Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Marek1991

Neobyčajný film pojatý svojským spôsobom, ktorý sa stupňuje do obludných rozmerov. Je miestami nudný a nie každému môžu sadnúť tie dlhé chvíle pohľadov a hysterizmu. Sami si povedzte, čo by ste urobili vy, či by ste tých Nemcov na záver mučili alebo len zabili alebo poslali do konca života do väzenia. Ako vraví ten Nemec, všetko začína deťmi a aj Hitler sa musel najprv narodiť a bol dieťa. Zabili by ste ho ako dieťa, keby ste mali tú možnosť? Navyše ho za prvej svetovej vojny prepustil vojak, ktorý ho mohol zabiť. Práve preto by sme nemali byť ako oni, oni páchali zverstvá a my by sme im to rovnako, ba horšie nemali oplácať. Máme milovať aj svojich nepriateľov, inak sa do neba ťažko dostaneme, jasné je to ťažké hovoriť, najmä ak vám vyvraždia rodinu, vtedy myslíte len na pomstu a tak ako Abrahám bol pre Boha ochotný obetovať aj svojho jediného mužského potomka by sme mali mať aj my na zreteli, že nesmieme byť ako diabli, čo to robili, práve to by nás malo odlišovať aj keď si Nemci nič iného ako pomalú smrť nezaslúžili. Je tu veľký rozpor medzi Kristovým učením a realitou, je ľahké povedať, všetkých tých Nemcov mali pochytať a poslať robiť na Sibír, v realite stačí aby jeden mal zlo v srdci a nastanú masakre, pomsta vo veľkom, bezbrehé zabíjanie. Čo je vlastne vo vojne humánne? Boli nimi atómové bomby, ktoré zabili okamžite, ale utrpeli nimi najmä civilisti a následne iní trpeli chorobami, je to strela do zátylku, no podľa mňa vojna ako taká nie je humánna vôbec, ale stále s tým diablom vyjednávame a stále veci riešime vojnou. Tento film je silná záležitosť o strate ilúzií o svete, no netreba zabúdať, že samotní komunisti majú na svedomí podobné počty obetí ako nacisti, napríklad vyhladovaním Ukrajiny počas zimy 1932/1933, masakrami v Katyni, či obeťami v gulagoch a inde. Nebudem tento film hodnotiť z pohľadu názorov, či súcitu, lebo za 628 vypálených bieloruských obcí so všetkými mŕtvymi, zo súcitu by som musel dať veľmi veľa hviezd, koľko tu ani nie je, budem to hodnotiť ako film. Malo to zaujímavú kameru, hudbu, štýl, postavy, ale film ako taký nie je to najlepšie z vojnových filmov. ()

corpsy

Ruská kinematografia minulého storočia mi pripadá, ako by ju točil jeden a ten istý človek. Depresia a čudesno-poetický pohľad sa dostal snáď do každého žánru, napr. rozprávka ( ROZPRÁVKA O PUTOVANÍ ), sci-fi ( SOLARIS ), historický ( VOJNA A MIER ), postapo ( DOPISY MŔTVEHO ). Neináč tomu bolo aj vo vojnovom žánri, ktorého najlepším príkladom je práve CHOĎ A POZERAJ SA. Atmosféra sa tu prejavuje sychravým a špinavým počasím a ľudskými postavami, ktoré sú buď na vodke, alebo nejakom inom návykovom biologickom materiály. To, čo tu mnohý z hodnotiacich oslavujú sa dostaví ale až v poslednej polhodine, čo je už príliš neskoro nato, aby mi tento film sprostredkoval neopakovateľný zážitok. ()

Astaroth12

Na tento film som sa pripravoval dlhé mesiace a až teraz som sa odhodlal ho aj pozrieť. Ale musim povedat, že čakal som niečo podobne ako vo filme Volyň , ale nedočkal som sa až takého intenzívneho a dramatického zážitku, ako práve v spomínanom filme. Bolo nesmierne ťažké sa pozerať na chlapca, ktorý si mal užívať krásneho detstva a pritom videl všade len smrť, krutosť a bezcitnosť. Na konci už bol len troska a v tomto film bol ukážkový, ako divakovi predhadzoval citove a psychické rozpoloženia jednej postavy. A to mi tu aj trocha vadilo, že film sa sústredil na jednu postavu a o žiadnu inú ani nezakopol. Ja som celkom myslel, že film bude chrliť jednu oduševnenú scénu za druhov, že bezcitnosť nemeckých vojakov nebude zhrnutá len do jednej silnej sceny vypaľovania, ale tých neľútostných momentov tam bude oveľa viac a tých momentov tu bolo naozaj malo. Tento film je hlavne o ceste a o zážitkoch jedného chlapca, ktorý okrem niektorých fyzických spamov, má hlavne tie psychické a na konci to je aj riadne vidieť. Som veľmi rád, že som tento film videl , ale do mojich topiek v tejto kategórii sa nedostane, lebo som čakal viac, ako som dostal. Silné 3*. ()

Philippa

Při sledování jsem nemohla dýchat, zbytek večera nepromluvila, několik dnů trávila ten syrový zážitek....Přála bych si býti raději slepá, než bych šla a dívala se. Naprosto famozní herecký výkon Alexeje Kravčenka snad nemohu připodobnit k jiným jistě skvělým výkonům v dětských rolích. Tohle byl zatím asi vrchol... Ano přesně jak je tu již napsáno...měla jsem pocit, že ta hrůza jež jsem já sama prožívala se mi jako na projekčním plátně na něm odrážela. Ano doslova HRŮZA!!! ()

faana21

Jdi a dívej se, nuže jsem přišel, díval se a odešel se smíšenými pocity. Po prvním půli filmu jsem to chtěl zabalit, to byla tedy děsná nuda. Některé momenty, třeba šíleně klaustrofobické, opakující se detailní záběry statické tváře mě vysloveně rotovaly. Zvuková stránka taktéž. Vím, byl to účel, ale ten mi nesedl. Druhá půle byla jak z jiného snímku, jen protagonista zůstal stejný. Lidská zvířeckost zde nebrala mezí. Ale prý ve válce a lásce je vše dovoleno... samozřejmě kroutim hlavou nad tímto výrokem, jakoby snad slovo Válka bylo náplastí, jež všechno omluví... Proč potom ta nenávist a střílení do Hitlera. A vůbec? Každopádně ztvárnění "jak si pekelníci vydláždili cestu do pekla" bylo impresionantní! Kdepak, ve válce zdaleka není vše dovoleno ()

schizmo

Na četná doporučení jsem si doplnil znalosti tímto glorifikovaným válečným filmem, ale bohužel musím konstatovat velice rozporuplné dojmy. To, co drtivá většina uživatelů hodnotí jako autentické zachycení válečných zvěrstev, jsem prožíval leda tak s mírně pozvednutým obočím a ptaním sebe samotného, jestli jde o ten stejný film, o němž všichni mluví v superlativech. Ok, odhlédněme od faktu, že sovětská kinematografie byla vždycky trochu svá a měla vlastní pohled na věc, ale na mě to působilo trochu konstrbatě s kontrastním poměrně mělkým (ne)herectvím a naopak "přehrávání" některých postav. Spousta hluchých ne míst, ale vyloženě ploch, o kterým ještě teď nevím, co jimi chtěl autor říct; spousta úsměvných wtf scén a anomálií - prostě typicky ruskej xicht nemůže hrát vojáka wermachtu, stejně jako jejich anarchistické chování a neorganizovanost. Sice chápu, jak moc asi autoři chtěli zachytit tu bezmoc a hrůzy války, ale zvolená cesta z mého hlediska nemá potřebnej tah na bránu a nezachrání to ani zapálená stodola plná lidí. Navíc prostředí Běloruska té doby a roční období, do kterého byl film situován, působí značně neutěšeně a depresivně i kdyby tam místo fašistů pobíhali klauni s červenými nosy. Než však bude někdo argumentovat, že tohle je pravý obraz doby, tamní války a že jsem film nepochopil, zkuste si dát pro srovnání tohle: http://www.csfd.cz/film/46826-valecnici/ - možná pak přehodnotíte pohled na válečné filmy a kritéria jejich hodnocení. Pro mě zdlouhavé a poměrně nudné zklamání, dávám za 3 a to jen s odřeným ušima... ()

ledzepfan

Hardcore-trancendent sovět bad trip který typický sovětský realismus vybičoval až do opačného pole kde má v rukou taktovku pomalá, snová (až psychedelická) atmoška.... Chvílemi si člověk říká, jestli tohle není už moc surreal -na válečné drama, ale ve výsledku se to semkne do fakt strhujícího zážitku který nadhodí i nějákou tu hloubavou myšlenku a divákovi pak hučí hlava ještě dlouho do noci... Mazec! ()

NinonL

Nedělám si iluze, že by se kterýkoli národ ve válečném konfliktu choval humánněji, než v tomto případě Němci. A odnesou to vždycky nevinní. Film je velmi krutý, ale určitě stojí za to ho vidět. Jen doufám, že nikdo z nás nebude nikdy muset zažít podobná zvěrstva in natura. ()

Krt.Ek

Ta syrovost není taková, jak jsem si představoval. Čekal jsem kruté válečné scény, plné mrtvých vojáků na obou stranách. Tohle se, ale podobá klasice protiválečného románu Na západní frontě klid. Taky zde jde spíše o psychiku účastníků války, tentokráte je hlavní postavou čtrnáctiletý chlapec, který plný ideálu vstupuje do partyzánské organizace. Dvě hodiny sledujeme jak ho chod války mění. Opravdu je těžké uvěřit, jak se změnila jeho podoba. Nemůžu uvěřit, že ten muž v popředí plakátu, kterého tu vidíte je pouhý čtrnáctiletý chlapec. A co teprve jeho psychický stav. Tu opravdu nelze popsat. Ale zažít to co on, taky bych tak dopadl. Já osobně hodnotím slabšími čtyřmi hvězdičkami. Hlavně, protože film je opravdu zdlouhavý a u některých části jsem se nudil. Konečná půlhodinka ve vesnicí je ale skvělá. A opravdu SILNÁ!!! 70% ()

Adman

Režisér filmu, Elem Klimov, natáčel film snad bez jakékoli zodpovědnosti a bez přesdudků. Scény kde se střílí se používaly ostré náboje. Pro autentičknost nechal nahnat lidi do dřevěného domu, který pak skutečně zapálili a "jedem akce!" Občas je potřeba aby byl režicér svým způsobem trochu šílený, to ano. Ale myslím si, že všechno má své meze. Tento film, samozřejmě hlavně Klimovou zásluhou, u mě všechny meze překročil. Je to brak, který se snaží předlouhatánskými záběry vyjádřit utrpení, děsivost, realičnost a vůbec spoustu pocitů, které nejspíš ony filmové postavy prožívaly. Ano, nebyla to sranda a opravdu to bylo kruté, ale to pro mě rozhodně není důvod film začít oslavovat a chválit na nebeské výši. ()

LV.Helter

Mohumentálne dielo. Možno, až moc. Film, o ktorom sa ťažko píše, ale viem, že budem mať naňho večne, boľavé spomienky. Neuveriteľne tvrdo pobratý naturistický obraz, pravej 2. sv. vojny, a nielen to. Fyzická a psychická destrukcia, s paradokumentarného formou. Prvá polovica vás hodí do jamy plných spalených tiel, ale druhá polovica je peklo! Hotové peklo. Nedá sa opisať, aké pocity som s nej mal.. Obsahovo je film až neuveriteľne chladný, dokumentárnou formou-civilný, poniektorých momentoch až tak surový, za hranicou ľudskosti. Poetické chvíle, hlavne dlhotrvajúce zábery tu vobec niesú na škodu a tvoria tu jednu depresívnu mozaiku. Pravdupovediac som nemal taký pocitový zážitok, ani po Schindelorovom zozname. Postupné tlačenie na pílu, manekýrská práca a výkon Kravčenka-niečo NEUVERITEĽNE. Predobraz, toho čo by ste nikdy nechceli vidieť. Jeden z najdestruvnejších filmov .Verím, vlastne dúfam, že sa poučíme z chýb naších predkov! Иди и смотри навсегда во мне. ()

garmon

...asi bych podepsal komentář uživatele rbr - byť je psaný lidově. Jde ale pak i o to, jak rád si dám steak. Tenhle film má překrásnou kameru, chlapec hraje perfektně, dokonce i pře-nalíčený; scény s Mironovou v lesíku plačící / se smějící mi braly dech. V druhé půlce jsem měl sám párkrát slzy v očích. Ale nebudu hodnotit, protože si myslím, že je to celé hodně přes čáru. Že tohle patří do dokumentu a ne do umění. Morálka. A věřím, že by mi řada lidí oponovala, že právě tohle JE morální umění. Za sebe nevím. ()

kobejn

Ten Hitler byl vošklivej i jako dítě co? Otázka, kdyby se malej Hitler hodil do kamen, byl by to zločin nebo by se tim v budoucnosti zachránily miliony lidskejch životů? Ale kdo to mohl tušit že? Do budoucnosti hádám nikdo nevidí a čas vrátit nejde, to je asi to hlavní, co tento film připomíná. ()

Sandiego

Jeden z filmů, na který nestačí zdejší hodnotící systém, pro mě asi nejlepší a nejintenzivnější válečný film, co kdy vznikl. Neuvěřitelný výkon hlavního hrdiny, výborná snaha vyhnout se citovému vydírání. Závěr, snažící se na dokumentárních záběrech vrátit historii je svým náhlým zakončeným geniální a nesmírně působivý. A když pak začne hrát nebeská Mozartova hudba, člověk se jen stěží ubrání hlubokému dojetí a úcty k tomuto mistrovskému kousku. ()

jondzavid

Bieloruský holocaust v podaní Elema Klimova je pôsobivým filmom plným symbolov a alegórie. Miestami mi prekážal ten typicky ruský pátos (začiatok filmu), ale postupne film naberá na tempe a niektoré scény sú absolútne dokonalé (návrat Florju do dediny a scéna v bahne je absolútny vrchol, silné sú scény s kostolom a poľným súdom). Na príbehu chlapca, ktorého vojna mení v starca vytvoril Klimov filmový pomník vyše 600 vypáleným bieloruským dedinám a všetkým partizánom. ()

Orlau32

Že dám 5* o tom jsem neměla nejmenší pochyby, již při shlédnutí 1.dílu. Jedná se o skutečnou událost o válečné drama, které se událo 14.března 1944 při ústupu německé armády na území Běloruska. Z data vidíme, že to bylo již rok po hrůze u Stalingradu a že se možná chovala psychicky narušena Wehrmacht jako divá zvěř, protože věděli, že s nimi nebudou mít Rusové slitování. Vymazali z mapy 632 vesnic i s jejich obyvateli, mučili, vraždili, pálili, znásilňovali a ještě se dokázali ruskou vodkou ožrat jako hovada. Žádná disciplina, žádné slitování - nepochopitelné ! Film je úžasně realisticky natočen a v "bonusu" kameraman vysvětluje, že se snažili držet přesně nejen historických události, ale i jmen a dialogů,dle vzpomínek partyzánů. Film končí prologem : NEZAPOMENEME A NIKDY NEPROMINEME !!! ()

blackrain

Další film, kterému se vyhýbám jako čert kříži a moc dobře vím proč, protože se mnou dokonale zamává a rozhodí mě neskutečným způsobem. Na něco takového jen tak nezapomenete a nedostane to z hlavy. Možná i vám nebude psychicky dobře. Sama nevím, proč jdu takovým filmům vstříc a nedokážu je minout bez povšimnutí, i když se jim snažím vyhýbat, je to všechno marné. Stojí mi to za to? Stojí. Film má neskutečnou vypovídající a dokumentární hodnotu. Ukazuje nesmyslnou a krutou realitu války ve hrůzné podobě. Ona taková opravdu je. Z malého kluka udělala lidskou trosku, která ztratila veškeré ideály. ()

kaylin

Fuj! Tedy to není fuj, které by se vztahovalo ke kvalitám filmu, ale je to fuj, které se vztahuje k tomu, co všechno může člověk udělat. Já vím, je to jen film, ale klidně by to mohl být i dokument, protože taková zvěrstva se vlastně dějí. A někdy nepotřebujete ani krev, aby vás scéna odrovnala. Například ta s focením je neskutečně děsivá. ()