2001: Vesmírná odysea (1968)

Všichni jsou mrtví, Dave.. Musím říct, že i přes všechny své mouchy byl Holly (na rozdíl od HALa se souhrnným IQ devíti tisíc tělocvikářů) ke své posádce mnohem ohleduplnější.. Technicky mimořádně kvalitní a o několik dekád nadčasové (kamera, zvuk), bezedná studnice inspirace nejen pro autory budoucích sci-fi snímků a tepající napětí při libovolné konverzaci střídané vizuálně vznešenou nudou opentlenou ať už legendárním hudebním doprovodem, či funěním astronauta, kdy asi jen Stanley věděl, proč bylo nezbytné mít některé záběry tak dlouhé. A přitom vzhledem k množství natočeného materiálu se nedá říct, že by střižna zahálela.. Zdá se, že tentokrát Kubrick vyžaduje po svých divácích užití citů místo hlavy a to třeba při lysohlávkovém průletu kolem Jupiteru vstříc nesmrtelnosti není vůbec jednoduché, nicméně jeho vesmírné odysey kolem tajemných monolitů o poměru stran 9 na 4 na 1, jakožto turistických značek posouvajících lidstvo ve vybraných obdobích dál za netušené hranice poznání, bude již navždy zaslouženě patřit neochvějné postavení jednoho ze stavebních kamenů vědeckofantastického žánru. Jednu hvězdu navíc přidávám za pro mě nosnou myšlenku celého filmu a sice, že evoluce je jen jedno nepřetržité selhání lidského faktoru..

127 hodin (2010)

7620 minut je k rozporuplnému přijímání obecenstvem svým naturelem doslova předurčeno, protože zkušený evropský šéfkuchař Boyle tentokrát vaří bez diskuze z vody. Sice v nádherné kuchyni, v těch nejmodernějších hrncích a na nablýskaném sporáku, ale pořád jen z obyčejné H2O, jejíž chuť už dopředu dobře znáte. Přelívá ji z menší nádoby do větší, uvádí do bodu varu, ochlazuje, cedí a míchá, mlha reminiscencí a halucinací se vznáší k digestoři, ale požadovaný chutný pokrm stále ne a ne přijít. Když už se člověku začne v hlavě cynicky přehrávat jistý song od Buty a chce varovat před cestou do muslimských zemí, kde absence některých částí těla může značit zlodějskou minulost, zjeví se závěrečný videoklip o touze nevzdat se, bojovat a žít a vy najednou zjistíte, že si Chef Danny k tomu vaření pustil z rádia nádhernou hudbu islandských Sigur Rós a posunul tím zase vše do trochu jiného rozměru. Jo, jo, naladit na rádiu ve správný čas tu správnou stanici, to on uměl vždycky na jedničku.. Když tak nad tím s odstupem času přemýšlím, nevím, zdali by někdo dokázal, i přes všechna ta negativa, natočit příběh Arona Ralstona líp, protože Nolan by tam chtěl mít lucidní sny o netopýrech, Fincher točí zásadně v noci a Kubrick je už na všechno moc mrtvý..

Malí démoni (1993)

Nenechte se zmást oficiálním textem distributora, který uvádí, že doktor Lionel objeví starý hrnec prapodivné hlíny, jejíž původ zdá se být pekelný. Ve skutečnosti si domů donesl rajský protlak, jehož množství by stačilo na omáčku ke špagetám pro půl Sicílie a uplácal z něj dvě stopy vysoké figurky, co se pohybují jak hračka made in China na čtyři tužkové a upalují občany plamenometem. Takže žádní démoni, ale jen ultradlouhá a ultratupá reklama na extra pálivé rajčatové pyré.. Škoda jen, že když se rozdávala režisérská nápaditost, bral si zrovna Pavlou z maminčiny peněženky sto kanadských dolarů na pokrytí druhé půlky rozpočtu..

Goyovy přízraky (2006)

Být ve Španělsku na sklonku 18.století obřezaný vegetarián, co měl pradědu, který znal člověka, co bydlel v jednom domě se čtenářem Kabaly, to zavání předvoláním do Svatého kanclu, kapkou paměť osvěžující tortury, upřímným doznáním před tribunálem a následnými dohašovacími pracemi pro amatérský požární sbor města Madrid.. Forman se nezaměřil jen na líčení smyšleného příběhu na pozadí bohabojných a peníze vítajících aktivit španělské inkvizice a následujícího bouřlivého období revolucí zmítané Evropy, ale nabízí i nadčasovou kritiku moci chtivých organizací, jednotlivců a náboženských skupin, co se otáčejí jak korouhev za větrem, aby byly nakonec ve své nicotnosti semlety, teda až na tu neustále prosperující vatikánskou firmu, valícím se kolem historie. Barokní umělec Goya je tu pak jen okrajovou postavou a bezmocným průvodcem, jehož budou před smrtí v hluchotě a slepotě budit ze snů přízraky kruté minulosti. Tradičně perfektní kostýmy, jemný humor, brilantní Bardem, který plynule projde proměnou z duchovního prapředka Antona Chigurha v osvíceného pragmatika, jenž nakonec stejně ve směšné čepici ochutná nevyzpytatelnost osudu a reflexe filmařsky doposud nepříliš dotčeného historického období. To vše je perfektní, ale zkratkovitý scénář, užívající oslích můstků nejen k popravišti - ten sráží vybroušenou formu úplně zbytečně o stupeň níž. No nic, alespoň mi mistr Francisco svým kloboukem poskytl návod, jak řešit náhlé výpadky proudu..

Návrat do budoucnosti II (1989)

Marty McFly na další cestě za lepšími dnešky menší úpravou včerejšků a zítřků.. Jistě, problematika časového paradoxu dostává trýznivým holobičem na holoprdel, ale když vidíte ty vyvalené oči C.Lloyda, létající DeLorean a legrační masky, jde vědecký náhled na cestování časem stranou a užíváte si v strhujícím tempu servírované technické a módní vychytávky kýčovité budoucnosti, Silvestriho (hlavně v dramatických pasážích) nezaměnitelný rukopis a především ten všudypřítomný feeling hravosti a nevinnosti komedií z přelomu 80. a 90.let, jenž aby v současnosti člověk hledal marněji než Biffa za stolem studentské menzy. A teď mě omluvte, jdu se s Almanachem sportovních výsledků z let 2010 - 2035 v pod paží ucházet o místo hlavního bookmakera sázkové kanceláře Fortuna a mám takový divný šimravý pocit na bankovním kontu, že mě přijmou..

Hvězdná pěchota (1997)

Bug Hills 90210 wounded... Někteří jako by si tady nepatrně pletli R.A.Heinleina s Konradem Henleinem, ale skutečnost spíše směřuje k tomu, že v mládí je nejdůležitější zůstat sám sebou (nejlépe ve vojenské uniformě), nenechat roztahovačného komunistického brouka žít a hlavně ke všemu přistupovat s vědomím, že noční můra krevních bank Verhoeven je krásný, na ideály šlapající úchyl, co k smrti nerad dočítá literární předlohy svých snímků až do konce..

Taxi 4 (2007)

To byla jízda! Jako když nasednete do taxíku, který stojí na špalkách, protože mu zrovna ukradli všechny čtyři kola.. Samy Naceri by už měl pomalu směrovat svou drožku do kovošrotu, protože zplodiny retardovaného humoru začínají znečišťovat ovzduší a akčních scén je méně než v taxíku Aleše Hámy. Luc Besson zaslouží klepnout přes své nenechavé producentské prsty, neboť evidentně neví, kdy přestat..

Šéfe, jsem v tom! (2009)

Byl jsem si plně vědom, že nejsem cílová skupina (žena bílé pleti, 15-25 let, bezdětná, či svobodná matka, příležitostná kuřačka se zálibou v časopise Rytmus života), ale i tak jsem prožil těžkou diváckou deziluzi. Otřepaný příběh, poselství, že podvádět se smí, když je zatím láska a tuctový závěr naplněný až po okraj žánrovým klišé. Nehledě na to, že L.Lohan předstírá těhotenství stejně špatně jako přítomnost spodního prádla v oblasti rozkroku, střízlivost a vlastně i herectví.. Není fér, že si žena napochoduje do práce s břichem a všichni ji najednou obletují, pomáhají a dveře má do budoucna otevřené, zatímco přijde-li tak muž, řekne se o něm, že je tlusté prase se špatnou životosprávou, což neprospívá firemnímu image, potažmo jeho kariéře. Diskriminace! Žádáme zaslouženou satisfakci v podobě citlivých bradavek a ranní nevolnosti nejen jako následek nočního tahu..!

Magie kouzla zbavená 2 (1998) (TV film)

A Copperfield nebude mít co žrát..., i když zrovna ten si už nejspíš načaroval dost..

Divočáci (2007)

Čelit krizi středního věku lze buď tak, že si rezignovaně pustíte předělávku od Steppenwolfu "Born to be bald" a nebo vyrazíte na prostenalovou jízdu pekelných fotrů.. Vzhledem k infantilnosti humoru mně to však spíše chvílemi připadalo, že si na trip vyrazili sedmnáctiletí mladící s cílem obrážet na fechtlech okresní diskotéky, k čemuž, řekněme si otevřeně, přispělo i afektované herectví Vica Vegy, či šaška Lawrence. Škoda, tihle kaňouři měli s chytřejším scénářem a odvahou zahrát občas na vážnější notu mnohem na víc. Apropo, vždycky mě pobaví puritánství za velkou louží, kdy na vás uvědomělí občané klidně zavolají policii, když váš dvouletý syn močí v parku u stromu. Tady mně ten pohoršený přístup připomněla scéna, kdy se rodina odmítla koupat v jednom jezírku s obnaženými ponorkami ústředního kvarteta, avšak vsadím se, že být tam jen cedule "Skládka toxického odpadu", čvachtali by se až do večera..