The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

[51%] Nebudu to zde pokud možno moc prodlužovat, ale zkrátka mi to celé nesedlo. Ústřední dvojice postav Joela a Ellie je super – herci Pedro Pascal a Bella Ramsey to zvládli dobře. I jsem si postupem času získal postavu té Ellie, která zde měla prořízlou pusu a dobré hlášky. Tím ale veškeré klady z mé strany asi už nejsou. Pilotní prodloužený díl mě celkem bavil, ale až tak neuchvátil, zbytek už je dost utahaný až do divné finální epizody. Sem tam se najde pár dobrých scén, ale na zadek jsem se z toho neposadil. Já nevím, co se divákům na tomhle seriálu tak líbilo? Jako určitě to nebudu porovnávat k The Walking Dead, ale zde nebyla téměř žádná atmosféra, žádné napětí, pořádný děj, a i docela málo těch nakažených „houbáků“. Kvůli některým mým známým jsem to do konce dodával, protože jsem si připadal jak pitomec, že mě to moc nebavilo. Dle hodnocení mi to na ty velmi slabé 3* vychází a to hlavně kvli ústředním dvou postavám. Další série ale už vynechám. Nevím, jestli je problém v tom, že jsem nehrál hry, ale i tak jsem od tohoto očekával trochu víc, škoda.

Vřískot 6 (2023)

[90%] Viděno v kině. Předem upozorňuji, že se trošku rozvášním, bude to dlouhé. Spoilery důsledně vyznačím až na konci. Takže nyní bez spoilerů. Tato slavná sága SCREAM, která je skvělým a výrazným slasherem dělající si často srandu z hororů a rozebíráním všelijakých filmových sérií apod. pro mě znamená opravdu moc. Jsem velký, mnohdy až fanatickým fanouškem filmů a seriálu (ale nepropadnu tím, abych si na sebe vzal masku ducha a začal vraždit, to né), takže si i při správné náladě pouštím ty nejlepší pasáže filmů (v poslední době série Scream). Nyní, abych se pohnul v tomto komentáři. Postupem času jsem si tak nějak v hlavě pomyslně srovnal hodnocení téhle série. Kdysi u mě vedla dvojka, jedničku jsem si doplnil až později. Ale shrnutí filmů bych viděl asi následovně. První, druhý a čtvrtý díl je prostě nejlepší. Za ním tento nový šestý a pak pátý. No, třetí díl, tomu budu muset nějak změnit hodnocení, 5* mu nechat nemohu, ale furt se jedná o hrdou část série. Nyní k této šestce. Po skončení snímku jsem po cestě domů byl ve větší a větší radostné euforii. Podobně jako u nedávného filmu Creed III jsem i zde film trochu nadhodnotil. Vím, že bych měl dát asi lepší 4*, ale já si nemohl pomoci. Toto je šestý díl, a tak ho tvůrci nakopli, že to má potenciál minimálně ještě tak na dva díly. Předchozí film nesoucí název Scream mě určitě taky bavil, ale přeci jsem tam našel nějaké ty nedostatky, takže tak trochu slabší 4* jsem dal, po 11 letech to bylo solidní pokračování. No a nyní po cca 14 měsících tu máme další pokračování! Trailer jsem si pouštěl pořád do kola, jak jsem se na to těšil. A nezklamalo to! Hlavně tento nový Vřískot má mnoho nových aspektů. Máme tu novou lokalitu – velké město New York, i několik jiných trochu nových prvků jako je jedna scéna v samoobsluze, kdy Ghostface střílel z brokovnice nebo matoucí začátek jednoho napodobitele tohoto maskovaného vraha atd. Co se týče vražd je jich tak akorát, hlavně je tu tendence přežít několik šílených bodnutí, což je u mě menší mínus, ale opravdu malý. Sice mě ke konci jedno nečekané přežití postavy dost překvapilo, ale našel jsem si dobrou obhajobu. Je to prostě nadlehčeně natočená – myslím ta myšlenka, že když záporáci pořád ožívají a musejí se většinou střelit do hlavy, tak proč by i kladné postavy nemohli v téhle nadlehčené frančíze přežít? Je to prostě jen film, i když jak to tu popisuji, tak jsem asi posedlým fanouškem. 😉Navíc teď při psaní tohoto komentu poslouchám soundtrack k tomuhle slasheru. 😉 Takže 123 min stopáží dlouhý film a já v něm nenašel jediné hluché místo. Jak tu píší někteří, tak to připomíná druhý Scream a v něčem mají pravdu. Jsem rád, že se tu řeší spekulace, kdo je vrah a občasné diskuze o filmech, to dvojku doopravdy připomíná. I jedna klíčová scéna v dodávce … 2 top scény a tím myslím opravdu ty napínavé jsou: Ta v bytě, kdy hrdinové museli lézt po žebříku, to jsem málem nedýchal. A druhá v metru, kdy zlobilo osvětlení a Ghostface se pustil do jedné z kladných postav … Samozřejmě i finále bylo pro mě napínavé a neskutečně akční, až přepálené a tam dostala jedna postava zabrat, že jsem se ke konci divil, že to přežila, ale co, tyhle chyby odpouštím, protože to byl fakt super přírůstek do téhle ságy! I ten nápad „svatyně“, kdy si tu fanoušek (jeden z ghostfaceů) nasbíral veškeré relikvie z dějství téhle série. Zkrvavené triko Billyho Loomise, veškeré vražedné nože apod. Co se týče hereckého týmu, jsem spokojen! Melissa Barrera mě baví víc a víc, i když na Sidney ještě moc nemá, ale to je fuk. Vedle ní sekundovala jako její filmová sestra dnes docela úspěšná Jenna Ortega, kterou mám rád víc a víc. Zde se se sestrou krásně doplňovali. Dále tu máme dva přeživší z pětky a sice: Mason Gooding, který mě zde měl více prostoru a byl mi sympatický víc a víc. Dále Jasmin Savoy Brown, která mi zde přirostla víc k srdci a vedle ústředních dvou postav sester mě zde bavila asi nejvíc. Nezklame ani Courteney Cox, hrající nesmrtelnou novinářku Gale Weathers, která zde měla o něco výraznější roli než v pětce a zde jsem se o její postavu skutečně bál! No a máme tu comeback postavy Kirby, kterou hraje Hayden Panettiere – nečekaná přeživší ze čtyřky. Zde hraje vyšetřovatelku z FBI specializující se na vraždy Ghostfacem. No a vyloženě mě zde potěšil Skeet Ulrich, který se zde vrací ve stejné podobě jako v pětce, jako halucinace či duch v očích Samanthy. Máme tu i nové postavy, které zde nechci rozebírat, svůj účel splnily. Hádání, kdo je Ghostface, resp. Kolik jich je, to už jsem ke konci z hlavy vytěsnil, totálně mě to zmátlo. Jednoho jsem asi uhodl, ale celkově to bylo docela napínavé to finální odkrytí masek. I to dávalo příběhově logický smysl byt to bylo docela přehnané a na oko neuvěřitelné, ale já to akceptoval a byl jsem šťastný, že to nebyla hovadina – myslím to finální rozuzlení. Filmovou hudbu zde skládal můj oblíbenec Brian Tyler, který už v předchozím filmu skvěle navázal na Marca Beltramiho (Scream 1 až 4). Zde Tylerovi ještě pomáhal skladatel Sven Faulconer. Soundtrack je prostě lepší než minulá část. Budu poslouchat i samostatně. Skvěle zde fungují i vztahy mezi kladnými postavy. Finální End credits nemá opět chybu. Mám rád, když ke konci každého dílu Vřískot vidím jména herců a jejich fotky z filmů. K tomu ten skvělý song od Demi Lovato. Až na to přehnané přežití spousty kladných postav nemůžu nic zásadního vytknout. Ani mi zde nechyběla Neve Campbell jako Sidney. Těším se na sedmý Scream a doufám, že si to ponechá podobnou úroveň. Nyní budou SPOILERY! Opakuji, budou zde VELKÉ S P O I L E R Y !!! Spoileryyyy! Poprvé v historii téhle ságy tu máme ke konci 3 vrahy v masce! Pokud samozřejmě nepočítám toho jednoho napodobitele v úvodu, který po své vraždě svoji masku před kameru sundal. Ale spíš ty 3 na konci. No jako jednoho jsem trochu předvídal, ale stejně mi to zamotalo mozek. Otec a jeho dvě děti syn a dcera se mstili za smrt svého příbuzného Richiho, přítele Samanthy z pětky (on byl hlavní Ghostface v pátým dílu). Možná to zní trochu přitažené za vlasy, ale smysl to pro mě dává. No, Gale to nakonec přežila, a to měla namále, stejně tak Kirby. No a Chad? To už bylo totálně přestřelené, když ho dva Ghostfaceové bodali z obou stran do těla několikrát a přežil to, ale jak už jsem psal, v rámci téhle nadlehčené série to toleruji. Konec byl správně ujetý, třeba i scéna, kdy Sam vytrhne nůž z těla zraněné Kirby aby se mohla bránit atd. To je vše, ještě jednou tleskám!

Creed III (2023)

[95%] Viděno v kině v IMAXU ve 2D. No vida, po cca 4,5 roku jsem měl tu čest abych na velkém plátně viděl další část tohoto boxerského univerza! Trailer na tento film mě určitě zaujal a nakopl, abych se začal těšit. Jisté obavy jsem měl, ale ty se nakonec nenaplnily. CREED III si jde vlastní cestou; Michael B. Jordan mě mile překvapil, a to hned v několika ohledech. 1) Dokázal se dějově a vším ostatním obejít bez Rockyho – velký Sylvester Stallone mi tu ani moc nechyběl. 2) Postavou Adonise Creeda si dokázal Jordan ve filmu vydobýt čestné jméno, a to v několika aspektech, které popíši později. 3) Žánrově natočil výborné sportovní drama, které fungovalo jak v boxerských scénách (skvělá technická režie), tak i v dramatické poloze. Nicméně, to jsou základní 3 věci, které jsem musel hned na úvod shrnout. Takže jdeme dál! Úvod začne flashbacky, kdy tu vidíme mladého Adonise Creeda a jeho nerozlučného kamaráda Damiena. Po tom flashbacku tu máme střih, kdy vidíme Creeda v současnosti, který boxuje svůj „poslední zápas“ před odchodem do boxerského odpočinku. Zaujalo mě vidět tu postavu výrazného boxera Conlana, i když zápas nebyl tak dlouhý, ale potěšilo mě vidět pár tvrdých a pěkně natočených úderů. Děj se začne pozvolna točit okolo Damiena, který se vrátí z vězení. Někoho by tyhle sekvence mohli nudit, ale já se kochal blahem. Nudné mi to nepřišlo ani na vteřinu, protože to tempo filmu bylo docela velké. Vrátí se nám tu několik postav včetně Bianci, která zde opět bravurně sehrává roli Adonisovi manželky. Prostoru tu má opět hodně … Potěší mě i nová postava malé dcerky Amary, která je bohužel hluchá, ale docela dost si mě získala. No a máme tu samozřejmě i Creedovu nevlastní matku, která zde má důstojnou roli. V jedné sekvenci mi málem tekly slzy, ale nebudu zde víc vykecávat. Kromě Conlana, který se nám tu zjevil v boxerském zápase na začátku tu máme i postavu Victora Draga. Sice tu nemá žádný zápas, ale vidíme ho rozdat pár úderů při tréninku v tělocvičně. Je to docela neuvěřitelný přerod, že se zde mladý Drago dal do týmu Creeda a jak mu při závěrečným tréninku na zápas s Damienem Drago v tělocvičně pomohl. Tohle se prostě Jordanovi musí nechat, že něco takového ve svém režijním debutu dokázal. Tím jsem narážel na druhý bod, kdy si tu Creed získal respekt a uznání. No a zhruba v půli filmu, kdy dá Damien novému šampionovi pěkně do těla – to jsem málem nedýchal. Jak ostré a kontaktní údery dokázal Jordan zrežírovat. Tenhle snímek se od ostatních dílů Creeda a Rockyho v mnoha věcech liší. Co se týče boxu, nepůsobí to tak přeakčněle jako v pohádce, ale opravdu tvrdě a prostě jiným způsobem, než jsem zvyklý – těžko se mi to popisuje. Po skončení kina jsem nevěděl, jak mám tento nový film zařadit. Ani jsem si nebyl jistý, jestli mám dát plné hodnocení, ale nakonec jsem si vše v hlavě srovnal a řekl jsem si, že tomu nemůžu nic výrazného vytknout. Asi bych přidal talk 20 min stopáže a dal víc prostoru dialogům, ale to asi plácám nesmysly. Finální zápas mi nejprve přišel trochu kratší, ale byl na druhou stránku natočen takovým komorním a osobním způsobem, že mi to nakonec nevadilo. I ty scény, kdy diváci ze záběru zmizí a je to v podstatě takový vnitřní souboj dvou kamarádů, co se do sebe pustili … No, vidím, že se zase rozkecávám. Takže to zkusím ještě shrnout. Od začátku do konce mě to bavilo. Mělo to neskutečnou osobní hloubku, soustředilo se to na několik postav. Zápasy byly skvěle natočeny, včetně zpomalovaček. Hlavní trénink ke konci byl luxusní. K tomu tu máme nového hudebního skladatele Josepha Shirleyho, který mě docela mile překvapil. Základní hudební motivy z přechozích filmů se objevily až ke konci, ale tento nový OST mi docela sedl, tak ho mám stažený i samostatně. Tento film se musí vidět víckrát a já věřím, že mě podruhé bude rovněž bavit. Kdo je hodně všímavý divák a fanoušek série Creeda a Rockyho, tak si pár nenápadných odkazů na tuhle sérii všimne. Třeba jak si ke konci Adonis pro sebe tiše mumlá větu: „Jeden krok a úder“ - to je rada, kterou mu Rocky vtloukával do hlavy při jeho prvním zápase s Conlanem v prvním filmu Creed. No, mohl bych pokračovat ještě několik stran. Takže za mě je CREED III solidním pokračováním, kterému něco málo možná chybí, ale opravdu málo. Ne každému to asi sedne, je to dost netypický film, ale já jsem spokojen, a i nějaké ty emoce se nakonec dostavily. Jordan toho dokázal v tomto snímku opravdu hodně. Hlavně ten důraz na postavy – k tomu měl opravdu ten pravý cit. BOMBA! Doufám, že vznikne ještě aspoň jeden díl!

Velryba (2022)

[65%] Neměl jsem od tohoto filmu přehnaná očekávání, nějak jsem se do něj ani nehrnul, ale jednoho odpoledne jsem si řekl, že se na to nakonec vrhnu! No a jak se mi celkově snímek líbil? A jaké jsem měl při něm emoce? No, nevím jak to přesně popsat, film je určitě dobrý, ale nějak hluboko do duše mě rozhodně nezasáhl. Brendan Fraser je ale zde určitě výborný, takže si pochvalu zaslouží právem – vlastně celý film byl postaven na něm a jeho ústřední postavě. Takže jisté konkrétní scény a detaily, jak žije nesnadným životem ve svém bytě, jak se obtížně pohybuje a stravuje – to vše bylo dobré. Další postavy už mě tolik nebavily, včetně té jeho filmové dcery, kterou zde hrála Sadie Sink. Jako jasně, ten vztah mezi ní a jejím tátou, kterého prakticky neznala, byl mizerný – dá se to pochopit, ale ve mně to nic moc nevyvolalo. Třeba ještě ta postava Liz mi přišla ještě v pohodě. Thomas mě třeba už vůbec nebavil. A když se dere film do toho úchvatného finále, tak jisté napětí jsem už cítil, jenže emoce zůstali někde na půli plynu a pak snímek skončil. No, asi to popisuju moc kriticky, mě to celé docela bavilo, ale vyloženě jsem se z toho na zadek neposadil. Na to mi to přišlo moc obyčejné a nevýrazné. Ale to 1 vidění nelituji, Fraser zvládl tuto roli na výbornou, takže asi tak.

Outer Banks - Season 1 (2020) (série)

[82%] Nečekaně dobrá série! Že si takto oblíbím mladé postavy – v to jsem snad ani nedoufal. Žánrově to není ani tak dobrodružné. O hledání pokladu zde vůbec nešlo, prostě ty vztahy zde fungují dokonale. I je to ke konci dost napínavé a akční. Velká škoda, že začátek druhé série se totálně vymkl kontrole. Tam to šlo dost z kopce. To věčné nahánění policajty mi přišlo prostě přehnané a škoda o tom mluvit. Mrzí mě, že se to tak pokazilo, přitom tato první řada mi přišla úplně super.

Yellowstone - Season 1 (2018) (série)

[78%] Yellowstone, seriálový počin do kterého jsem se náhodně pustil. Nevěděl jsem, co od toho očekávat. Ve výsledku jsem nesmírně spokojen, myslím tím zatím touto 1.sérií. Většinu postav jsem si dokázal oblíbit, takže zde nemá smysl je zde konkrétně popisovat a ani zde psát jakým žánrem mi to blíž připomíná a co vše se mi zde líbilo atd. Počkám si na další série, zatím mi to ale sedí, takže se těším, co bude dále.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

[55%] Viděno v kině. Co se týče samostatných Ant-manů, tak ani z jednoho dílu jsem nebyl odvařen, prostě mi nepřijde, že by postava tohoto superhrdiny ve mně vyvolala nějaký skvělý filmový zážitek. Takže první a druhý díl Ant-mana jsem doslova odzíval a zařadil ho do průměru. Jenže role Ant-mana mě začaly bavit v jiných filmech jako je Avengers nebo třetí Captain America – tam mi jeho účinkování přišlo dostatečné. No a na tento třetí díl jsem se ale docela těšil. Trailer jsem si přehrával docela hodně krát, než jsem na film vyrazil, a nakonec u toho obyčejného průměru nakonec musím zůstat. Sice diváci první dva Antmany ocenili víc, než já a až tento docela sestřelili, ale já si nemohu pomoci, opět mi to přišlo jako nudné dílo a v tomto případě mi to přišlo jako cílovka pro mladší publikum. Hudba mi přišla taková obyčejná. Dějově to bylo nezáživné, akcí takové obyčejné, ty výbušné scény a efekty mi přišly hrozně sterilní a bez nápadu. Jen Paul Rudd se zde docela snažil, a ještě tak tu 1/3 snímku to vypadalo nadějně už jen to civilizací, která u mnoho postav ve mně vyvolalo pocit, že sleduju nějaké Star Wars filmy (což jak vidím dle recenzí) není jen můj názor. Ostatní herecké obsazení je tu jen tak ze setrvačnosti. Ani mě tu nebavil hlavní záporák Kang, kterého zde hrál Jonathan Majors (doufám, že mě bude více bavit ve filmu CREED III). Takže dalo se to v klidu bez větších problémů do konce dodívat, jen mi vrtá hlavou, jestli postava Kanga prorazí v chystaných nových dvou Avengers. O MCU počiny se začínám docela bát, ale třeba se mýlím.

Gangy z Birminghamu - Série 5 (2019) (série)

[57%] Vidím, že hodnocením ostatních je opět světoborné, ale mě tato pátá série přišla jako zatím nejslabší. První byla super, druhá rovněž, třetí úplně top, čtvrtá mírně pokulhávala, ale tohle už je jen průměr, a to jsem zvažoval, že budu hodnotit hůř. Herecké obsazení je furt dobré, včetně Murphyho, ale nedokážu se zbavit pocitu, že nám ty postavy už nic hlubšího nedokážou nabídnout. A to i včetně děje který mě zde moc nebavil. K tomu to nemá ani nijak výrazné scény, které bych si pamatoval. Ta atmosféra tu pořád je, k tomu to pěkné prostředí, úroveň to ještě má, ale zkrátka jsem to celé odzíval. K tomu finální díl této sezóny, který skončil otevřeně, což mi přijde u tohoto seriálu divné. Snad bude poslední řada o dost lepší, doufám tedy!

Promlčeno (2022)

[80%] Tak jsem si to nakonec pustil a ve finále jsem příjemně překvapen. Po dlouhý době solidní i když trochu netypický film. Je to taková konverzovačka, kdy divák musí dát pozor, aby mu neunikla ani věta. Chvílemi to byl pro mě problém, protože ten Roden sem tam divně mluvil, že mu bylo hovno rozumět. :D Ale co už. Dějově to opravdu není nic originálního, ale po celý čas sledování jsem byl v napětí a htal každé Rodenovo slovo, kdy vyprávěl svůj příběh, který se nakonec cíleně dotkl několika osob. Krom Rodena je tu i víc herců, kteří mě bavili, např. Igor Bareš, Denisa Barešová, Vladimír Kratina a především Barbora Bočková, která moderátorku zahrála na výbornou. Je pravda, že mi film přišel dost krátký a finále bych ještě trochu víc zdramatizoval. Ale nemám v zásadě nic proti tomu, prostě to dopadlo rozumně, poklidně – asi tak jak to dopadnout mělo. Těžko se mi tento netypický snímek popisuje, ne každému to sedne, tohle je ten typ filmové záležitosti, která se dá vidět asi jen jednou, kdy poprvé to má ten správný efekt, ale i tak hodnotím slušně. Skvělá práce!

Žhářka (2022)

[55%] Náhodně jsem si tento skvost pustil a až tak hrozné mi to teda nepřišlo. Kdyby nebylo tak doslova přepálené a vcelku nelogické finále, nějakých pár % navíc bych možná ještě přihodil. Tu 3* jsem nakonec nechal, přeci jen mě to zpočátku docela bavilo. A jak tu mnozí píší, že film postrádá emoce tak nevím nevím. Není to herecky nějak světoborné, ale ani bych neřekl, že je to až tolik chladné vyjma finále, které se moc nepovedlo. Stopáž to má krátkou, nenudí to. Krom těch hořlavých scén ze strany té malé holky tu máme i pár slušných nápadů, kdy těchto lidí se schopnostmi je více, a to různých druhů všeho možné, co ty lidi dovedou. No a velkým kladem je rozhodně Carpenterova hudba, která nepřipomene nic jiného než slavný Halloween a někdy trochu i Saw od Clousera. Takže úplnou blbost bych z toho nedělal, dalo se to na 1 vidění v pohodě zvládnout.