Životní trefa (2022)

Dúfal som, že ak natiahnem čas medzi dopozeraním Hustle a napísaním tohto hodnotenia, niečo sa stane: že sa môj dojem z filmu v mojej pamäti znostalgizuje a zafarabí karamelovou príchuťou piatich hviezdičiek. Nestalo sa a ja štyri dávam vlastne len za úplné ponorenie sa do sveta NBA a basketbalu ako takého. Okrem šialene charizmatického Sandlera je to inak vlastne úplná obyčajnosť.

The Gray Man (2022)

Áčková nuda, ktorú som sa nútil dopozerať. Nič z tohto filmu mi neprinieslo radosť.

Hanebný pancharti (2009)

Tarantinovo prvé (?) zahrávanie sa s alternatívnou históriou na pozadí fakt peknej kinematografie a šialeného (!) castingu. Naozaj, na to, čo predviedol Christoph Waltz sa nedá reagovať inak, než Oscarom. Zároveň to však spĺňa tarantinovské trademarky (dôraz na konverzácie, banálne smrti, účelové násilie, nohy). A ešte multijazyčnosť par excellence! Výborná robota.

Old Henry (2021)

Old Henry stojí a padá na tempe. Prvých 50 minút sme svedkami pomalého westernu, ktorý nám dáva možnosť preciťovať veľmi estetickú filmárčinu. Dej sa pomaličky rozbieha a divák pracuje s vlastnými očakávaniami, ktoré nevyhnutne ústia do príjemného thrillerového chvenia. Zvyšných 40 minút je náhlivých - akcia, i dejové zvraty. Počas záverečného countdownu si tak všímate skôr hlúpe správanie postáv. Minimalistický casting sa vydaril na (vadila mi len postava syna) a veľmi pekná je aj výprava, hoci som sa sám seba pýtal, či Oklahoma a jej žírne polia vyzerajú práve takto. Škoda, že vo mne aj po skončení filmu ostal dojem druhej polovice, Henryho sa určite oplatí pozrieť.

Lov (2020)

The Hunt zlyháva na viacerých úrovniach. Prvou je nejestvujúce žánrové ukotvenie - akčná hororová komédia už na papieri smrdí prúserom, ktorý sa naplno realizuje pri točení podľa mizerného scenára. Ten, spolu s výsledným strihom, je ďalšou úrovňou nedostatočnosti a nemyslím tým nefungujúce vtipy ani neprítomnú hrôzu. The Hunt je divne plynúci, absolútne obyčajný a neklimaktický (z eng. climax), pôsosbí to študentsky a polepene. Treťou je skutočne mizerné hranie Betty Gilpin. Tupú sociálnu kritiku bez štipky sofistikovanosti spomínam len z povinnosti, takisto Orwella, z ktorého mám pocit, že ho autori referujú len preto, že ho takisto z povinnosti museli čítať na strednej škole - a odvtedy toho veľa neprečítali. Thank you, next.

Obhájce (2011)

Najskôr som videl seriál a po prvých 10 minútach filmu som si hovoril o koľko lepší a charakterovo bohatší je filmový Mickey. Potom sa hodinu a pol niečo dialo a ja som si uvedomil, ako veľmi svedčí rozprávaniu a zrozumiteľnosti príbehu pomalé seriálové tempo. Za mňa preto iba priemer.

Ricky Gervais: SuperNature (2022) (pořad)

Je to otrasné, neznášam standup a neviem prečo som si to zapol. Teda, viem. Vďaka Bože za 1,5x rýchosť.

Advokát (2022) (seriál)

Po Reacherovi ďalší seriálový konzum, tentokrát však o triedu vyššie. Mega fungoval casting havného hrdinu (zvyšok menej), tiež scenár a množstvo línií pre potenciálne (a povedzme si na rovinu, takmer isté) pokračovania bolo vynikajúco rozohratých. Vyrušovalo ma len niekoľko detailov (za všetky to, keď otvorenie okna nezmení prúdenie vzduchu ani úroveň hluku v idúcom aute) ale veľmi rád zhltnem aj ďalšiu sériu.

Jack Reacher (2022) (seriál)

Základnosť (z ang. basic) tohto reacherovského spracovania sa naplno prejaví vo finále série, ktoré naplno využije všetky naratívne klišé, ktoré nám príbehológia ponúka: doteraz stopercentný hrdina zrazu prehráva, záporáci s obľubou vysvetľujú svoje plány a každý z hrdinov sa v závere stretne so svojim náprotivkom. Basic je takisto zápletka, retrospektívna rovina, hlášky aj vtipy, slza na konci, herecké výkony (och, don't get me started) a záverečný twist je uhádnuteľný pekných pár dielov dopredu. Brutalita a nahota sú úplne samoúčelné a ich využitie nepridáva deju či atmosfére absolútne nič; naopak - pôsobí veľmi kvótovito. Čo seriál drží nad vodou je filmárčina (alebo skôr seriálčina), formát, efektívne umožňujúci nasledujúce série a postava Reachera, hoci je v tomto stvárnení viac bondovský (kill the villain, get the girl), než si ho pamätám z filmov. Pozerá sa to ľahko, takže na dlhé cesty vlakmi ideálne, inde neodporúčam.

Rozhněvaný muž (2021)

Pekná filmárčina s pekným castingom a veľmi pekne scenáristicky vystavanou zápletkou. Do piatich mi chýbalo nasledovné: 1. pocit výnimočnosti, ktorý človek má pri sledovaní starších Ritchieho diel, 2. viac využitá postava aj herecký potenciál Josha Harnetta 3. jasnejší význam scény, kedy sa Statthamova crew pokúsi o lúpež. Inak super; would watch again.