Tankový prapor (1991)

Film přesně na rozmezí tří a čtyř hvězdiček. Ne tak "hláškový" jako Černí baroni, ale o to leckdy zajímavější. Méne explicitního humoru totiž někdy nemusí působit špatně. Trochu uspávající story o milostných trablech Dannyho Smiřického je vyvážena humorným zobrazením tuposti, neotesanosti a přízemnosti velících důstojníků lidově-demokratické armády léta Páně 1953. Roman Skamene nemá chybu :-)

Perníková věž (2002)

Nevěrohodná pubertální hovadina, jejíž význam jsem zřejmě nepochopil a asi ani nikdy nepochopím. Je chyba u mě?

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Pod bombastickou a efektní skořápkou úchvatných bojových sekvencí (opravdu stojí za to!!) se trčí neúnosná dávka patosu, která by až po okraj naplnila Mariánský příkop. Pokud to zkousnete, film si užijete. No a pokud ne, tak se stejně podívejte. Minimálně úvodní scéna z vylodění v Normandii je tak působivá, až jsem si říkal, jestli se nedívám na zfilmované Call Of Duty 2 :-))

Poslední skaut (1991)

Role, která byla Willisovi ušitá scénáristou Shanem Blackem (podílel se výrazně i na sérii LETHAL WEAPON) přímo na tělo a stala se z ní nesmrtelná záležitost. V rámci žánru jde o naprostý kult se skvělými hláškami a výborným příběhem, která si navíc sarkasticky utahuje ze soudobé konkurence ("This is the 90s. You don't just go around punching people. You have to say something cool first.") A co je ještě více potěšující, skvělý český dabing tomuto filmu na jeho kouzle rozhodně neubral!

Den Šakala (1973)

Forsythovy knihy jsou čtivé, napínavé a dechberoucí thrillery, jenže jejich převedení na filmové plátno je často vskutku neřešitelným oříškem (viz THE FOURTH PROTOCOL či DOGS OF WAR). Jenže Fred Zinnemann se nelehkého úkolu chopil s vervou sovětského stachanovce a vykouzlil věrný vizuální obraz Forsythova románu. Zinnemannovo klasické téma je příběh hrdiny-samotáře a těmto parametrům profesionální zabiják Šakal maximálně vyhovuje. Autenticky líčená příprava na atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaulla mě naprosto dostala už při četbě knihy, jejíž děj jsem tedy znal. Jenže o to víc jsem si samotný film vychutnal. Edward Fox je skvělý a jeho výborně zahraná postava dokazuje (pokolikáté už?), že k dobrému filmu vám stačí kvalitní scénář a herecké výkony. P.S. taky jste Šakalovi přáli, ať se mu to povede? :-)

Saw: Hra o přežití (2004)

Prvotřídní thriller s originální zápletkou a výborně vycizelovanou atmosférou, která vás ani chvíli nenudí. Vyloženě potěší závěr. Sečteno, podtrženo:i přes řadu užitých klišé a pár nelogických míst ve scénáři parádní snímek. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že tady mělo SAW skončit. Další díly se samozřejmě daly čekat, jenže kvalit prvorozeného zdaleka nedosáhly. Ale o tom někde jinde...

L. A. - Přísně tajné (1997)

Parádní old school retro jízda, která vám nedá ani na chvíli vydechnout. U filmu jsem seděl jak přibitý a od plátna jsem téměř neodtrhl oči. Alfa a omega LA CONFIDENTIAL? Scénář, skvělý casting a především svůdná a neskutečně podmanivá atmosféra LA 50. let. Čím častěji tento skvost vidím, tím více ho miluji.

Romper Stomper (1992)

Kdepak, tohle vážně není KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE. Wrightově dílu chybí nosná myšlenka a něco, co by ukázalo více než rvačky skinheadů s asijskými trhovci a bezútěšnost násilí a brutality. Syrovost a autentičnost záběrů nedokáže zastřít, že ROMPER STOMPER je... o ničem. Nevypovídá, jen ukazuje to, co všichní beztak tuší či ví. A Russel Crowe a Daniel Pollock (spáchal sebevraždu skokem pod vlak ještě před uvedením filmu do kin) jsou o parník dále než zbytek (ne)herců, které snad sebrali někde na vesnické zábavě.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy v životě viděl. Jack Nicholson v roli živelného buřiče, který se dobrovolně nechá zavřít do blázince, aby unikl krominálu, svádí souboj s despotickou Louise Fletcher, vrchní sestrou s andělským obličejem a děsivým vnitřkem. Miloš Forman tenhle film natočil v opravdové psychiatrické léčebně a filmu atmosféra reálného místa velmi prospěla, stejně jako fakt, že každý z herců si mohl nastudovat chování pacientů během několika návštěv. Film, který popisuje niternou touhu člověka po svobodě, snad nemohl natočit někdo jiný než Forman.