X (2022)

[15%] Dávám kruté hodnocení, ale nedá se nic dělat … A to jsem i uvažoval o nudném odpadu, protože to fakt byla kurevská nuda! První půli filmu se snad vůbec nic nedělo, jen jsem sledoval nudné a trapné postavy, jak točí své domácí porno. V druhé cca části snímku se začaly dít nějaké ty paranormální scénky, v určitých chvílích to logiku mělo, ale celé mi to přišlo nezáživné, utahané, takže jsem ani nevnímal nějakou tu hororovou stránku, napětí apod. Herecké obsazení bylo též na prd včetně Jenny Ortegy, která zde vůbec nevynikala, a to jí mám poslední dobou rád … No nic, pro mě je to absolutní ztráta času.

Bledé modré oko (2022)

[65%] Na mě to působilo docela dobře. Jasně, není to žádná velká pecka, stopáží to bylo dlouhé, ale délce bych problém asi moc nevyčítal, spíš to mohlo mít výraznější scénář, a ještě bych atmosférou víc přitvrdil, protože z počátku mi ta atmosféra přišla hodně dobrá, k tomu spojená s dobrou hudbou od skvělého skladatele – Howard Shore, kterého mám rád především z Pána prstenů.  Takže prvních asi 45 min mě hodně bavilo, pak se to umírnilo a až posledních 30 min mě víc opět vtáhlo o děje. Největším kladem zde byla rozhodně dvojice herců Bale a Melling. Ani nevím, kdo mě bavil víc, jinak by to byl horší film. Finále v poslední cca půl hodince má dvě pointy. Ta první mi přijde taková předvídatelná a docela nezáživná. Ta druhá – tu jsem teda nečekal, a i je pěkně podána. Takže na 1 vidění to bylo docela obstojné dílo, ale mohlo to být i lepší.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

[85%] Viděno v kině. Hurá, má první návštěva velkého plátna v novém roce 2023 je tady! A musím říci, že jsem spokojený. Rozhodně jsem nečekal, že mě to tak chytne, neboť trailer mě moc nezaujal. Obával jsem se trapného humoru a divných postav. Naštěstí, nic z toho se nestalo a já se bavil od začátku do konce. Od tohoto režiséra toho asi nemám nakoukáno nejvíc, třeba GENTLEMANI mě moc nezaujaly, dokonce ani Holmes s Dewneyem. Zato takový Rozhněvaný muž se Stathamem, to už byla pecka. Není divu, že Statham skočil po další spolupráci s tímto režisérem. Ani nevím jak bych tento film žánrově a celkově popsal. Je to dost nadlehčené, na nic vážného si to nehraje, ale není to jen nějaká pitomá komedie s jednoduchou zápletkou. Celé je to naprosto inteligentní s vyváženým humorem a výbornými postavami jejich dialogy jsem přímo hltal. Statham je samozřejmě pořád borec a potěší, že se tu často objevoval v akci. Nejen přestřelky, ale i klasické zneškodnovací scénky + jeho výborné chvaty. Možná, že mu to šlo až moc perfektně, takže bych tu jisté napínavé scény uvítal, ale to je fuk. Lépe film snad ani dopadnout nemohl, s ohledem na to, co se dnes točí za píčoviny. Vedle Stathama mě zaujali Aubrey Plaza, Josh Hartnett, který mě asi nejvíc co se týče komediální stránky bavil, poté Cary Elwes, kterého snad znám jen z prvního a sedmého SAW. Hudba v pohodě. Akční scény byly dobré, bylo jich zde akorát. Ve finále to možná mohlo mít nějaké lepší rozuzlení, ale i tak vše dávalo smysl, takže není si na nic výraznějšího stěžovat. Já nevím, někomu to samozřejmě může sednout méně, ale já se bavil dobře a těším se na další vidění.

Na nože: Glass Onion (2022)

[10%] Je až neskutečné do jakých sraček se tato záležitost, coby volného pokračování KNIVES OUT z r.2019 dostalo. Právě, že ten původní film mi docela sedl, bavil mě. Prostě taková detektivní, inteligentní, nadlehčená satira. A tohle? Opravdu škoda slov. 1* dávám z milosti (za prvé kvůli Craigovi a prvnímu vydařenému dílu). Už ten úvod mě absolutně nebavil, k tomu to hloupé spojení do doby začátku covidu. Ještě, že Craig měl roušku jen za začátku, jinak bych film okamžitě vypl. Nebudu to nijak prodlužovat. Děj mě absolutně nebavil, postavy mi přišly naprosto příšerné, a to i bohužel včetně Craiga, který mě ani zde moc nebavil. První hodinu jsem ještě měl bdělou pozornost. Poté došlo k „první“ vraždě, pak se film vracel do vzpomínek a těžce a nudně se to táhle až do finále, které jakoby dávalo smysl, ale k čemu mi to bylo, když mě to celé dost frustrovalo a byl jsem otráven ještě druhý den. Absolutní zklamání, těšil jsem se na to dost. :(

Jack Ryan - Season 3 (2022) (série)

[55%] První série mě bavila, i když poslední díl mě až tak nenadchnul ale ok, solidní 4* mi celkově vyšly. Druhá mi přišla ještě lepší, tam už jsem ten plný počet hvězd udělit prostě musel. No a tato nová třetí? No, po shlédnutí se cítím nějak rozpolceně. Tu atmosféru už to prostě nemělo a zápletka je taková průhledná a v mnohých divácích jistou kontroverzi nejspíš způsobí. Téma Ruska a jejich raket, to působí dneska trochu divně. Ale já nepatřím naštěstí mezi ty lidi, abych řešil nynější válku na Ukrajině a zastával se některé ze stran – tohle téma s nikým neřeším. No a když se vrhneme na rozepisování tohoto děje, tak na jednu stránku to působí zajímavě, vidět lokace ČR (nejčastěji Prahu a Pražský hrad), k tomu fiktivní českou prezidentku, která vystupuje jako americký prezidenti s velkými pravomocemi. Zpočátku mě to celkem bavilo, ale pak jsem se začal trochu nudit, a to řetězení postav, jejich záměrů, zrad a spojenectví – to vše mě už pak otravovalo a finále jsem totálně odzíval. Někteří herci se snaží, potěší mě vidět známé postavy jako je ústřední Ryan nebo Greere, ale to je asi tak všechno. Nové postavy mě moc nebavily a akce? Sem tam se objeví a je kvalitně natočena, ale o tom tahle série stavěná není. Nebudu zde dávat odpad jako někteří uživatelé, ale ani to nebudu moc vychvalovat. Vyloženě špatné to nebylo, ale čekal jsem víc. Snad vznikne ještě 4 řada, která bude ve všech ohledech lepší.

Nevyzpytatelné cesty Boží (2022)

[80%] Velmi zajímavý a tajemný španělský počin, který jsem si k vidění vybral náhodou. I přes dlouhou stopáž 155 min jsem se nenudil a vtáhlo mě to do děje. Ke konci je to možná už takové natahované, myslím tím to odhalování, kdo za co může a je-li hlavní ženská postava blázen nebo ne, ale přesto si nemůžu s ničím výraznějším stěžovat. I ty konkrétní scény s narušenými lidmi v psychiatrické léčebně byly působivé. Herecké obsazení je na tom též dobře. Možná, že bych ještě něco přidal, aby to bylo lepší, ale to asi kecám, lépe to asi dopadnout nemohlo. Někdy při správné náladě si to pustím ještě. Největším tahounem tohoto filmu byla rozhodně ta mnou zmíněná ústřední postava Alice, která i mě dokázala zmátnout.

Avatar: The Way of Water (2022)

[90%] Viděno v kině v IMAXU ve 3D. Tak konečně po dlouhých 13 letech tu máme pokračování slavného AVATARA od Jamese Camerona! HURÁ! Tehdy v prosinci 2009 znamenal pro mě první Avatar neskutečný zážitek. Na tu dobu se Cameronovi podařilo stvořit neskutečný svět s ještě neskutečnými efekty a celkovým našlapaným audiovizuálem. Vlastně to pro mě bylo první 3D, na které jsem šel do kina. V tu dobu neměl snad jiný film v tomto trojrozměrném formátu konkurenci. Postupem času se dostávalo pár slušných filmů v téhle verzi, ale Avatar prostě vedl. Poslední dobou filmy ve 3D slábnou, ale nyní jsem se přesvědčil, že Cameron je v tomto ohledu prostě jednička! A ne, jen v tomto. Takže jde se rozebírat tato nová dvojka. Snad do všech postav jsem se vžil – každá mě bavila. Sam Worthington zde měl opět hlavní postavu Sullyho, nechyběla po jeho boku ani Zoe Saldana. I jeho filmové avataří děti atd. Sigourney Weaver zde měla spíš jen takové cameo, podobně jako Stephen Lang, který se ale poté objevil v poněkud jiné podobě (nechci vykecat víc). Dějem je to zde vcelku jednoduché, u prvního dílu to přeci jen bylo takové objevení všeho nového, ale to mi zde vůbec nepřekáží. Jakmile film začne, děj rychlým tempem pokračuje a nuda nehrozí ani na minutu. První hodina je taková klasicky rozjíždějící, nechybí skvělá akce, perfektní technická stránka viz kamera a o efektech ani nemluvím (3D bylo opět skvělé). Prostřední hodinka filmu se hodně zaměřuje na rodinu a na adaptaci nového prostředí u zátoky a seznamování s jinými kmeny. Učení plavat ve vodě a ovládat místní stvoření na kterých se naši oblíbení avataři učí jezdit bylo jedno z nejlepších momentů tohoto filmu. Poté objevení obřích vodních tvorů. Odvrácená strana postav (zlých avatarů) zde má velký prostor a finální hodina obsahuje dost emotivních momentů (u jednoho z nich mi málem ukápla slza). K tomu ta krásně natočená finální akce, kterou bych rozdělil na dvě části. Na tu, kde je světlo, kdy tu máme hromadu střelby, a to nejen ze střelných zbraní, ale i za použití luku. Ta druhá část už je za tmy, a právě ta je nejnapínavější, a i dost emotivní. 192 min mi uteklo opravdu neskutečně rychle. Takže kritizovat se toho moc nedá. Příběh byl dobrý, ale dost přímočarý, což problém není, ale spíš je to asi tím, že Cameron točil současně jak tento druhý díl, tak i zároveň třetí. Takže se zde jaksi rozehrály karty a za 2 roky (pevně doufám, že se premiéra neposune) se můžeme těšit na přímé pokračování. Jak už napovídá název filmu, tak se to hodně odehrává ve vodě. Voda zde má opravdu velký význam.  Co se týče filmového soundtracku, tak Simon Franglen navázal na již zesnulého Jamese Hornera víc než dobře. Základní hudební motiv zůstal zachován a zbytek hudby je též v pohodě. Takže co k tomu ještě více dodávat? Je to neskutečně svižná jízda (sakra klidně to mohlo být o hodinu delší). První díl u mě vede a tento druhý za ním zaostává snad jen minimálně. Zklamaný nejsem, audiovizuálně to bylo skvělé, ale není to jen o efektech. Skvělých a zajímavých nápadů je zde více než dost. Jsem opravdu zvědav s čím přijde Cameron příště. Neuvěřitelné, že se momentálně točí čtvrtý a pátý díl současně, který vyjde podle současného plánu na r. 2026 a 2028. Snad si to udrží podobnou kvalitu jako doposud. Víc k tomu už asi nenapíši. Ale i těm, kterým úplně nesedla na maximum jednička bych tohle doporučil vidět v kině a nejlépe ve 3D. Těším se na další díly a i na opětované vidění tohoto filmu až bude k dispozici v pohodlí domova.

Šílená noc (2022)

[80%] Viděno v kině. Na tento film jsem se určitě na velké plátno těšil. Režiséra Wirkolu mám rád – on dokáže natočit husté, ujeté filmy. Ale třeba takový snímek 7 životů – to byla jiná liga. Zde jsem se nejvíc těšil na ústřední postavu tohoto vánočního skvostu Davida Harboura. A ten dokázal drsného Santu s jistými kouzelnými schopnostmi zahrát přímo skvěle. Drsné je to tak akorát, třeba ta scéna s obřím kladivem nebo co to bylo byla už trochu přehnaná, ale pořád v rámci nějaké zábavy. Navíc tento film působí jako parodie či vykrádačka na první Smrtonosnou past (v jedné scéně do konce i na druhou) a ve finále na Sám doma, ale v tom nejlepším slova smyslu. Záporáci – z těch strach nešel – působily jako pitomci, ale to mi nevadilo, aspoň jsem se pobavil. Vedle Harboura mi přišel zbytek herců též v pohodě. Vztah Santy a té malé holčičky je docela uvěřitelný. Technická stránka – přestřelky a bitky byly přehledně natočeny. Klasických pohádek jsem už přesycen, tak mi tohle krásně před Vánoci bodlo. Mohlo to být klidně ještě víc, šílenější a příběhem originálnější, ale to bych chtěl asi hodně. Takto to bylo super a určitě si někdy dám druhé vidění.

Trol (2022)

[60%] Docela solidní jednohubka od netflixu. Neříkám, že pecka, ale na to 1 vidění mě to nepohoršilo. CGI mi nevadilo, na slabší rozpočet to bylo celé zvládnuté obstojně i cop se týče hereckého obsazení. Trol vizuálně pěkně vypadal, dějem si to vykrádalo mnohem větší áčkové blockbustery jako je Godzilla apod. Sice to ve finále už nemělo takovou šťávu, ale pořád se tu něco dělo a vůbec jsem se u tohoto sledování necítil trapně, takže proč ne?

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

[55%] Ke Strážcům galaxie mám asi takový zvláštní vztah. První díl mi sedl téměř dokonale, druhý díl mě ale totálně nebavil. Kdežto jejich menší role v Avengers  - to mě potěšilo. Tento speciál je krátký, jako kdyby to byl nějaký pilot seriálu. První půle mě docela bavila, párkrát jsem se zasmál, hlavně díky skvělému Draxovi, kterého hraje Dave Bautista. Ke konci to mělo působit tak nějak nostalgicky, atmosférou vánočně, ale mě to moc nebralo. Nápad s Kevinem Baconem byl ale docela dobrý. Takže na 1 vidění to ušlo.