Piraňa 3DD (2012)

Díky Hassovi a Lloydovi mě to bavilo o mnoho víc než jednička, která si ještě i hrála na regulérní horor. Tady už se tvůrci evidentně na jakékoliv náznaky děje vykašlali, povolali dva cool Davidy, jednoho ostrého Vinga a ono to nějak dopadlo. Nebýt neuvěřitelně odfláknutého závěrečného masakru, tak jdu s klidem na tři a je z toho "guilty pleasure" roku. Takhle už má smysl akorát tak sestřih nejlepších Hoffových hlášek na Youtube. 50%

Iron Sky (2012)

Další oběť festivalového hypeu. Nekonzistentní a po většinu času překvapivě nevtipná parodie, která si ráda vystřelí z Ameriky nebo Pádu Třetí říše, ale nějak moc jí to nejde. I když to bylo velkou část filmu správně over-the-top a galaktické inferno na konci pobaví, nemůžu se zbavit dojmu, že to Vuorensolovi pořádně přerostlo přes hlavu. Dopadlo to přesně tak, jak jsem nechtěl, od té doby, co jsem viděl první pre-teaser. 50%

Oddělen (2011)

Líbilo se mi na tom téměř všechno. Téma, herci, konečné vyznění, přesto se na to asi nikdy nepodívám znovu. Velmi excentrický styl Tonyho Kaye mi k tomu totiž hrubě nesedl. Jemně řečeno "zajímavá" střihová a obrazová skladba ze začátku zaujme, ale později ve filmu už jen nudí. Taky je vidět, že se dost podstatně prostříhávalo, protože některé příběhové linie zůstanou jen nakousnuté a nedojedené (Cranston a Petersen mají sotva cameo). Kaye totiž vzal, prý výborný a daleko detailnější, Lundův scénář a přetvořil ho silně k obrazu svému, čímž opět potvrzuje pověst trochu nerozhodného a problémového tvůrce. Fascinující je také nedostatek scén přímo z lavic, kde se ale paradoxně příběh vyvine asi nejvíce. Kaye tak může děkovat vynikajícím hercům (žádný Pianista, tady je Brody životní) a střípkům původního scénáře, že se z toho nestala katastrofa. 80%

Procitnutí (2012) (seriál)

První sezóna - 90%

Sněhurka a lovec (2012)

Spíš lepší tří. Sanders nabízí solidní řemeslo, technicky a výtvarně parádní, ale příběh je naprosto přímočará, přízemní fantasy s klasickými ingrediencemi (trollové, trpaslíci) a nenabízí tedy v tomto ohledu vůbec nic nového. Což je škoda především z toho důvodu, že tvůrci evidentně měli dost odvahy na temnou stylizaci a špínu, ale mytologie je naprosto klasický fantasy guláš bez přidané hodnoty. Na druhou stranu - a proč jsem nakonec spokojen a nezklamán - pokud překousnete, že nás opravdu nečeká další LOTR nebo filmový Zaklínač, je to mimořádně líbivá a epická podívaná, kde překvapivě funguje i dramatická složka filmu. K tomu vynikající Charlize Theron, charismaticky neotesaný Hemsworth a víc-než-fajn Sněhurka Kristen. Škoda té hry na jistotu a dramaturgické nejistoty, mohlo to být vynikající, takhle "jen" dobré. 70%

Diktátor (2012)

Cohen se konečně nemusí spoléhat na stupiditu kolemjdoucích a sází všechno na parádní scénář, který si ustřeluje snad ze všech etnických a kulturních skupin na světě. K tomu přidává trochu pravdy (proslov) a hned tu máme další dokonalou komedii jara 2012. Kadence vtípků a jejich průměrná úspěšnost je výrazně vyšší než u Borata a Bruna, a Cohen jich do kraťounké stopáže narval neuvěřitelné množství. V podstatě si nepamatuju na film, kdy bych se prudce zasmál i vtipům, které třeba nemířili úplně do černého nebo mohli být lépe podané. Hlava, porod, vrtulník a závěr komediální genialita. 90%

Lidská stonožka 2 (2011)

Jednička aspoň měla jakousi zápletku a o něco se pokoušela. Dvojka je už čistý torture-porn natažený na hodinu a půl nudy, kdy se vlastně "něco děje" až v závěrečné dvacetiminutovce. Do té doby jen tlouštík sleduje jedničku a sem tam někoho uhodí do lebky. Hnusné to je, budiž, ale to ospravedlnění existence závěrečným zvratem krutě nefunguje a rozhodně nenutí k nějakému přemýšlení. Což bych hororu nikdy nevytkl, tam něco podobného nečekám, ale dokážu si živě představit jak Tom Six sedí nad stolem a směje se pod fousy, že nás nakonec nechá přemýšlet o tom, na co jsme to sakra koukali a proč jsme to dělali. A do trojky se doporučuji rychle usmířit s Laserem a nějak ho tam nacpat. Jeho slizké charisma vyloženě chybí... 20%

Temné stíny (2012)

Dovedu si představit, že bych jako fanoušek Burtona zuřil nad demencí scénáře a faktickou absenci děje. Vzhledem k tomu, že už od něj roky ale vůbec nic neočekávám, tak možná nakonec i potěšil. Zcela neurážlivá, místy zábavná ujetina s dobrou paletou podivných figurek a dobových vtipů. Není to kdovíjaká komediální genialita, polovina vtipů míří bezpečně mimo, ale s podobně béčkovým nadhledem je i jinak velmi pitomý závěr, vlastně celkem sladký. Kdykoliv radši tohle než příšernou Alenku. 60%

Archer (2009) (seriál)

Family what? Nekorektní, šovinistické, brutální a neuvěřitelně nahláškované. Po třech vynikajících sezónách jasně nejvtipnější seriál v televizi. 100%

Avengers (2012)

Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl na Whedonův styl, první scéna mi připadala jako kdyby Whedon jen dostal tunu peněz na novou epizodu Buffy/Angela a některé momenty vyznívají kvůli němu béčkověji než by měli (Stuttgart), ale jinak toho bastarda nelze nepochválit. Ukočíroval vynikající guláš charakterů a každému dodal dostatečný prostor, a to včetně potenciálních podržtašků jako Black Widow nebo Hawkeye. K tomu parádní akce, pár vypečených hlášek a znovu vychutnávkový Loki Toma Hiddlestona. Pravděpodobně nejlepší komiksovka od TDK. 90%