantické duše a s Titulnou stranou splnil moju predstavu o konverzačke, plnej vtipu a sarkazmu, tak ako to ľúbim. Svedok obžaloby vás ani tak nedrží v napätí, o romantike sa nedá hovoriť ani náhodou, sarkastické poznámky zaznejú mnohokrát a mnohokrát pobavia, no predsa hrá tento snímok na vážnejšiu strunu. S postarším, tvrdohlavým advokátom otvára otázku relevantnosti systému, ktorým je zabezpečovaná spravodlivosť a na ktorom v minulosti a niekde ešte dodnes závisí ľudský život. Nedá sa k tomu veľa povedať, je tu všetko čo tu má byť a ešte niečo navyše. Ešte by som mohla ďalej oslavovať režiséra a Marlene Dietrich, no za oboch dostatočne hovoria ich zvučné mená. ()

JohnMiller

Komorná dráma z prostredia súdu ktorá prekvapí kvalitnými hereckými výkonmi, dobre napísanými postavami a podarenou kamerou. Užíval som si každú jednu scénku, svojim spôsobom aj vtipné dialógy. Zápletka a samotný súdni proces sa mi zo začiatku zdal nie až tak prepracovaný akoby tam hral iba druhé husle a dej sa hlavne zameriaval na samotné postavy, no nečakaný zvrat vo finále ma presvedčil o opaku. Skvelý film. ()

Aleee89

Billy Wilder zkrátka nemůže zklamat a já moc dobře vím, proč ho mám ve své top desítce režisérů. Zpočátku jsem ani nevěděla, co se pod vcelku nenápadným názvem a snímkem, který není tak profláknutý jako třeba Wilderovo Někdo to rád horké, skrývá. A přišlo milé překvapení. Soudní drama, jak má být. Báječní herci, napínavé scény, patřičná atmosféra. A dost šokantní závěr, protože ten neodhadne asi nikdo. Dvanáct rozhněvaných mužů to sice není, ti jsou pro mě stále špička, ale i tak je Svědek obžaloby vysoce nadstandardní film, jemuž k dokonalosti chybí jen málo. ()

kajas

Soudní dramata nemám zrovna v oblibě, ale tohle bych rozhodně zařadila hned vedle "Dvanácti rozhněvaných mužů". Má totiž dva trumfy: prakticky dokonalého Charlese Laughtona v roli advokáda Wilfrida a samozřejmě závěr, který možná skončil až příliš náhle. ()

Laurent

Billy Wilder tímto snímkem prokázal mimořádný smysl pro humor. Celé je to především komedie, tak jsem to alespoň vnímal. Na dobu vzniku má tento snímek mimořádně záživný průběh, má spád. Velkou předností jsou také velmi "akční" dialogy, rychlé a trefné. Veškerý humor je postavený na krásně a svérázně vykreslených postavách. Na závěr sice přišla dosti překombinovaná pointa, ale protože to byla komedie, tak to rád odpouštím. ()

kagemush

Dobře zpracováno,ale ta moje averze na tzv. soudní dramata.....,no budiž. Dietrich jsem si docela užil,-mého,tady už poněkud dýchavečného,oblíbence Laughtona,již méně. ()

TheDon

Osvěžující back to the 60´ . Lišák Wilfried předvádí ultimativního sarkastickýho suchara a pořád přemýšlím, proč jsou všichni tak na větvi z té studené krysí němky. Mě teda Marlenka nenadchla a daleko raději ji rozkrájím a celou sežeru. I tak je to ale víc než povedený. 80% P.s.: pane Vole, oslovení hodné pořádnýho Vola. ()

Lischai

Koukal jsem na to, protože recenze slibovaly brilantní twist na konci. Nečekaný zvrat tam je, ale žádný nolanovský mindfuck nečekejte. Jestli máte náladu na starou detektivku ze soudní síně, tak proč ne, ale pro mě to byla taková hodně upovídaná expozice k závěrečné desetiminutové etudě. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby