• Krátkometrážní

Proč to všechno (1994)

Rámcově je to zajímavý film, zajímavý námět, zpracování a celková kompozice, ale to nejzajímavější je uschováno nenápadně v ději každé etudy. Avizovaná vlastnost je etudě námětem, ale není její pointou - plní nosnou funkci, na které Ventura Pons rozpoutal nenápadnou komunikační hru, při níž si jednotliví aktéři plíživě vyměňují své situační role. Takové kejkle s paradoxy si pět hvězd určitě zaslouží.

Faunův labyrint (2006)

Byl to ten Faun na plakátu, který mě přiměl jít do kina. Filmu jsem odpustila toporný scénář, chabý děj, schematičnost a zjednodušenost, vždyť je to přece pohádka. Jenže to je pěkná podšívka, protože tu pohádku také někdo postříhal zahradníma nůžkama a film se stal nekonzistentním. Tak jsem se těšila alespoň na fauna. Když jsem zjistila, že toho fauna taky moc neužiju, měla jsem dost času přemýšlet, o čem film vlastně je. Na nic jsem nepřišla. Suma sumárum: Intelektuální přínos byl minimální, emoční přínos byl minimální. Navíc jsem se cítila být podvedena reklamní kampaní. Někdo mne poučil, že jde o život viděný očima dítěte, ale to jsem zavrhla - scénář a děj jsou svou jednoduchostí spíše pro oči dítěte než obráceně (přesto, že je pro děti nevhodný). Je to tedy film o hrdinství dítěte? Děti jsou důvěřivé a ve svém jednání přímočaré a nezamýšlejí se tolik nad otázkou života a smrti a zemře-li někdo bez těchto dilemat, není to hrdinství - je to tragické a zbytečné. Guillermo del Toro natočil nabubřelý film o tragedii a zbytečnosti a natočil jej takovým způsobem, že pokud by existoval žánr sociální exploatace, hodilo by se to právě na tenhle film. Vytěžil ze španělské "historie" a společenského nesoužití a nic ze svého, kromě fauna, k nim nepřidal.

Pelíšky (1999)

Petr Šabach je za tři, Jan Hřebejk je taky za tři.

3:15 zemřeš (2005)

Přitvrzuji hodnocení zpočátku zajímavě se vyvíjejícího hororu za nevěrohodné herecké projevy (otec rodiny), za psychologicky pochybné postavy (farář), příliš velkou kombinatoriku motivů a v neposlední řadě za chtěné či nechtěné odkazy k jiným amityville, především k The Shinning (hned několik "klíčových" scén, které pak neplní v příběhu úlohu, jež jim touto aluzí byla předurčena); odkazy, které bohužel zdůrazňují chabou úroveň atmosféry snímku.

Dr. No (1962)

A vůbec tydle bondy!