Newsroom (2012) (seriál)

"Why America is the greatest country in the world?" - "It's not." [--] Particka idealistickych, ovsem nikoliv naivnich, novinaru by chtela delat zpravodajstvi, ale furt se jim do toho neco sere. Majitele kabelovky, co to vysila, zajima rating a pocet divaku (coz je zase jedine co zajima inzerenty) a divaky zajima v prve rade to, kdy se zacne prodavat nova verze iphonu, pak jestli odsoudi tu zenskou co zabila svoje dite, a teprve pak zprava, ktera muze mit vliv na chod statu nebo planety. Pokud si porad jeste nekdo mysli, ze pani redaktorka v televizi rika jen pravdu, protoze 'prece musi, vzdyt je to televize', a ze kazdy novinar se alespon snazi delat objektivni zpravodajstvi, protoze 'prece to je poslanim novinare', at se podiva na tenhle serial. Realita zpravodajskych redakcich je totiz logicky tak o deset radu horsi (uz jen proto, ze nikdo nema Willa ani Mac) a na vyporadani se s problemy, ktere se hrdinum The Newsroom dari s odrenyma usima resit, uz davno vetsina novinaru rezignovala.

Gympl (2007)

Jedna hvezdicka za ty dva (skoro) full frontaly nactiletych radoby herecek a druha hvezdicka za paleni ruky zapalovacem.

Velký Gatsby (2013)

Jen jsem se utvrdil v odporu ke Carey Mulligan, protoze co film, to postava neschopne trapky, co se jen necha vlacet pribehem, a ktera celou stopaz nedela nic jineho, nez predvadi 'emocionalne vypjaty vyraz' (prelozeno "cumi jak krava"). Hollywood presne po tomhle evidentne sili a proto je tahle herecka obsazovana do stale stejnych roli, nicmene mne osobne jeji postavy vylozene lezou krkem. Daisy je diky svoji pasivite a neschopnosti se vyjadrit brutalne nesympaticka (prelozeno "je to pica") a prestoze ma byt femme fatale filmu, nelze s ni kvuli jeji imbecilite dost dobre soucitit a uz vubec diky tomu nelze soucitit s Gatsbym, ktery je do tehle kravky z kdovi jakeho stupidniho duvodu zamilovany. Opravdu uz dlouho jsem nevidel hur nactrnutou 'osudovou lasku', nez zde. Vetsim problemem je vsak to, ze je timhle neduhem nakazen v podstate cely film. Neni poradne s kym se szit, protoze 50% filmu vsichni jen spuli pusu nebo kuli oci a zrovna dvakrat uveritelne to jejich 'emocionalni rozpolozeni' neni. Knihu jsem necetl, takze nedovedu rict jestli je podobne unyla a bezvyrazna, kazdopadne mam pocit, ze Velky Gatsby ve sve filmove podobe postrada cosi zasadniho, kvuli cemu se naopak ten knizni stal tak slavnym - lec co to je jsem se z filmu nedozvedel. Remeslne je to samozrejme vyborne, ale co naplat, kdyz vsechny ty 'dramaticke oblouky' jsou vam pri sledovani filmu vlastne sumak a nezalezi vam ani trochu na tom co se komu stane (zvlast kdyz i vykon DiCapria tentokrat vyzniva ponekud naprazdno). Na konci se sice dozvime to, co vime cely film, to jest ze Daisy je vymatlana, ale cekat na tuhle infromaci 2 a pul hodiny?

Noe (2014)

Nuda biblickych rozmeru. Nema to stavu, nevtahne vas to do deje, nemate chut soucitit ani s jednou z postav a nemate naladu premyslet nad eticko/filozofickymi otazkami boziho rozhodnuti vyhladit lidstvo. Jen si tak nejak celou dobu prejete, aby uz byl konec. Ne, ze by obcas na platne nebylo neco vizualne zajimaveho, ale pohromade to nedrzi a jako celek film jednoduse nefunguje; kupodivu hlavne z dramaturgickeho hlediska. Filmu se totiz zoufale nedari vystavet jakykoliv hluboky emocionalni oblouk a to prakticky v zadne scene. Chapu, ze zpracovat takovou latku je nearly impossible, ale zfilmovat jeden z nejvetsich pribehu vsech dob timhle zpusobem, to uz je skoro rouhani. Bohuzel jednoznacne nejslabsi film Aronofskyho dosavadni kariery.

Strážci Galaxie (2014)

"You called Ronan?!" [--] Zatim mozna nejlepsi film od Marvelu. Prvotridni humor, vyborne nadefinovane postavy, ktere se kupodivu temer vzdy chovaji konzistentne (vzhledem ke svemu charakteru) a i scenar je vysoko nad prumerem - Spiderman, Thor, Avengers, ti vsichni jsou stupiditou deje o ligu a pul nize a nejaky cas uz jsou pro me tyhle filmy az na vyjimky nekoukatelne. Naproti tomu Guardians of the Galaxy si alespon dokazou udelat srandu sami ze sebe a ve sve 'odlehcenosti' je nakonec lze brat i podstatne vic vazne (jako plnohodnotnou zabavu u ktere vam neodumre mozek a u ktere muzete obdivovat i neco jineho nez CGI efekty). K full hodnoceni tomu chybi urcita dotazenost scenare a obcasne zbytecne uklouznuti ke klasicke popcorn zabave. Skoda, ze nemeli reziser s producenty jeste o trochu vetsi koule - ale i tak je to zazitek znacne se vymikajici beznym Disney/Marvel standartum a velmi prijmene prekvapeni (zase jednou) dokazujici, ze americka komixova filmova produkce jeste neklesla na uplne dno.

Zátah 2 (2014)

Delka dve a pul hodiny a zdaleka ne tak cool jako jednicka = *** a to jeste s odrenyma usima, protoze film se bohuzel oproti prvnimu dilu snazi mit atraktivni pribeh, ktery je ovsem neuveritelne odflaknuty a nezajimavy.

Zmizelá (2014)

"Let the punishment fit the crime." alias Revolutionary Road redefined. Love her or hate her. Pro me je volba jasna.

Život pod vodou (2004)

"You may be on B squad, but you are the B squad leader."