• Krátkometrážní

O lásce a jiných běsech (2009)

Gerald Martin ve svém životopise G. Garcíi Márqueze konstatoval, že García Márquez měl sice vždycky rád film, ale že to k jeho smůle byla jednostranná láska. Nejinak to dopadlo u adaptace novely O lásce a jiných běsech. Um a vidění režisérky filmu se nejenže zcela míjí s poetikou autora předlohy, ale zároveň je kinematografickým (a neumětelským) běsem.

Gremlins 2 (1990)

Gremlins 2: nová generace rozhodně nepatří mezi pokračování, která by ve srovnání s prvním filmem ztrácela dech, naopak rozvíjí možnosti nedořečené v prvním filmu a přitom stále zůstávají vynikající komedií (tentokrát bez Vánoc). Pokud jsou Gremlins poctou filmu - reflexí kina a televize, potom Gremlins 2 jsou sebereflexí audiovize vůbec, éry osmdesátých let, propagací i kritikou sebe sama a ukazatelem směrem k rozvoji nových médií. Zní to šíleně a také to takové je!

Gremlini (1984)

Vánoční horrorová komedie Gremlins je až nečekaně ambiciózní a vynalézavá v tom nejlepším slova smyslu. Zlomyslná a zábavná moralita o nezodpovědnosti je cinefilním vyznáním z obliby hollywoodských filmů třicátých a béček padesátých let, zároveň se jedná o drsnou kritiku společnosti, ... a to zdaleka není vše!

Horská jódlovačka (1974)

Horská jódlovačka, softerotická komedie Aloise Brummera je esencí pokleslého i těžkopádného německého humoru a přestavuje Bavorské Alpy jako vlhký sen berlínských turistek s hlubokými výstřihy. Přátelští kníratí domorodci mladým ženám dokazují pohlavní zdatnost (např. v hotelovém pokoji, ve špajzu, v seníku či na jedoucích saních!). Tvůrci ze všech sil přesvědčují, že za sexuální turistikou netřeba cestovat do exotických končin (jak činí např. francouzská Emmanuelle).

Sama v Africe (2009)

Postkoloniální nářek nad současným vývojem v Africe je v originále pojmenován podle jednoho dialogu, který ve filmu zazní (podobně jako je pojmenováno 35 panáků rumu - český distribuční název Sama v Africe nevychází zrovna vstříc snímku). Režijní a scénáristická artistní náladovost, na jakou jsme u Claire Denisové zvyklí, dává víc podnětů k uvažování nad hlavní ženskou postavou než nad dramatickými situacemi, zcela záměrně odklizenými do pozadí.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Vicky Cristina Barcelona patří do linie filmů o krátkých a intenzivních letních láskách, které změní postavám pohled na život a na vztahy, i když je zanechají úspěšně a racionálně za sebou. Woody Allen natočil optimistický film s melancholickou jiskrou, který mi vzdáleně připomíná (ač není zdaleka až tak romantický) Před soumrakem a Před úsvitem.

Rembrandtova Noční hlídka (2007)

Obraz Noční hlídka je staletí považován za obraz s tajemstvím. Ovšem nikoliv ve smyslu oblíbených konspiračních teorií (jakou je např. Brownova Šifra mistra Leonarda, která z Mony Lisy dělá nejoblíbenější zednářský obraz), ale pro svou interpretační bohatost (a nejednoznačnost), dobovou provokativnost a výtvarné novátorství. Nightwatching Petera Greenawaye není přímočarým historickým dramatem, naopak svou složitostí dokáže zamotat hlavu. Obrazová preciznost, divadelní stylizace, smyslnost, analytické monology o obraze a poetické a vulgární dialogy mezi postavami se společně skládají v kultivovanou filmovou esej o nejslavnějším Rembrandtově obrazu.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Je snadné vysmívat se Twlightu pro prostoduchou naivitu lidsko-upírsko-vlkodlačí love story. Je bezpochyby morálně vhodné, smysluplné, soucitné a určitě důležité pozastavit se jeho zhovadilostí ve vztahu k recipientkám: proboha, co z těch holek, co to čtou a sledují bude? Dokáží navázat "normální" vztahy? Zdeformuje je Twilight víc než konzumace porna? ... Ke kladům Zatmění určitě patří solidní soundrack a více než jen řemeslně kvalitní režie Davida Sladea. Ten jednorozměrné postavy zručně osekal málem až na archetypy. Sociální rozměr dostali i bílí upíří kapitalisté a indiánští vlkodlaci ze spodku společenského žebříčku. Přidaly se bojové scény a Slade vtiskl filmu nečekanou dynamiku navzdory mizernému scénáři. Jistěže, Zatmění mě provokuje svými mentálními postoji, ale ne více než jiné filmy středního proudu.

Pan Nikdo (2009)

Na evropské (i kanadské) poměry výpravný a přebujelý Pan Nikdo je rozverným filmem o ničem a přitom pro všechny. Dormael se rafinovaně vyhýbá vykreslení hlavní (nomen-omen) postavy, žánrovému zakotvení, přehlednému vyprávění a konzistenci vůbec. Pohrává si s filozoficko-vědeckými teoriemi o vzniku a fungování světa (a ty postaveny vedle sebe posouvají celek k absurditě, protože dohromady - a někdy ani zvlášť - nefungují!). Pan Nikdo nejspíš nakonec drží pohromadě navzdory vší logice hlavně díky tvůrčímu entuziasmu.