Jump street 21 (2012)

K čertu s tím, že to není ani trochu jako původní seriál. Hill s Tatumem ho renovovali a nečekaně uspěli. Vtipný a svižný film, kterému body přidává jak neuvěřitelná sehranost ústřední dvojky, tak pohodová režie Lorda s Millerem, neselhávající ani v akčních scénách. Kdo by to kdy do těch kluků řekl... 90%

Piráti! (2012)

Aardmani tentokrát možná nevládnou tolik jako u Wallace a Gromita, přece jen kadence vtipů je trochu menší a o tempu by se taky dalo sem tam polemizovat, ale jejich Piráti jsou stále vysoce nadstandardním animákem s velmi vtipným scénářem a opravdu parádním hlasovým obsazením, čímž děkuji CC Slovanský dům za 3D v originále bez titulků. S dabingem to musí být zákonitě o level slabší. 85%

Havran (2012)

Trochu nevýrazný, ale vůbec ne špatný pastiš Poeových děl s vynikajícím Cusackem v hlavní roli. Gigantický potenciál nevyužitý především kvůli McTeigueovi, který by rád zamachroval s nějakou vizuální kejklí, ale kvůli chudé vizáži filmu mu to buď moc nevychází nebo se to naprosto nehodí (závěrečné titulky jsou obrovské WTF, ale aspoň zajímavé). Těžko říct, jestli by to bylo lepší jako pomalá detektivka ve stylu původního Sherlocka Holmese, ale takhle vznikl trochu podivný mix, který ne vždycky úplně funguje. Nenudil jsem se, herci povětšinou super, pár záběrů výborných (lavička!), ale v celku zvláštně nevyrovnané. 65%

Bitevní loď (2012)

Berg > Bay, a to ve všech směrem. Lépe si hraje s tempem, dávkováním akčních scén i patosovým humorem. I v hlušších místech neuvěřitelně hlasitý, těžkotonážní, tupý, ale neuvěřitelně zábavný blockbuster. K tomu všemu je tu nasraný taťka Neeson a sympatický frajírek Kitsch, kterému tímto přeju, aby neměl v rozpětí měsíce dva propadáky. Ve finále totiž taky není úplně k zahození. 80%

Říše slunce (1987)

Nádherný a chybně přehlížený Spielbergův film, kde sice mistr opět nešetří dojemnými scénami, ale kde se na jeho poměry objevuje více temnějších motivů, což se promítá i do ne-až-tak-happy-endového závěru. Dal bych okamžitě pět, ale naprosto otřesný český dabing dokáže spolehlivě sežehnout i parádní filmový zážitek.

S ledovým klidem (2012)

Pod vedením jednoho z Bessonových hochů by to byla katastrofa, El Mechri ale zachraňuje mnohé. V podstatě se mu svižností filmu a nevyjasněním několika klíčových informací v ději podaří zamaskovat tupost scénáře i plochost postav. Jako bonus v akčních scénách dokazuje, že na béčkové podívané s omezeným rozpočtem je ho škoda (pár záběrů bych si pouštěl furt dokola). Ona "žánrová promyšlenost", o které mluví Matty, je však ve filmu dost skryta a rozhodně to není prvoplánově chytré nebo chytře se tvářící. Záleží tak na vás, jak s tím vynaložíte. Pokud na to jdete jako na akční béčko, dočkáte se solidní, ale horší verze Neesonova výletu do Paříže. 65%

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Nikdy jsem nebyl kdovíjakým fanouškem Prciček, ale čtvrtý díl mě spolehlivě dostal. Překvapivě VELMI vtipný film s parádně šlapajícím scénářem (i v nostalgických chvilkách) a skvěle sehranou partou. V některých momentech Školní sraz lízá (ehm...) i tu pátou hvězdičku. 85%

Hněv Titánů (2012)

Největším vylepšením oproti prvnímu dílu je absence jakékoliv vážnosti a pokusů o zdramatizování zápletky. Sem tam sice někdo zaheká a umře, ale jakmile tam Worthington s Neesonem hodí ironickou hlášku, nelze se aspoň nepousmát. To že děj neexistuje je samo sebou, ale Liebesman si rozumí s akcí mnohem víc než Letterier (minimálně v rámci sandálového žánru) a neschází jí švih ani pár vynikajících záběrů. Navíc je jí dostatek, takže devadesát minut uteče velmi svižně, v podstatě bez jakýchkoliv zádrhelů. V rámci očekávání a tupých odpočinkových výplachů vlastně bez výhrad. 7/10 P.S. Jen příště prosím dosadit do role Arese někoho ve stylu Jasona Isaacse, Ramírez tu vypadá jako milovník z telenovely.

The Divide (2011)

Slušný sci-fi thriller, ale kdyby se Gens tentokrát vyvaroval svému oblíbenému torture pornu, zapůsobilo by to na mě víc. Je trochu laciné, když Gens uměle tvoří dusnou atmosféru a ponorkovou nemoc tím, že dává prostor nechutnostem a krvavé lázni (a že to rozhodně jde i jinak - viz. Mlha). Zbytek v nadstandardu, úvod a konec dokonce vynikající, ale přes některé scénáristické nesmysly, příliš rychlé proměny charakterů a nedomyšlenosti (první procházka v obleku skvělá, ale smysl?) se zkrátka nepřenesu. 60%

Smrt samuraje (2011)

Pokud na to jdete kvůli nálepce "3D" v očekávání, že dostanete něco podobného 13 zabijákům, tam můžete být příjemně i nepříjemně překvapeni. Miike podává vynikající drama, pomalu odvyprávěné, ale s každou další minutou napínavější a vyhrocenější. Pochopitelně vstává otázka proč vůbec něco podobného sledujete s 3D brýlemi na nose. Neberu to jako výtku, rozhodně mi to nijak nevadilo a filmu to dle mého ani nijak neuškodilo, ale úplně přesně mi nedochází, proč se vůbec u podobnému filmu otravovat s konverzí, když je výsledný efekt naprosto nulový. 80% (Febiofest - 2012)