Ztracené město Z (2016)

Wow! Neskutečný film a stále tak nějak nevěřím, že něco tak krásného vzniklo v roce 2016. Kamera, barvy, styl vyprávění, zkrátka do dnešní doby tak nějak už nepatří. Za dokonalé podání odpouštím historické a faktické nepřesnosti.  Krásný příběh muže, který dokázal obětovat vše, pro splnění svého snu. Rozhodně stojí za vidění! Božský Hunnam a perfektně sekundující Pattinson. Skvěle vylíčená doba přelomu století, postavení a úděl žen i mužů tehdejší společnosti. Uvěřitelná jungle, piraně, nemoci, kanibalové, hmyz, krev, pot a utrpení, ale taká krása a obdiv. A k tomu jako perfektní bonus scéna a bitva z WWI, která sama o sobě je mnohem lepší, než celý nudný film 1917.

Anna (2019)

Překousnete-li, že sotva 50 kg holka zmlátí klidně 30 chlapů za ráz, čeká vás neskutečná jízda. Perfektní film ve všech ohledech s brilantním scénářem, který je vždy o dva kroky před vámi. Tohle není žádná trapná komedie a tak s Bondem či MI nesnese srovnání. Ruské scény jsou chladné a špinavé a ten kontrast oproti Paříži je famózní. Focení vs. domácí hádka s přítelem. Úžasná autentická automobilová honička s ruskou policií. Pěstní souboje jsou lepší, než v novém Mortal Kombat, přestřelky zase na úrovni John Wick. Skvělé dialogy, perfektní herecké výkony všech "čtyř" hlavních postav. Tohle byla vážně pecka!

Mortal Kombat (2021)

Hru znám. Trailery jsem neviděl. Nevěděl jsem tedy, co od toho očekávat a zda to bude další "Céčko", snaha o "Áčko" nebo čistokrevné "Béčko." Ano, za B) je správně. 110 min skvěle uteklo a hluchá místa prakticky chybí. Stále se něco dělo, resp. stále se někdo s někým mlátil nebo Kano hláškoval. Hodně vytýkané obsazení některých postav mně vůbec nevadilo. Shang Tsung krásně slizký, Raiden prostě Raiden. Kabal - můj oblíbenec z MK Trilogy, perfetkní! Každopádně Sub-Zero TOP! Osobně jsem vlastně dostal přesně to, co jsem čekal, že dostanu. Takže mně to sedlo. Samozřejmě, že by to šlo líp, ale buďme rádi, že to nedopadlo řádově mnohem hůř. Za mě dobrá zábavná jednohubka.

Gotham (2014) (seriál)

Netflix nám servíruje další seriálový masterpiece. Takhle má Gotham vypadat a ne jako to sterilní město, které představil Nolan. Je to prostě zábava. Seriál nám postupně přestaví hlavní komiksové postavy, které jsou navíc perfektně zahrané. Korunu tomu všemu nasazuje Jerome Valeska v podání brilantního Camerona Monaghana, který hraje toho opravdu nejšílenějšího a nejdrsnějšího "Jokera" ze všech, stejně, jako je David Mazouz nejlepším Batmanam vůbec a to přesto, že jím vlastně ještě ani není. Soundtrack piano song, který začíná hrát v přesném načasování, je pak už jen perličkou. Je to zábava, má to zvrácený humor, má to násilí, brutalitu, místy vtip. Má to vše, co má komiks mít a co od komiksového seriálu očekáváte. A má to Banea!!!

Mosul (2019)

Asi první válečný film, kde nejsou vojáci nezranitelní a bomby skutečně dělají to, co dělají i reálně - ubližují a zabíjejí. Mně ta anonymita a absence příběhů kolem postav naprosto vyhovovala. Film skvěle vykreslil atmosféru válkou drancovaného města. Bylo to fajn a jen více takových filmů, ať si lidé uvědomí, že jakýkoliv náboženský fanatismus je zlo a že ne každý migrant je zlo.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Tady není co dodat. Ať se Marvel podívá, jak se točí komiksový film. Nádhera, nádhera, nádhera! Zack Snyder je génius!

Dark (2017) (seriál)

Der anfang ist die ende und der ende ist der anfang. Právě jsem dodíval (09. 03. 2021, 22:17) osmí díl třetí série. A je to silné. Je to opravdu silné. Tohle je naprostý majstrštyk. A jsem nesmírně rád, že Němci konečně dokazují, ten obrovský potenciál, který mají. Neskutečné dech beroucí dílo snad bez jediného zaváhání. Na seriálu je dokonalé snad úplně vše - každá filmová disciplína je tu zamknutá na 100% a dohromady tak vytvářejí skutečně dokonalý celek. Co musím extra vyzdvihnout, tak jsou: ------------ 1) herecké výkony. Každý herec / herečka zde odvádí tak skvělý výkon, že se občas až tají dech. Všichni se se seriálem až neskutečně sžili a věřím, že režisér zde odvedl neskutečnou práci s herci. Z herecké armády bych vyzdvihnul bych tyto: a) Sylvester Groth a jeho vyšetřovatel Clausen. Kdykoliv se objevil na scéně, běhal mráz po zádech. b) Dietrich Hollinderbäumer a jeho Adam s božským hlasem c) Daan Lennard Liebrenz a jeho dětský Mikkel Nielsen. Ale jinak byli úžasní opravdu naprosto všichni! ------------ 2) hudba - neslýchaná, odvážná, dokonale podtrhující pocity a atmosféru. A Quiet Life ------------ 3) Scénář - jedna z nejsilnějších zbraní Dark. Dokonalý, neskutečně komplikovaný, přesto stále poutavý. Fyzikové určitě odhalí nejednu díru spojenou s cestování časem, ale to není vůbec podstatné. Podstatné je, že scénář funguje jako puzzle. Postupně, krok za krokem, dílek po dílku, utváří celkové dílo. Zapadající dílek po dílku neustále proměňuje celé dílo přímo před vašima očima. Neustále je o krok napřed. Je komplikovaný a vyžaduje vaši neustálou pozornost, ale to je dobře! A závěrečný pohled na celou poskládanou skládačku je prostě dokonalou katarzí. ------------ 4) Design jednotlivých záběrů. Snad každý záběr je dokonalou pastvou pro oči, s neskutečnou precizností vyšperkovaný do posledního detailu. Tohle se jen tak nevidí a to ani v nejdražších Hollywoodských filmech. Ty hrátky se světlem a design interiérů - ááááááá!! ------------ Vážně mě to dostalo, bavilo a vtáhlo, jako jen málo co. Dám-li tomuhle dílu 5*, měl bych snad všem ostatním mým plným hodnocením jednu * odebrat. Asi se nebojím říct, že jde prakticky o to nejlepší, co jsem kdy viděl! Tohle se rodí jednou za život!

Prokletá (2020) (seriál)

Vůbec to není tak špatné, jak by hodnocení mohlo napovídat. Vyloženě špatné jsou efekty, na kterých se očividně šetřilo. Naštěstí ale, na úkor lokací a kostýmů, které jsou parádní. Vůbec jsem nevěděl, o čem seriál je a do čeho tedy jdu. Možná i proto, mě to celé mile překvapilo. Mám rád, když se k tématu přistupuje originálně. Dva hlavní sokové Katherine Langford a Peter Mullan na výbornou. Zejména druhý jmenovaný si svou roli vyloženě užíval. Ostatní herci zkrátka zodpovědně sekundovali. A že je Artuš černoch, Lancelot víla a jedna z hlavních hrdinek lesba? Není problém. 21 století. Kdo má rád Fantasy, určitě mrkněte. Mnohem větší zábava, než např. nudný Hobit.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Po opětovném shlédnutí v roce 2021 musím konstatovat: "Ne! Vážně to není dobré!" být to jakýkoliv jiný sci-fi, tak 3 hvězdy za popcornové Béčko ok. Ale jelikož je to Alien, tak musím být podstatně přísnější! Ten komediální prvek tomu vůbec nesvědčí. I na tu dobu naprosto otřesné efekty. Příběh, že bych během hoďky vymyslel tucet lepších. Rona Perlmana mám sice rád, ale tady působí jako pěst na oko a ani zbytek herců není nikterak přesvědčivý. Nejlepší z nich je rozhodně Winona Ryder a to je asi co říct. Někteří členové posádky Aurigi působí, jako z laciného německého filmu. Logika chování nula nula nic. Prakticky žádná zapamatování hodná scéna. Žádná kvalitní přestřelka. Žádná pořádná lekačka. Žádná hutná atmosféra, jako tomu bylo u 1, 2, 3, Promethea i Covenanta. Vlastně ani nevím, proč jsem to vydržel do konce. Asi jen čistě ze zvědavosti. Škoda. Vetřelčích filmů není nikdy dost.

Vetřelec (1979)

2021 opětovné shlédnutí. Některé prvky filmu zestárly, ale to nic nemění na tom, že jde o geniální počin s neuvěřitelnou atmosférou. Kdo neviděl, vůbec se toho roku 1979 nebojte. I dnes rozhodně stojí za vidění!