• Krátkometrážní

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Jak Burtona nemám příliš v oblibě, tohle se prostě povedlo. Je to krátká, zábavná pohádka, která nabízí zajímavý příběh, povedená hudební čísla a velice svižné tempo. Díky tomu mi ta zhruba hodinka opravdu utekla. Jeden z nejlepších režisérových filmů.

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese (1932)

Mám nesmírně rád Sherlocka Holmese i Vlastu Buriana, ale toto filmové spojení se bohužel příliš nepovedlo. Oproti jiným burianovkám tomu chybí více vtipu i nápadu - s Lelíčkem jsem se bohužel i za hodinu a půl stihl nudit. Rozhodně to má své světlé chvilky, ale jinak je tato komedie spíše pod průměrem.

Hledá se Eric (2009)

Jako pro velkého fanouška Manchesteru United byl pro mě tento film takřka povinností. Pravdou ale je, že mě svou stylizací nesmírně překvapil. Cantona je jako vzor, který dává životní rady, výborný a i obyčejný britský pošťák Eric je rovněž postavou, která si rychle získala mé sympatie. Střídání scén s osobními problémy, organizovaným zločinem a i trochou fotbalu mě bavilo, ale celkově filmu přece jen něco schází.

Tohle je válka! (2012)

Ale jo. Ze začátku mě to vůbec nebavilo, ale postupně jsem tomu přišel na chuť. Reese Witherspoon jsem nikdy nepovažoval za kočku vhodnou pro takový film, ale tady poněkud překvapivě zapadla. Pine s Hardym mě bavili. Určitě to není komedie, která by nějak vyčnívala z průměru, ale jako jednohubka na odreagování, proč ne.

Kick-Ass 2 (2013)

Je pravda, že jsem se na tohle pokračování vůbec netěšil, nechystal a kdyby bylo ve žlutých autobusech na trase Praha - Brno na výběr více filmů, zřejmě bych se k tomu nikdy nedostal. Už první díl mi přišel vyloženě otravný a druhý je na tom dost podobně. Tentokrát mi však nevadily děti v kostýmech - problém byl jinde. Kick-Ass 2 je filmem, ze kterého je moc cítit snaha udělat z toho zábavný sequel, ale zbytečně moc při tom tlačí na pilu. Veškeré urážky, sprostá slova či stříkající krev tak působí strašně nuceně a místy i trapně. Chloë je fajn, ale na všechno bohužel nestačí.

Jih proti Severu (1939)

Po technické stránce dokonalé, po té dějové je to ale místy vyloženě utrpení. Čtyři hodiny jsou na takový příběh opravdu strašlivě moc a během sledování jsem si musel udělat nejednu přestávku. A to celkovému dojmu bohužel nepřidalo. Jinak je to ale opravdu působivé - nestárnoucí barvy a hudba či dobré herecké výkony potěší každého filmového fanouška. Přesto je to ale jedna z klasik, ke kterým se vracet jen tak nebudu.

Captain America: Občanská válka (2016)

S ohledem na to, že tahle marvelácká týmovka vešla do kin pouze necelé dva měsíce po podobném projektu DC, začnu krátkým srovnáním. Oba komiksoví giganti proti sobě postavili dvě z nejoblíbenějších postav, přidali i pár vedlejších a nabídli solidní porci akce. Nutno říct, že jsem se na oba filmy značně těšil a byl jsem zvědavý jak souboj (a to nejen mezi oněmi superhrdiny) dopadne. Výsledek je až nečekaně jednoznačný - Marvel totiž v mých očích zase jednou vychází z tohoto srovnání jako jasný vítěz. Začátek nového Kapitána mě přitom tolik nebavil. Blízké záběry soubojů natočené dynamickou kamerou mi přišly zbytečně nepřehledné a v úvodních akčních scénách jsem se poněkud ztrácel. Jak se ale na plátně začalo objevovat větší množství postav, tento problém se vytratil a přišla zábava, na kterou jsem se těšil. Opět musím vyzdvihnout casting - nový Spider-Man je výborný, a ani Brühlův záporák rozhodně nezklamal. Navíc si film opět značně pomáhá humorem i nadsázkou, na které jsme z předchozích kousků zvyklí. K dokonalosti tomu chybí poměrně dost, ale pravdou je, že Marvel stále zvládá držet laťku opravdu vysoko. A doufám, že ještě nějakou dobu bude.

Procitnutí v Garden State (2004)

Zvláštní film, u kterého jsem měl pocit, že celý děj proplouvá kolem mě, ale přesto stihl mnohé zanechat. Nemohu sice říct, že bych měl s hlavními (či vlastně i vedlejšími) postavami mnoho společného, ale do jejich životní situace mě film dokázal vtáhnout a donutit k zamyšlení. Ve výsledku z toho byl velice příjemný zážitek s milou ústřední dvojicí a naprosto dokonalým soundtrackem. Jenom se nemohu zbavit dojmu, že samotný konec mohl vypadat jinak.

Druhý báječný hotel Marigold (2015)

Ve všech ohledech srovnatelné s prvním dílem. Opět to táhne příjemná herecká sestava, prostředí a pohodová atmosféra. Děj je až zbytečně předvídatelný a některé momenty na mě působily příliš bollywoodským dojmem, pozitiva ale pořád převažují. Nemohu říct, že jsem se bůhvíjak bavil, ale pokud se vám líbil už první hotel, druhý rozhodně nezklame.

Ruská archa (2002)

Musím říct, že jsem od prvního setkání s tvorbou Sokurova čekal o dost víc. A možná jsem měl pro tento účel vybrat jiný film. Archa je bezpochyby silná svou originalitou a po umělecké stránce se jedná o působivé a snad i obdivuhodné dílo. Na mě to ale příliš nezabralo. Procházka po Ermitáži byla místy poměrně zajímavá, ale po většinu času jsem se při ní bohužel nudil. Určitě jsem rád, že jsem film viděl, k druhé projekci se ale jen tak neodhodlám.