Rivers of Babylon (1998)

Taký výborný námet, tak veľa sa z neho dalo vyťažiť, tak prečo musel byť tak trápne a chaoticky spracovaný?!? Mohol to byť vynikajúci film, ktorý by vďaka svojej skvelej obsahovej stránke, ktorá má vďaka svojej alegorickosti obrovskú výpovednú hodnotu, a prípadnému umnému a profesionálnemu spracovaniu mohol excelovať aj v zahraničí a konkurovať (minimálne) európskej tvorbe. Avšak neschopnosť slovenských tvorcov natočiť film, ktorý by nepripomínal lacnú televíznu inscenáciu, to bohužiaľ znemožnila.

Auta 2 (2011)

Príliš dlhé a pre detského diváka miestami aj zložité na pochopenie.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975) odpad!

Ako môže niekto vytvoriť takéto scény, a ešte ich aj použiť vo filme??? Metafora-nemetafora, niektoré veci sú už proste humus!

Auta (2006)

Pixar sa opäť vytiahol! Po takých kreslených hitoch ako Príbeh hračiek 1 či 2, Hľadá sa Nemo alebo Príšerky s.r.o., prichádza do kín s novým filmom Autá. Asi najcharakteristickejšou črtou filmu, by mohla byť (opäť) výborná animácia, čím si Pixar len posilnil svoju povesť spoločnosti produkujúcej najkvalitnejšie 3-D animáky. Autíčka sú neskutočne rozkošné a (hlavne) pre deti budú určite nesmiernym lákadlom. Personifikácia takisto vyšla dokonale. Každému z áut boli priradené určité ľudské vlastnosti, dobré či zlé, a charaktery, ktoré sa počas celého filmu formovali. Najväčšiu zmenu však, samozrejme, pozorovať u hlavného hrdinu - Blesku McQueena. Tým som sa však aj nepriamo dostal k miernemu negatívu filmu. Približne v polovici sa film začne uberať chodníčkami moralizovania a výchovného pôsobenia najmä na tých najmenších. Na tom by nebolo nič zlé, keby to však nie je také rozsiahle a na úkor gradácie rozbehnutého deja s pomerne rýchlym tempom. Ale aj napriek tomu o nude nemožno hovoriť. Film baví každú sekundu jeho takmer 2-hodinovej stopáže (čo je však na rozprávku možno príliš a mohlo by sa javiť ako problém u detí) a už úvodný pretek napovedá skvelú zábavu. Výbornú atmosféru efektne dotvárajú melodické rozprávkové tóny orchestra, ale aj vhodný výber pesničiek. Takisto nie je núdza ani o množstvo gagov a vtipných scénok. Dlho by sa dalo polemizovať, komu bol viac nový film od Pixaru, Autá, namierený: deťom či dospelým. Bezpochyby je to však veľmi príjemná oddychovka pre celú rodinu a zároveň aj oživením, ktoré hollywoodska animovaná tvorba po zbabraných prepadákoch, ktoré v rokoch 2006 a 2005 do kín uviedla, potrebovala ako soľ.

Železná lady (2011)

Životopis Margaret Thatcherovej je nepochybne námet, ktorý by si zaslúžil viac priestoru, ako 100 minút, v ktorých je dokonca ešte aj minulosť prelínaná so zábermi z prítomnosti. Ale na tomto spracovaní sa mi páčilo, že film zachytával kľúčové momenty z Margaretinho života. To najdôležitejšie z jej života tam bolo spomenuté, a zároveň originálnym spôsobom zostrihané so zábermi zo súčasnosti. Taký rýchly prierez najvýznamnejšími momentami jej života. Dokonalá Maryl Streep opäť ukázala svoj talent, perfekcionizmus a zodpovedný prístup, s akým pristupuje k svojim rolám. Zaslúžený Oscar pre herečku v hlavnej úlohe a masky.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Zaujímavý námet, ktorý má vďaka dlhej stopáži dostatok priestoru na podrobné rozvinutie. Keď film trvá 3 hodiny, tak tam potom nie je všetko nahustené a také "hrr, hrr, hrr". To dávalo filmu výhodu rozvinúť jednotlivé línie (Smrť sa oboznamuje so svetom, milostný vzťah, pozadie príbehu týkajúce sa firmy,...) a dať jednotlivým dialógom hlavu a pätu a šmrnc, to však najmä vďaka úžasným hercom. Uznávam, že miestami to bolo aj trochu pritiahnuté za vlasy, či nudné, a to ma viedlo k tomu dať nakoniec len 3*, no vďaka posolstvu, odhalenému v závere filmu, ešte jednu * prihadzujem.

Neberte nám princeznu (1981) (TV film)

Marika Gombitová je vynikajúca speváčka, ale hrať, bohužiaľ, nevie. Celkovo film neponúkol veľa z filmového umenia. Trápne scény, žalostné dialógy, amatérske herecké výkony, "coolový" gang a pamätný Žbirkov sveter. Marika aj Miro majú množstvo krásnych piesní, ale tie, ktoré zazneli v tomto muzikáli, k nim nepatria. Vlastne len s výnimkou piesne Potme Ti budem čítať z dlaní ma žiadna z nich neoslovila. Jedna * v podstate len zato, že mi bolo ľúto hodnotiť ako odpad film, nostalgicky vnímaný ľuďmi ako roztomilá československá muzikálová klasika.

Na Hromnice o den více (1993)

Tak už viem, čo sa mi odteraz vždy vybaví, keď začujem hrať pesničku Sonny & Cher - I Got You Babe :)

Temný obraz (2006)

Nevýrazná antidrogová agitka, ktorú robí zaujímavou jedine netradičné grafické prevedenie a známy autor knižnej predlohy a na ktorú po pár minútach úplne zabudnete.

Kronika (2012)

Tvorcovia filmových efektov tu dostali poriadny priestor na vybláznenie! Pekne sa s tými scénami pohrali a dobre sa na to pozeralo. Lietajúce predmety, lietajúci chlapci, first-person kamera....všetko fungovalo fajn. Dokonca sa dej zaoberal aj rozvojom hlavných postáv, ich pozadím, charaktermi, čo malo viesť k objasneniu ich konania. Takže potom vo výsledku to nepôsobilo všetko tak bezducho na nezmyselne. Výborná bola postava Andrewa a jeho premena z nevýrazného "geeka" na dominantného predátora, ako sa sám nazval. Záverečných 15 minút už bolo možno trochu preexponovaných, no filmu veľmi pomohla krátka stopáž, a preto nestihol začať nudiť a strácať na atraktivite, ktorú si počas tej stopáže vybudoval.