Komediograf (2003) (seriál)

Na živý Komediograf jsem se vždycky v rámci boskovického festivalu moc těšil. Nicméně musím uznat, že to rok od roku mělo sestupnou tendenci a tenhle převod do televizního formátu se už vůbec nepovedl. Proč? Prostě došly (dobré) nápady.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Koncentrovaný útok z hlubin hollywoodského měšce na chlapce do jedenácti let či poslintané dospělé po mrtvičce. Chápu, že je to ko(kot)mix, ale tohle je urážka všech tvorů schopných vyšší nervové činnosti. Ani na jedinou vteřinu si nelze přestat lámat hlavu s tím, proč se věci dějí, jak se právě dějí. Jeden "cosetodoprdeleděje" moment střídá druhý. Nic nedává smysl, bere se to vážně, scénář je psaný na tisíckrát proklepnutý průklepák a casting dělali v Beverly Hills ve fitku (čímž dosáhli toho, že herci vypadají všichni stejně - tedy kromě pana Elby, ten je od nich ještě jakž takž k rozeznání). Del Toro bezostyšně vykrádá sám sebe (např. Hellboy: vstup do tajného černého tržiště za falešnou stěnou). Ko(kot)mická dvojice vědců je zoufalá (Burn Gorman si tak trochu opakuje ksichtění z posledního Batmana). Čili, všechno už jsme viděli. Chodící plechovky (v Bayových polucích Transformers I. - MCDXXVIII. nebo třeba v Ocelové pěsti s Huge Jackassem), řevnivost mezi vojáky, která skončí objímáním a vzájemnou úctou, americké gerojství, komickou dvojici popletů se srdcem na správném místě, Asiatku, které je třeba dostat se do kalhotek/mozku, tupou, neobratnou a těžkotonážní ruskou techniku, zradu mocných, kteří přestanou ten skvělý projekt platit i zachraňování malých holčiček ve vypjatých scénách. A viděli jsme i del Torovu vizuální poetiku, a to dokonce v naprosto přesně stejném balení. Ne, u tohoto jednoduše nelze vypnout mozek natolik, aby do očí bijící tupost šla vydržet. Tip pro mafii, jak ušetřit za náboje: Tento film by se mohl pouštět zastřeleným místo "kulky jistoty" - pokud by zůstali celou dobu v klidu ležet, jsou určitě mrtví.

PanMáma (2013) (seriál)

Část vtipu se ztratila v překladu, o mnoho se čeští plagiátoři (pardon, nákupčí licence) ani nepokusili. Ale nejvíc to padá na tom, že ono je prostě rozdíl, jestli je představitel hlavní role zároveň i stvořitelem postavy a piplá si ji mnoho let na divadle a stand-upu, nebo je to najatý komik z formy. Šteindler se sice snaží, ale pochybuji, že mu čeští diváci a TV Nova dají dost času na to, aby se s postavou paní Brownové resp. Jaruš Beranové zžil.

Jantarová komnata (2012) (TV film)

Chvíli jsem trpěl, ale pak se začal bavit tupostí scénáře a na konci jsem se od toho nemohl odtrhnout. Nádherně blbá věc.

Jonah Hex (2010)

Bavil jsem se strašně. To proto, že jsem si celou dobu představoval, jak by dopadlo, kdybychom do něčeho takového šli u nás v kotlině české. Jako dobová kulisa by se hodily husitské války, hrdina by se mohl jmenovat třeba Mnislav Pecka (viděl bych to tak na Marka Vašuta), měl by okovaný cep a rychlopalnou rotační hákovnici z Manětína. Jonah Heks (teď jsi hekl, popři to!) je čiročirý výplach, který ukazuje vlhký americký sen v plnočelné nahotě. A nemám na mysli Megan Fox z křídového papíru, nýbrž rotační kulomety na koních.

Konečná (2013)

Skvěle obsazené - od sidekicka Luise Guzmána přes bouřlivého Petera Stormara až k samotnému šerifu Arnoldovi. Snad jen u mého oblíbeného Foresta Whitakera se mi zdálo, že mu neřekli, v čem že to vlastně hraje. Jinak to ale šlape jak dobře namazanej stroj, jde to ráz na ráz, což pěkně vystihuje věta "Za 45 sekund převezmeme vězně odsouzeného k trestu smrti." A zhruba v takovém rytmu to sviští dál, jako když bičem mrská. --- Nezbytná lovestory mezi jakýmsi chlápkem a jakousi holkou je zde výjimečně okatě naroubovaná a rozčiluje. Nicméně, suma sumárum, příjemný výplach. --- P.S. No ano, za povšimnutí (a pozvednutí obočí) stojí, že den zachrání americký úchyl, který má doma tajnou zásobu zbraní, za niž by se nemusel stydět leckterý africký warlord.

Atlas mraků (2012)

Možná trochu oproti očekávání, žádné herecké koncerty se nekonají. Bavil mě snad jen Jim Broadbent, na kterého bývá spolehnutí jako na herce skvělého pro takovou tu „černou práci“. Zde z filmu trčí a jím hrané postavy jako jediné zaplašují celé tři hodiny bobtnající nudu. --- Atlas mraků je slepenec příběhů, z nichž některé jsou tak ploché, že by se na nich daly jezdit motocyklové závody. Literární předloha je podle všeho (nevím, nečetl jsem) slohovým cvičením – procházkou po žánrech, což se jakž takž do filmu přeneslo z hlediska literárně/scénáristického, ale bohužel už ne filmového. Zkrátka, jistě šlo najít větší a nápaditější škálu prostředků, jak jednotlivé dějové linky (povídky, chcete-li) od sebe formálně filmařsky oddělit. --- Suma sumárum, průměrný film a relativní zklamání.

The Oxford Murders (2008)

Z počátku se všechno děje nepřirozeně rychle, postavy jsou představeny poměrně křečovitě a dialogy tahají za uši. Když si ale na atmosféru a postavy divák zvykne, film si "sedne" do kolejí a příjemně jede až do konce. Jako vždy skvělý Hurt a (jako vždy) vykulený Eliah. Filmu přece jen možná trošku přidávám, protože Oxford je prostě úžasný (právě jsem se odtamtud vrátil a zamiloval si ho).

Osamělý válečník (2011)

Nějak jsem se nedokázal donutit sledovat o co které postavě jde, kecy mě proto neuvěřitelně nudily a těch pár bojových scén to nevytrhlo. Ani exteriéry, které nejeden z filmů tohoto nálevu dokážou zachránit, zde nebyly nic moc. Slabota.