Stalin (1992) (TV film)

Z nějakého důvodu mi film přišel poměrně suchý a vleklý, tak nějak be emocí. Takže ani taková herecká kapacita jako Robert Duvall neměl šanci s tím cokoli udělat.

Bláznivá střela (1988)

Zucker & Abrahams & Zucker jakožto trio ZAZ (ať už spolu nebo zvlášť) mají za sebou plno velmi kvalitních komedií (Připoutejte se, prosím! včetně pokračování, Přísně tajné!, Žhavé výstřely včetně pokračování), přičemž všechno začal seriál Police squad!, odkud vlastně poručík Drebin je. A Bláznivá střela (včetně pokračování 2 a 1/2 a 33 a 1/3) také patří do jejich zlatého fondu tohoto typu bláznivých absurdních komedií. K páté hvězdě by tomu chyběla očista od těch pár trapných sexistických a fekálních vtipů (prdění do mikrofonu, zalehnutí královny, sedění na Nordbergově tváři, nahé sochy). Nikdy nepochopím, proč mají tak kvalitní autoři potřebu vymýšlet něco tak přízemního, když po celý zbytek filmu ukazují, že mají na víc - puberťáci by se asi holt nezasmáli, kdyby ve filmu nebyl alespoň jeden prd. "Khan" ze Star Treku jako záporák je pak jen třešnička na dortu.

Elysium (2013)

Po Districtu 9 a Chappiem začínám poznávat syrový rukopis Neila Blompkampa. Známé tváře mezi záporáky (dvě F, Fichtmer a Fosterová) byly třešničky na dortu. Pokud chcete vidět podobně živé roboty, můžete si dát již zmíněného Chappieho, Automata nebo Stvořitele. Pokud chcete jiné revenge story radiací zasažené hlavní postavy s pár dny života, zkuste Kate. A pokud chcete akci na vesmírné stanici, vřele doporučuji Útěk z MS-1.

Zlatovláska (1973) (TV film)

Výprava a kostýmy jsou standardně kvalitní. Zvířátka jsou sice plastové figurky, ale aspoň je to v tomhle konzistentní (nedávno jsem viděl Za humny je drak a tam se tragicky střídá děsný reálný model s animací). Celou dobu jsem nevěděl, jestli král chce nebo nechce, aby Jiřík uspěl - na jednu stranu mi zadává zcela nemožné úkoly, ale na druhou stranu ho upřímně chválí při splnění. Mno a taky je vtipné, že Jiřík vlastně ani jeden úkol nesplnil sám. 😛 Jinak na můj vkus příliš muzikální.

Za humny je drak (1982)

Virtuální efekty draka už tak 20 let překonané, ze zamilovaných dvojic mi reprezentativní přišla jen dcera uhlíře.

Maestro (2023)

Bradleyho Coopera jako herce znám, mno tady si u mě udělal větší plus za podrobné nastudování své postavy, takže možná budu dávat větší pozor, kde se zase objeví. Jinak jsem se ale ve snímku o Bernsteinovi nic moc nového nedozvěděl, spíš to vypadalo jako životopis Bernsteinovy manželky, o které teď rozhodně vím mnohem víc. Přestože si pamatuji, jak jsem byl jako dítě zaujatý Bernsteinovými výstupy pro děti, tak nebudu tento dávný pozitivní zážitek s hlavní postavou zapojovat do hodnocení tohoto filmu. S chladnou hlavou bohužel nemohu dát více než dvě hvězdy za manžele Bernsteiny -  z filmu si nejspíš zanedlouho nebudu pamatovat téměř nic, snad až na výjimečné závěrečné jednozáběrové dirigování, které musel Cooper dlouho nastudovávat.

Fabelmanovi (2022)

Při vší úctě ke Spielbergovi, kterého mám opravdu rád, tak tohle určitě nebude film, který si budu nějak blíže pamatovat, a také se vší pravděpodobností nejspíš nikdy nebudu cítit potřebu si ho pustit znovu. Herci výborní, o tom žádná.

Golda - Železná lady Izraele (2023)

Nejspíš to nebude nejlepší film k tomu nechat se historicky poučit o průběhu jomkipurské války a jak už psali jiní, asi je lepší koukat na film už s nějakou znalostí konfliktu (ale bez ní o nic nepřijdete). Válka tam totiž probíhá vlastně jen jako pozadí pro podrobnou sondu do prožitků samotné Goldy a navíc probíhá v podobě hlášení různých velitelů, aby se film odehrával z pohledu Goldy. Nečekejte tedy žádný válečný film s epickými bitevními scénami. Helen Mirren samozřejmě drží svoji kvalitu, byť je schovaná pod nánosem důmyslného makeupu, pod nímž bych ji možná ani nepoznal - v tomhle ohledu to velmi připomíná Nejtemnější hodinu. Pochvalu také zaslouží za svou krátkou emotivní scénu zapisovatelka v podání Ellie Piercy (která tady bohužel není zmíněna mezi herci).

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Upozornění pro fanoušky seriálu Nové generace - najděte si verzi s dabingem, který obsazením odpovídá seriálu, jinak vám to bude trhat uši. Pan Burns ze Simpsonů jako kapitán Picard a do toho Riker s hlasem Picarda, to je fakt na palici. 😄 (Na to dokonce existuje parodický sestřih ze dvou dabingů, kde Soukup-Picard vede dialog se Soukupem-Rikerem.)

Kurýr: Restart (2015)

Moc nerozumím zdejšímu nízkému hodnocení - co od toho všichni čekali? Filozofické romantické drama? Dostal jsem starého dobrého Kurýra - rychlé auto, krásné holčiny a efektní bojové scénky (šuplíky, záchranný kruh), místy až bollywoodsky absurdní (hydranty, vodní skútr). Za zmínku stojí sympatický otec hlavního hrdiny. Snad jediný zápor filmu jsou (no pun intended) záporáci, kteří zapadají do zástupu šedi mnoha jiných standardních záporáků - je otázka, zda by místo Bukviče nějaký ověřený charakterní herec vůbec dokázal ze scénáře dostat něco víc.