Slzy, které svět nevidí (1962) (TV film)

Sympatická jednohubka, která je tak skvěle obsazená, že s hodnocením nelze příliš otálet. Je ale pravda, že z Čechova slízli jen smetanu - kyselá pachuť, pro Antona Pavloviče tolik typická, se sem už nevešla.

Agatha Christie's Poirot - Němý svědek (1996) (epizoda)

Poirot na vodítku lítá od stopy ke stopě a (jak by řekli naši negramotní politici) rozklíčovává záhadu, která jako vždy vůbec neměla být. Esence klasické detektivky, podobné příběhy sekala Agatha s takovou rutinou, jako Baťa cvičky.

Agatha Christie's Poirot - Třetí dívka (2008) (epizoda)

Très bien! Díky hudbě správně nervní, nabité humorem ("Děkuji vám, pierote."), se správným množstvím tajemna, které Hercule skvěle odměřeným tempem odhaluje. Vybroušená záležitost s příjemně otravnou Zoë Wanamaker.

Agatha Christie's Poirot - Temný cypřiš (2003) (epizoda)

"Tak už pojď, jen pojď, smrti má / pod cypřišem temným ať spočinu." --- Temný díl, tápající Hercule se velmi dlouho nemůže rozehřát, nakonec však motor naskočí a konec je typicky mistrovský. Je to drámo, humor zde nehledejte (snad kromě Poirotovy zdrcující kritiky anglické gastronomie:-)

Agatha Christie's Poirot - Dvojitá stopa (1991) (epizoda)

Nemohu si pomoci, tento Poirot mě nikterak nenadchnul. Zápletka (odmyslíme-li si Herculovu zamilovanost) podprůměrná, pointa tomu čouhá z bot. Vleče se to a nebýt pár světlých momentů Hastingse ("Kam jste šel?" "Příroda zavolala." "Máte na to svědky?"), tak by se to skoro nedalo vydržet. Slabé.

O chytrém Honzovi (1985) (TV film)

Televizní vysílání z Prahy / v důsledku své celoroční snahy / baviti vás od soboty do pátku / nabízí vám zbrusu novou pohádku / O chytrém Honzovi / přední pražští herci se tu snaží / pod vedením režiséra Ráži / nadělat vám na bránici puchýře / hudba je od Jaroslava Uhlíře. --- Texty písniček, které napsal Zdeněk Svěrák levou rukou (a pořád jsou dobré), destilovaný hovadismus televizuálu osmadesátých let, Petr Nárožný na raketovém vysavači. Nonsensová pohádka par excellance. A mimochodem, je docela možné, že moje náklonnost k Ferrari se datuje právě k tomuto snímku, neboť Honza si zvolil právě tuto značku, kdežto drak Kvadrát dal přednost Lotusu :-)

Richard III. (1995)

Skvěle obsazený Richard, šikovně (a místy vtipně - viz království za koně) převedený do 20.let. Film opravdu přístupný i těm, kteří se Shakespeara bojí. Na druhou stranu se mi zdá, že při procesu "laicizace" došlo k potrhání kouzelného závoje, který Williamovy hry obklopuje.

Cargo (2009)

Cargo je pomalý scifilmík s depresivní atmosférou, bezkrevnými herci (a přitom se přiznám, že jsem se na neokoukané tváře těšil) a nikterak silným nebo nedejbože originálním nápadem. Takový dobrý průměr. Nicméně je příjemné, že něco takového je chuť a příležitost realizovat v Evropě.

Schindlerův seznam (1993)

Můj komentář č. 100, moje hodnocení č. 1000. Pro své malé ČSFD výročí jsem sáhnul po filmu vskutku výjimečném. Když jsem si zde pročetl těch 1108 dalších komentářů, x dalších na anglofonních serverech, tak nemám pocit, že bych mohl něco dodat. Čili jen shrnu. Ano, je to historicky nepřesné, ano, i já mám problém s tím, jaké anděle z Schindlera i Sterna Spielberg udělal, a to především na konci filmu. Zajel jsem si i do Krakova, podívat se na místa, kde se to celé odehrávalo - bývalé ghetto (s jedním domem, na kterém záměrně neopravují rozstřílenou fasádu), nechvalně známé náměstí v ghettu a samozřejmě Oskarova fabryka. Průvodci se shodli na tom, že skutečný Oskar Schindler, ať byl kdo byl, nebyl tím Schindlerem, jak ho vidíme ve filmu. Rozumím, že to nejednoho diváka může pohnout ke sníženému hodnocení, že někdo prostě pochopí Spielbergovu hru se Schindlerem jako zásadní křivení skutečnosti. Jenže to je jedna ze složek filmu. Ve všech ostatních se pan režisér pohybuje mezi 95 - 100%. A musím zmínit i naprosto geniální obsazení (Neeson, Fiennes i Kingsley, na kterého se při chvále zapomíná). Schnidlerův seznam asi nikdy nebude patřit mezi mých deset nejoblíbenějších filmů, ale rozhodně před ním kdykoli a rád smeknu.