foto

Lenka Kubálková

  • nar. 1982
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Lenka Kubálková byla dětská herečka, v současné době se věnuje práci s dětskými herci. Narodila se v březnu roku 1982 v Praze, na filmovém plátně se poprvé objevila v roce 1986 kde si jí do svého filmu, podle scénáře Haliny Pawlovské a Milana Štaindlera, MŮJ HŘÍŠNÝ MUŽ, vybral režisér Václav Matějka. Byly jí teprve 4 roky a už v té době si zahrála hlavní dětskou roli po boku svých filmových rodičů Dagmar Veškrnové-Havlové a Oldřicha Kaisera, zkušenosti k dětskému herectví tedy nabrala u těch nejpovolanějších, mnohé také mohla pochytit od takových hereckých kolegů jako byla například Jiřina Jirásková, Květa Fialová, Jiří Kodet, Radovan Lukavský a Petra Janů, se kterými si v tomto filmu společně zahrála. "K filmu jsem se dostala ve čtyřech letech, dělala jsem sportovní gymnastiku a jednoho dne si lidi od filmu přišli vybrat malou, blonďatou a ukecanou holčičku která by byla podobná Dáše Veškrnové do filmu Můj Hříšný Muž. Poslali mě na konkurs, kde byl strašný nával. Jedna z mnoha částí konkurzu byl telefonní rozhovor. Jelikož mám starší sestru, která i s mojí maminkou doma věčně vysedávala na telefonu, nebyl tento úkol pro mě žádný problém, ráda jsem je kopírovala" vzpomíná Lenka na své dětské herecké začátky.

V roce 1990 měl premiéru film SKŘIVÁNČÍ TICHO režiséra Antonína Máši kde si Lenka Kubálková, tehdy jako osmiletá holčička, zahrála sourozence s další dětskou filmovou hvězdičkou Janem Kalousem, tentokrát si rodiče zahráli neméně známí herci Naďa Konvalinková a Vítězslav Jandák. V této době se Lenka začala pohybovat před kamerou čím dál častěji, byla vybraná k účinkování v různých dětských pořadech jako bylo Studio Kamarád nebo se pravidelně objevovala po boku Pavla Zedníčka a Jitky Molavcové v pořadu Malý Televizní Kabaret. Poté přišla spolupráce s idolem dětských srdcí Dádou Patrasovou. Lenka se objevovala nejen v jejich pořadech Babystudio ale Dáda si jí vybrala i do několika svých videoklipů. V těchto letech si Lenka také poprvé vyzkoušela i dabingovou zkušenost, kdy její hlas byl vybrán pro roly Lucy do seriálu Letopisy Narnie – Lev, Čarodějnice a Skříň, podle slavné předlohy C. S. Lewise.

V letech 1991-1995 se Lenka ocitla v pohádkovém světě princezen, čarodějnic, mluvících zvířat a dalších nadpřirozených bytostí, když byla obsazena do jedné ze svých největších filmových rolích a to do série pěti Italských koprodukčních fantasy filmů, nejznámější Italské pohádky pod názvem PRINCEZNA FANTAGHIRO. V prvním díle se objevila jako malá princezna Carolina, sestra Fantaghiry, na konci dílu se ale z malých princezen stanou dospělé ženy a po Lence převzala tuto roli herečka Kateřina Brožová. Známý italský režisér Lamberto Bava se ale s mladou českou herečkou nechtěl rozloučit a proto se po roce vrátil zpět do České Republiky a rozhodl se pro neobvyklost, Lence svěřil novou roli Bolt/Šíp. Tato role je popisována jako miniatura Černé Čarodějnice kterou hrála populární americká herečka Brigitte Nielsen (Roky IV. ,Policajt z Beverly Hills atd.). Lenka o své roli mluví jako o pravém opaku Černé čarodějky. "Šíp se vždy snažila být na straně dobra a pomáhat Fantaghiře. Má schopnost převtělit se v opravdový šíp a umí létat".

Princezna Fantaghira je dodnes v Itálii tou nejpopulárnější pohádkou ale nejenom tam, odvysílána byla ve více než deseti světových jazycích a získala si fanoušky po celém světě. V Čechách jsme ji mohli vídat pravidelně o Vánocích na televizních obrazovkách po několik let. A jak na natáčení vzpomíná Lenka Kubálková? "Natáčení mě opravdu bavilo, kterému dítěti by se nelíbilo ocitnout se v říši pohádek? S kamarádem Jakubem Zdeňkem (role Blesk) jsme se dobře bavili i když natáčení bylo někdy hodně náročné. Nejvíc jsem si ale užívala natáčení filmových triků, kterých bylo v této pohádce hodně. Nikdy nezapomenu na bezvadný štáb a úžasné herecké kolegy, jakou je třeba Brigitta Nielsen, která se o mě perfektně starala a já se od ní hodně učila."

V roce 1993 si Lenka Kubálková stihla, i přes časově náročné natáčení pohádky Princezna Fantaghiro, zahrát v i českém pohádkovém seriálu režiséra Václava Vorlíčka, ARABELA SE VRACÍ ANEB RUMBURAK KRÁLEM ŘÍŠE POHÁDEK, který je pokračováním pohádkového seriálu Arabela z roku 1979. V tomto novém pokračování si s Lenkou zahrálo i spoustu dalších dětských hvězdiček jako třeba Lucie Vondráčková, Jana Kimlová, Matouš Soukénka, Jan Kalous, Jakub Zdeněk, Tomáš Staňek a další. Se známou herečkou Dagmar Veškrnovou-Havlovou se Lenka opět potkává na place v seriálu KDYŽ SE SLUNCI NEDAŘÍ který režíroval Hynek Bočan v roce 1995.

Známý český režisér Jaroslav Dudek natočil v roce 1995-1996 šestidílný seriál ANETA, kde můžeme Lenku Kubálkovou vidět v roli fintivé Markéty, jednu ze dvou nejlepších kamarádek hlavní představitelky Anety. Režisér Dudek opět vsadil na "bandu" v té době současných dětských hvězd, jakou byl například Radek Kuchař, Jan Dolanský, Tatiana Vilhelmová, Pavel Mang, Lenka Kubálková, Jana Kimlová a Jan Kalous. Dětské herce doplnili takové herecké Esa jakou je Viktor Preiss, Jana Štěpánková a Jana Švandová. Režisér Martin Dolanský si v roce 1997 do svého filmu KRAJINA PŘED BOUŘÍ vybral na hlavní role Lenku Kubálkovou a známou herečku Ljubu Krbovou. "S Ljubou se mi hrálo moc dobře a navíc skoro celý film se točil v areálu Bohnické léčebny, kdo má takové štěstí se tam jen tak podívat, že?" Se smíchem vzpomíná Lenka na natáčení.

Tragikomická televizní inscenace ZA ZDÍ byla natočena režisérem Ivanem Pokorným v roce 1998, kde si Lenka zahrála po boku Zlaty Adamovské. Maminka se svou šestnáctiletou dcerou prochází náročným obdobím svého života jako je puberta, žárlivost i ztráta svých nejbližších. Lenka se ukázala ve Francouzském snímku KOMISAŘ MAIGRET, v americkém filmu NEHYNOUCÍ LÁSKA režiséra Bernarda Rose. Měla možnost si zkusit funkci takzvanou stand-in za americkou herečku Heather Graham a to při natáčení filmu Z Pekla (From Hell-USA), v hlavní roli s Johnnem Deppem.

Lenka si také nejednou vyzkoušela jak se točí reklama, tou nejznámější je první reklama v ČR na mobilní síť Oskar, reklama byla natočena formou sitcomu, režisérem Milanem Steindlerem. V rodince Telefonováku si zahrál s Lenkou i známý herec a komik Tomáš Hanák. "Když se začala reklama vysílat, ze všech stran na mě lidi pokřikovali, kde máš plesový šaty??? V jedné ze scén této reklamy Tomáš Hanák, v roli tatínka, říká své dceři, která padá s obrovským batohem ze schodů 'Kromě koberce, umyvadla a plesových šatů máš snad sbalené všechno.' A já s úlekem vykřiknu...Plesový šaty!" vysvětluje Lenka. Režisér Milan Steindler použil Lenku Kubálkovou také ve svém novém filmu z roku 2001 PERNÍKOVÁ VĚŽ, kde si zahrála malou ale obtížnou roli sebevražedkyně.

Jak jsme se mohli přesvědčit Lenka není jen televizní a filmová herečka ale také zakusila i slavná prkna co znamenají svět. A to hned přímo v muzikálu. V režii Jana Zemana a choreografa Ladislava Berana byla dne 6.9.2001, v divadle Spirála na pražském Výstavišti, premiéra muzikálu Brouci - evangelium podle Beatles, kde se Lenka představila v roli Lucy.

Po návratu se Lenka k filmu opět vrátila ale tentokrát z druhé strany kamery, začala se věnovat práci s dětskými herci, pracuje v herecké agentuře A-casting a v létě se účastní, v pozici režisérky, Letní Herecké Školy . Od té doby se před kamerou ukázala jen párkrát, například v Nováckém seriálu ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ, kde si zahrála s hercem Ladislavem Potměšilem nebo v POJIŠŤOVNĚ ŠTĚSTÍ s Terezou Kostkovou.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

2013 Špačkovi v síti času (TV seriál)
Tatínek na objednávku (E04)
2011 4teens (TV seriál)
2005 Ordinace v růžové zahradě (TV seriál)
2002 Perníková věž
2000 Dopisy v krajkách (TV film)
1998 Za zdí (TV film)
1997 Zdivočelá země (TV seriál)
1995 Aneta (TV seriál)
1993 Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)
Princezna Fantaghiró 3 (TV film)
1992 Princezna Fantaghiró 2 (TV film)
1991 Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (TV film)
1986 Můj hříšný muž

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace