Statečné srdce (1995)

Velkolepá výprava, výborné herecké výkony a hlavně režisérský počin Mela Gibsona (kdo by to do něho řekl) dělají z filmu naprosto vyjímečné dílo. Z filmu je cítit určitá poctivost, zaujetí při jeho realizaci, jeden z top ten.

Po čem ženy touží (2000)

Nápad úžasný, ale určitě by se takové téma dalo zpracovat mnohem nápaditěji. Mel Gibson hraje trochu přidušeně, ale to není moc divu, protože jeho role mu moc prostoru nedává. Nemůžu si pomoct, oni dva mi k sobě moc nejdou, a tak jsem měl celý film pocit kýčovitosti, divadelní holosti. V podstatě bych řekl, že je to film spíše pro ženy, viz Gibsonova taneční kreace v öbýváku ala Fred Asteair po větě "potřebuju Franka". Také není dobře zužitkována atmosféra města, ze které se ale film snaží těžit. Hunt je nepřesvědčivá jako vždy, tak...

Obvyklí podezřelí (1995)

Bez diskuse nejlepší detektivka co jsem kdy viděl. Neskuutečně dobrej scénář a úžasná postava Kaizra Sozeho, kdo neviděl, může děkovat bohu, že má tenhle film ještě před sebou. To se prostě musí vidět!

Hořký měsíc (1992)

Vypjaté psychologické drama o skandálním erotickém vztahu anglické spisovatele a mladé francouzsky. Cesta lásky od naprostého tělesného zbožňování až ke konečné závislosti, která je nekonečným trýzněním bývalého tyrana. Příběh se odehrává na zaoceánské lodi, kde chromý spisovatel na vozíčku, vypráví svůj příběh mladému manželovi při cestě do Indie s jeho ženou. Po jeho počáteční nechuti poslouchat oplzlé historky mrzáka a alkoholika, postupně začíná objevovat sám v sobě skryté chtíče, kterése svojí manželkou není schopen realizovat. Vzplane chtíčem k neskutečně sexy manželce mrzáka a potají se s ní stýká. Všechno to dojde jeho manželce v podání Christin Scott Thomasové a rozhodne se mu pomstít. Opilá v baru tančí s ženou mrzáka a nakonec se s ní vyspí. Zatímco mrzák to všechno sleduje, mladý manžel v podání Hugha Granta se sžírá výčitky svědomí a vztekem na palubě lodi. Když sejde dolu do kajuty a vidí svojí ženu v milostném objetí s jinou ženou po promilované noci rozhodne se uškrtit mrzáka. Ten je však rychlejší, vytáhne zbraň a překvapivě zastřelí svojí manželku a potom spáchá sebevraždu.

Něžnosti (1998)

Masochisti a ortodoxni sprosťáci si určitě příjdou na své, jinak nevím jestli je k tomu ještě co dodat, akorát "tvoje kunda smrdí jak zdechlina menstruující ryby", tak z toho si mužete udělat obrázek, jinak mě to docela pobavilo.

Nádherný holky (1996)

V pravdě hodně pohodovej filmek na neskutečně krásném pozadí zasněženého městečka někde v Severní americe. Moc se mi tu líbilu Uma, parádní postava. Jeden ze snímků, který Vás zajme a odnese na místo, kde se odehrává. Určitě bych ho mohl vidět ještě mnohokrát. ---Update: neustále na tento film myslím, vracím se, skutečně parádní dílko, skvělé.

Dům života (2001)

Kevin Kline v hlavní roli neschopného otce rodiny, žijícího v barabizně na kraji oceánu. Jeho žena ho opustila před 10ti lety, přesto jsou v kontaktu a on se podílí na výchově svého syna. Ten prochází těžkou pubertou a je naprosto nezvladatelný, ignoruje svojí matku i svého nevlastního otce. Do toho Klinea vyhodí z práce a po jeho fyzickém zhroucení se dozví, že trpí rakovinou v posledním stádiu. Rozhodně se, že si vezme syna na prázdiny k sobě a společně postaví nový dům, svou nemoc mu ale zamlčí. Jeho snahou, je jak reformovat syna a odnaučit ho fetovat, tak aby si otce zamiloval. Film končí bleskovým vyléčením syna z drogové závislosti, smrtí otce a patosem jak kráva přesně v duchu hollywoodské tradice. Na filmu bych vyzdvihl herecký výkon Christin Scott Thomasové. Snabší stránkou je nerozpracovaný scénář. Události které do sebe nazapadají, logicky nejsu vůbec zdůvodněné, trochu jako formou loterie. Vůbec jsem nepochopil erotický vztah matky, jenž je sousedlou Klinea s 15ti letým kamarádem její dcery a způsob jejícho pokání za způsobenou křivdu, ale vůbec nevím komu. Příběh je nehormonický, uspěchaný (hlavně smrt otce) a v celku působí rozmrzelým dojmem. Ani atmosféra člověku nic nepřivodí.

Mifune (1999)

Když jsem ho před lety poprvé viděl, bylo to moje první setkání s manifestem Dogma, a byl jsem poměrně nadšen. Film má lehce zmatenou atmosféru, místy jsem se poměrně špatně orientoval, kde je dole a kde nahoře. Ale musím pochválit scénář, neměll chybu, příběh byl dobře rozpracován a v podstatě ten happyend nakonec taky nebyl špatněj. Herečka v hlavní roli je skutečně neskutečně pěkná, což byla příslovečná třešnička na dortu. Ocenil bych, že autoři filmu nekladnli důraz na probnlíémy malého Bjarkeho a neudělali tím jednu z těch nedělních amerických frašek o tom jak se mají lidé chovat, aby je později v Chicagu nezastřelil policajt za špatné přecházení ulice.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Nápadité určitě, je skvělé protzkoumat jeden z nejznámějších příběhů ještě z jiného pohledu než jsme zvyklí, stejně tak můžu souhlasit s vynikajícíma výkonama herců, hlavně Tima Rotha, ale i přesto filmu chyběla gradace a tempo, které by rozporoudilo krev, chvílemi jsem u toho usínal. Moc se líbíli oba herci jak neustále pasivně koukali s rukama za zády. Brilantně zahrálno, přesto tři hvězdičky.

Náhodné setkání (1999)

Především pak mistrně zahraný part Christin Scott Thomasové. Zahrála zraněnou, citově těkajicí, vitíženou policistku, jež najde útěchu po smrti svého manžela u muže, jehož žena byla nevěrná s jejím manželem. V ději neustále dochází k překvapení v křehkém vztahu mezi oběma aktéry, prost zažitých vztahových klišé. Příjemně posmutnělý, komorní film. Víc takových!