• Thriller

Neon Demon (2016)

Čím starší Refn, tým horší. Je to nesporne talent, dokonalé kompozície, neuveriteľná hra so svetlom a odrazmi. Mám ale pocit, že až príliš uveril svojej výnimočnosti a v snahe o čiste autorský film sa zacyklil sám v sebe. Forma dokonalá, ale obsah? Niektoré dialógy vyznievali až komicky. Smiešna bola aj scéna s pumou alebo okom. Nevím, školy nemám, ale za sebe bych řekl ... 3 hviezdy za unikátny audio-vizuál.

Vlna (2015) odpad!

Lacný scenár, nelogické konanie postáv a taká dávka naivity, že by zložila aj vola. Na tomto filme ma nudilo úplne všetko.

O patro níž (2015)

93 minút sledujeme absolútneho antihrdinu. Nie je to tradičný lúzer (to by bol aspoň niečim zaujímavý), ale prototyp priemernosti. Tento film nefunguje bez spolupráce diváka s tým, čo sa odohráva na plátne. Pătrascu je zamotaný v drobnej korupcii čudného sveta registrácií áut, zároveň sa zamotáva do drobnej korupcie so sebou samým. To, ako sa režisér vysporiadal s koncom, je veľmi odvážne. Rumunská nová vlna je super, "můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat".

Zimní válka (1989)

Až sa nechce veriť, ako triezvo a bez pátosu pristúpili Fíni k najslávnejšej vojne vo svojej histórii. Také fínske "Na Západe nič nového". Nikdy som nevidel boje natočené takto realisticky a neprikrášlene. Jeden z najlepších vojnových filmov vôbec.

Koza (2015)

Škoda slabého výkonu hlavného protagonistu, aj keď hral samého seba, myslím, že výsledok je prinajmenšom rozpačitý. Celý film tak stojí na Zvonkovi Lakčevičovi. Netuším, kto to je, ale myslím, že neherci jeho typu by vytrhli slovenský film z biedy. Každopádne zo žánru slovenskej sociálnej drámy ma Koza oslovil najviac. Festivalový úspech je zaslúžený.

Socialistický Zombi Mord (2014)

SZM sa dá pokojne ohodnotiť ako odpad, alebo mu dať päť hviezd. Úvod a záver už boli tvorcom nad ich sily, ale jadro filmu sa im fakt podarilo. Je v tom cítiť kus prirodzeného talentu, škoda, že nemali pri sebe viac profesionálov, aby vo filme prerobili remeselne nezvládnuté časti. Áno, je to výsmech slovenským profesionálnym filmárom, ktorých žánrové filmy sú síce pekne natočené, ale výsledok je oveľa horší, ako pri tomto naskrz amatérskom počine.

God's Not Dead (2014)

Tvorcovia mali veľmi dobrý zámer odovzdať nám posolstvo, že Boh je živý. Fim mal naozaj zopár dobrých momentov, hlavne pri konci. Bohužiaľ po scenáristickej, a vlastne akejkoľvej inej filmovej stránke, úplna katastrofa. Moje čakanie na kvalitný kresťanský film teda pokračuje.

Interstellar (2014)

Nolanovci to celé príliš prepchali vysvetlivkami a zjednodušovaním pre divákov odchovaných na blockbusteroch, pukancoch a kole. Tie časti, kde film pripomínal Kubrickovu Odyseu alebo Right Stuff boli fantastické. Rodinno-vzťahová linka bola až príliš pritiahnutá za vlasy, až by sa mi chcelo povedať, že gýčová. Veľmi zmiešané pocity. Súboj špecifického autorského prínosu a blockbusterového klíšé. Kto označil tento film za film roka pravdepodobne nevidel Kubrickovu Odyseu až do konca. Interstellar sa určite vymyká z bežnej holywoodskej produkcie, ale na klasiku je to stále málo.

Tiché světlo (2007)

Reygadas sa s tým nehrá, vykašlať na všetky základné pravidlá filmu, on si ide svoje. Možno trochu nadhodnocujem a on niektoré scény naozaj prepískol (dívanie nehercov do kamery alebo na zvukára), ale je v tom veľa potenciálu, ktoré naplno zúžitkoval v neskoršom fantastickom Post Tenebras Lux.

Walesa: člověk naděje (2013)

Natočiť takýto film ako 88 ročný? V tom musí byť nejaký háčik. Inak Robert Więckiewicz sa mi pačil už V temnotě od Agnieszky Holland. Jeho stvárnenie Walesu v tomto filme nemá chybu.