V utajení (2017)

Hrozně jsem se toho filmu bál, protože v něm "hraje" Orlando a navíc je uveden jako by měl hlavní roli. !!!SPOILER!!! Orlando naštěstí hraje vedlejší housle, po chvíli je kaput a nemá čas příliš pokazit zážitek z filmu. !!!KONES SPOILERU!!! Za to Noomi Rapace teda jede na plné obrátky a byla tu snad lepší, než v Prometheovi.  Za mě je film trochu přitažený za vlasy, resp. za kravatu a to hlavně ve finále. Hrozba, tedy smrtící virus, není vůbec využit. Vlastně zde chybí nějaká solidní dramatická akce, ať už pořádná přestřelka nebo právě scéna s virem. Ale i tak dokáže film neskutečně odsýpat a baví od začátku do konce. John Malkovich a jeho spánek na gauči a výborný štrůdl je rovněž geniální. Za mě lepší, než ty přeplácaniny MI s Tomem Crusem.

Znamení (2002)

Horor všech hororů a klidně mě sežerte. Takhle geniálně budované napětí a zatápění pod kotlem, to se opravdu jen tak nevidí. Baterka v kukuřici, pohled na komín nebo dětská oslava v TV zpravodajství. To jsou jen některé scény z filmu, které se vám z hlavy na dlouhá léta nevytratí. Když ke geniální režii a skvělému scénáři přičteme bezchybné herecké výkony všech zúčastněných (rozhodně životní role Mela Gibsona a Phoenixova také - ano, tento komentář píši s naprosto klidným srdcem až po shlédnutí Jokera!) a to vše podtrženo dechberoucí hudbou, vychází nám z filmu totální majstrštyk! Pro mě TOP10 film vůbec!

Pach krve (2021)

Je to taková Shyamalanova The Village z trochu jiné perspektivy :-) V rámci žánru rozhodně TOP za poslední dlouhou dobu. Není to hloupá vyvražďovačka. Není to žádná prasečina plná plastových zbytků těl a kečupové krve. Vlastně to není ani hloupé a ani příliš brutální a defakto je tam jen více nepříjemné atmosféry, než krvavých scén. Perfektní casting. Super hudba, super lokace, kamera kupodivu velmi čistá a přehledná. Lekačky, deprese. Pár gore scén. A totálně mega závěr, který tomu nasazuje doslova korunu. Naštěstí to s původním Wrong Turnem má společný jen název a les. PS.: Ze všeho nejvíce mě bavila linka z depresivní vesnice :-)) PS.2: Zdejší hodnocení opět naprosto totálně mimo. Nenechte se odradit!

Nevyřízený účet (2013)

James Franco je v této Stathamovce jako pěst na oko. O tři třídy nad ostatními a to tam nemá zase až tak moc prostoru. Ale jinak moc povedené, spíše "komorní" drama. A dost překvapivé, především svou vážností. Není to "blbý" akční film, ale plnokrevný thriller se spoustou napětí a kupodivu ne zase až tolik akce. Super. Jen velká škoda, že Franka (ne Franca) vlastně nenechali nic ukázat a byl tu tak trochu zbytečně :-(

Nelítostný Parker (2013)

Asi nejnudnější Stathamovka, kterou jsem  za tím viděl (asi jsem viděl všechny).  Námět není špatný, akce není špatná, celkově to není špatné, ale je to strašně nudně natočené. JLo navíc jako "hloupá nána" :-(

Probuzení (2021)

Co dodat? Naprosto nezasloužené nízké hodnocení od zdejších rádoby kritiků pro tuto nápaditou a originální sci-fi z dílny Netflixu. Hutná atmosféra, deprese, uvěřitelný pocit totální únavy postav, neokoukaní herci v čele se skvělou Ginou Rodriguez a Arianou Greenblatt, kterým navíc skvěle sekunduje perfektní Pepper. A konečně sci-fi s pořádným závěrem. Netflix naštěstí jede, když už to Hollywood neumí 8-)

Rozhněvaný muž (2021)

Wow! Po dlouhé době opravdu parádní akční film se vším všudy. Není to žádná hloupá gangsterka. Je to vymakané, promyšlené, chytré, uvěřitelné. Je to depresivní a dramatické. Nejlepší Stathamova role. Pan herec skutečně zraje, jako víno. A to ne proto, že by zde předvedl svůj nejlepší akční výkon, ale protože skutečně hrál. Největším kladem ale zůstává neskutečně originální a unikátní kamera a režie. Je to opravdu originální a už první scéna dá tušit, že vás čeká něco, co jste doposud neviděli. Za pochvalu rozhodně stojí také geniální hudba, která skvěle podtrhuje celou atmosféru filmu. Scott Eastwood skvělý, Holt McCallany perfektní volba. Povedlo se. Jo. Tohle se opravdu povedlo!

Království nebeské (2005)

Jako historický dokument - ok. Jako akční / historický / dobrodružný / válečný velkofilm z koprodukce Velké Británie, Španělska, Německa a USA, rozhodně NE! To pomalé tempo, bez gradace, bez akce, to je strašný zabiják tohoto filmu. Přestože se ve většině scén děje něco zajímavého, divák je jimi jakoby jen ukolébán a aniž by věděl, že proběhly, už jsou za ním. Strašně moc tomu chyběla nějaká gradace, budování napětí, prostě něco... Ani ta finální bitva nijak nevyzní, vlastně spíše vyšumí do ztracena. Dost mě také iritovalo, že jsem od začátku prakticky do konce nevěděl, oč vlastně jde. Pustil jsem si film (2021), aniž bych o něm cokoli věděl. A byl to tak trochu zmatek. Historie Jeruzaléma a náboženství obecně nejsou mým šálkem kávy a já, jako divák, jsem počínání postav úplně nechápal a někdy až nedávalo smysl. A posledním hřebíčkem do rakve je neskutečně odporný Orlando. Tohle by zahrál líp víte kdo? Kdokoliv! Sledovat ty jeho věčně nechutné výrazy, to je prostě utrpení!!! Pohled na kteréhokoliv jiného herce je jako vysvobození. A další herecký fail bylo obsazení Liama Neesona a Jeremy Ironse, kteří měli být natuty prohození! Tak, ale abych nebyl zase až tak negativní. Přestože těch výhrad mám opravdu dost a dost zásadních, stejně je to obrovská pecka, která překonává většinu konkurence, pokud tedy nějaká vůbec existuje. Viděl jsem DC verzi a ty tři hodiny prostě utečou. Zkrátka mně ale chybělo, něco jako Germánie nebo Kartágo z gladiátora, popř. alespoň scény plné napětí, na kterých se vlastně nic neodehrává, jak to Riedly umí v jiných filmech. Škoda - mohlo to být celé o level výš! ---- PS.: Hodně se tu zmiňuje recenze @Tom Hardy - já s ní musím souhlasit, byť osobně to až tak černě nevidím.

Armáda mrtvých (2021)

Je to prostě Snyder utržený z řetězu se vším všudy. Zpomalovačky, ulítlé postavy, ulítlé zabíjení a vůbec hodně ulítlých scén, vždy trefná hudba a neskutečně dokonalá kamera a vůbec celá kompozice scén až po barevné ladění. Zatím Snyderův TOP v tomto ohledu! Tentokrát mu ale nemohu odpustit tu neskutečně nudnou první třetinu, kterou nezachrání ani geniální představovačka hlavních postav. Každopádně od doby házení zelených chemických světel, dostaneme přesně to, co jsme si přáli. Akční nářez plný headshotů, který se s nikým nemaže a k tomu jednoho tygříka navíc. Závěr skvělý, silný, emoční a epický, ale to "outro", to je za mě nejlepší část filmu :-)  Doporučuji pouštět od času cca 1:03:00 :-) ---- Po přečtení recenzí musím ještě dovětek. Kamera je naprosto precizní a žádné polorozmazané peklíčko či otřesná kamera se rozhodně nekoná. Že je často použita nízká hloubka ostrosti neznamená, že to, co má být ostré, ostré není. Mně se ten rukopis líbil a sedl.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Je to zajímavé, originální a chytré. Ale. Z Reachera vůbec nejde strach. Crzue mně obecně nijak nevadí, ale tohle za mě nebyla role pro něj. A další, pro mě zásadní chyba. Záporáci. Neskutečně plytcí a nevyužití. Přitom jde úplně vidět, že by do toho Jai rád šlápnul, ale scénář a režije mu nedovolí. A ten hlavní padouch opředený jakousi "mytologií", odfláknutou během minutového monologu, ten je tam fakt jen pro smích a na ozdobu. Parádní Camaro to ale drží nad vodou :-)) Za mě velmi přeceněný film - prostě solidní průměr ideální na TV NOVA po 22:00.