Motýlek (2017)

Trošku jiná verze, než ta z roku 1973, ale v některých věcech lepší. Chybí useknuté nohy, boj s aligátorem, ostrov je bez chatrčí, násilné scény jsou realističtější. Možná bych si už měl přečíst tu knihu.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) odpad!

Snažil jsem se na tom vidět jediný klad. Opravdu jsem se celkem snažil. Ale ne. Je to přehlídka trapnosti, která uráží původní film od Věry Chytilové snad úplně ve všem. To jen ona měla dar vzít všechny ty nesourodé herce, kameramany, a vůbec celý filmařský ambasábl, a donutit je vytvořit další její perfektní klenot. Ostatní ať se o to ani nepokouší, když na to očividně nemají.

Otevřené moře (2003)

Já myslím, že na poloamatérský film to celkem šlo. Ale vzhledem k tomu že nikdo neví, co se přesně se oné dvojici dělo, mohli tam aspoň zakomponovat nějaké pořádné drama. I když jasně, zase by to stále peníze navíc, možná i nějaké drahé efekty.

The Gray Man (2022)

Řek bych, že asi trošku předražená letošní akční jednohubka. To je mi ale jedno, protože každý nabitý akčňák, co není blbost od Marvella, se počítá. Navíc ty všeničící scény v Praze - wow. Díkybohu se vyhnuli našim geografickým kiksům, které mě u těchto filmů vždycky hrozně štvou (pokaždé tam je aspoň jedna chuťovka, jako třeba xXx - po Vltavě letíme do Alp), a tentokrát to odneslo jen Chorvatsko - na jeho území zase dosadili francouzský zámek Chantilly. Takže když to shrnu, všechny hvězdičky co dávám - jsou za kameru, efekty, akci - v tom je film fakt nářez. Příběhem se nemá cenu moc zabývat, od toho jsou zase jiné filmy.

Nejlepší zabiják (2016) odpad!

Fuj, že jsem si to vůbec pouštěl. Prý v tom měl hrát Seagal, ale v hlavní roli téhle nepovedené komedie hrálo nějaké napuchlé prase zralé na porážku, kolem kterého se pořád motala mladá holka, chudák nejspíš s neléčenou úchylkou. Ta postava používá pořád 2 ty samé chvaty, co už byly viděny v Muži s cejchem smrti, jen s tím rozdílem, že zde je vždy vidět jen náznak chvatu a poté kamera pokaždé uhne, asi aby nebyl vidět fatální dopad na oběť (nebo spíš aby diváci nevyprskli smíchy). Tak jsem jen doufal, že to třeba nabere nějaký spád, že mu někdo konečně pořádně jednu napálí, až mu z gezichtu všechen botox vystříkne. A ne, nic. Bylo to bez šťávy, trapné, nudné a ubohé od samého začátku až do úplného konce. Už nikdy víc Seagal.

Gun Fury (1953)

Viděno ve 3D. Byl jsem překvapen, jak to v roce 1953 uměli. Jinak takový klasický western, se všemi prvky, co k tomu patří.

Elitní jednotka (2007)

Moc nechápu, co kdo na této klipovité, překontrastované blbosti vidí. Vážně jsem dost tápal mezi zlými policajty, hodnými policajty, elitními policajty, zkorumpovanými policajty, vyšinutými policajty, dealery drog, a všemi těmi zákoutími brazilských slumů nebo favel. Druhá polovina - výcvik na elitního policajta vyšinutým policajtem, tam už je to aspoň rozeznatelnější. Jo a na sociální pracovnici se dalo koukat. Ale proč to zase nezmršit závěrem, že. Někdo to srovnává svým stylem k Městu bohů. Ano, bylo to natočené podobným stylem, akorát z nějakého důvodu tomu tahle slátanina nesahá ani po kotníky.

Modelář (2020)

Definuj blbost! Neuvěřitelné - český thriller, u kterého se nezačnete po nějaké době letmo ušklíbat, či rovnou obracet oči v sloup. Tohle má hlavu a patu, ústřední postava je až vyšinutě přímočará, a celé prostředí kolem dronů, politických arcišmejdů i vedlejších postav je zajímavé a rozhodně nenudí, a to od úplného začátku. Jen škoda, že závěrem to (podle mého názoru) trošičku pokazili. Ale i tak, bylo to opravdu dobré.

Stranger Things - Kapitola devátá: Hon na Vecnu (2022) (epizoda)

Nejdelší a nejkomplexnější díl ze všech sérií, kde vše vyvrcholí. U rusáků je to spíš k pousmání - v pohodě si můžou lítat za hranice sajůzu letadlem a helikoptérou tam a zpět. Ale zbytek je naprostá pecka, jako téměř vždy. A konec přináší snad ještě víc otazníků, než bylo předtím. Vencovi pěkně nakopali zádel, ale.. Překoná pátá série všechny ostatní?

Stranger Things (2016) (seriál)

No ze začátku jsem si říkal, jestli má na to vůbec cenu koukat, že to je stejně spíš pro děti. Ale protože jsem jako dítě přečetl všechno od Stephena Kinga, co do té doby vyšlo, tak snad mám taky nárok. A jelikož jsem konečně shlédl všechny 4 série, tak můžu hodnotit jako celek. Pokud to nějak nepošlape ta pátá. Ne, není to pro děti, aspoň ty malé. A je tam všechno. Atmosféra Stephena Kinga v tom nejlepším, nejděsivějším podání. Je tam i E.T., který se vysílal snad v celém komunistickém bloku, jsou tam i americké 80ky, které k nám přišly až v 90kách. Je tam i děs z Vetřelce. Taky se více dozvíme o fenoménu Dungeons&Dragons, který se sice pokoušel i u nás, ale zaujalo to jen pár nadšenců. Ačkoliv některé postavy mi vyloženě pijou krev (například bezkostní tlouštík nebo protivná zrzka) a dle ohlasů nejen mně, oceňuji, že je tvůrci i tak nevyměnili, a v rámci autenticity je tam nechávají. Ostatně o osobitosti postav by se dal napsat docela dlouhý článek. V dalších sériích mi taky chybí školní hajzlíci figurující jen v první sérii, a v těch dalších dostanou jen krátké kameo. Ale třeba ještě dostanou prostor. Nejsou tam jen dobré stránky, například z ruské linky čiší určitá naivita, ale chápu - ono zase netřeba, aby sovětské hrůzy přehlušily hlavní téma seriálu. Pokud to shrnu, tak za mě druhý nejlepší seriál všech dob - první je pořád Perníkový táta. Ale znova - třeba to Pátá série změní.