Napoleon Dynamit (2004)

Zvláštny film, ale určitým spôsobom mi učaroval. Zaujímavé zameranie na maličkosti, na veci, ktoré človeka až tak neberú, ďalej zobrazenie vidieku v USA a ľudí, ktorí tam žijú. A hlavne, bolo to celé dosť strelené. P.S. počkajte na koniec záverečných titulkov. 8/10

Vzhůru do oblak (2009)

Rozjazd skvelý. Dosť depresívny, ale skvelý. V piatich minútach zhrnutý celý život, až vám je smutno. Potom film stratí depresívnu atmosféru (aj keď vtipne ukovanú) a naberie tempo dobrodružnej výpravy, ktorá poteší skôr detských divákov. Ku koncu prichádza poučenie a sympatické uzavretie kolobehu života. Pekné, veľmi pekné. 9/10

Avatar (2009)

Tak, už som sa aj ja zaradil medzi tých šťastlivcov, čo videli Avatar. Dokonca 3D verziu. V poslednej dobe je na csfd dosť veľký trend, keď film hneď po uvedení vyskočí hneď do prvej dvestovky, či už Bournovo ultimátum, Temný rytier alebo Avatar. Neviem, či ide o naozaj také skvelé filmy alebo sa znižujú nároky hodnotiacich. V prípade prvých dvoch menovaných som za a bál som sa, že Avatar nebude stáť pevne za svojím hodnotením. Našťastie, James Cameron ma nesklamal. Ide o neuveriteľný film, naozaj skvelý. Úplne nový svet vytvorený počítačom, ktorý sa nepodobá na nič, čo som doteraz videl. Fantázia tvorcom skutočne nechýbala, aj prítomnosť energie vo všetkých živých tvoroch, ich vzájomná prepojenosť. Nemyslím, že toto je len bezduchý Blockbuster. Myslím, že je tu hlbšia myšlienka interpretovaná spôsobom pre veľké masy. Taktiež som našiel analógiu na Pocahontas a tešil som sa, že tento názor tu budem prezentovať ako prvý. Našiel som však u Toma Hardyho tiež tento postreh, takže prvý nie som :-). Napriek tomu, je to Pocahontas v svete WOW-ka. A do Pandory som sa doslova zaľúbil a vôbec by mi nevadilo kochať sa tou krásou aj zvyšok filmu. Boj by mi nejak extra nechýbal. No, každopádne skvelý film, opäť veľkolepý Cameron. Isteže, ak chcel po Titanicu natočiť niečo väčšie, muselo to byť niečo také. Možno som trochu paranoidný, ale videl som jemnú paralelu aj s Titanicom, keď sa odohráva film v doch úrovniach, v Titanicu sme sa premiestňovali v čase, tu sme sa premiestňovali do iných tiel. Akoby režisér chcel kúskovať a po dúškoch nás krmiť hlavnou líniou s občasnými prestávkami pri pohľade na menej atraktívnu realitu. Toť asi vše. 10/10

Zrození šampióna (2009)

Zo začiatku trochu sklamanie a nuda. Mnoho vecí sa zdá prvoplánových a najmä herec hrajúci Michaela má neustále ten istý naivný výraz so skrčeným čelom a obočím. Nejak som mu to neveril, bolo to asi ako keď poviete dieťaťu aby vyjadrilo smútok. No, každopádne film s nabiehajúcimi minútami naberie druhý dych, Michael sa začne usmievať a už to nie je také prehnane umelé, ale prirodzené. Sandra Bullock mi v poslednom čase nejak začína sedieť, aj keď som ju nikdy nejak neobľuboval, toto zahrala výborne. Celkový dojem sa na konci už len zvyšuje a napriek všetkým výčitkám, hlavne prehnanej americkosti (aj keď, je to vlastne americký príbeh, musí to byť americké) a kresťanizácii , film hodnotím ako veľmi dobrý vďaka príbehu a Sandre, ktorá s pribúdajúcimi rokmi hrá čoraz lepšie. 8/10

Fanoušci (2009)

Celkom podarená roadtripová komédia, ktorá však obmedzuje svoje pole pôsobnosti len na tých, čo videli STAR WARS. Ja medzi nich samozrejme patrím, takže všetko (teda aspoň myslím) mi dávalo zmysel a chápal som súvislosti. Divili by ste sa ale, koľko dnešných teenagerov Hviezdne Vojny nevideli, je to smutné. No, každopádne sranda bola, aj dojemný záver. Myslím, že vo svojej kategórii ide rozhodne o nadpriemer, a aj keď to nestačí na hviezdičky, film od nich nemá ďaleko. 6/10

Piráti na vlnách (2009)

Piráti na vlnách nie je žiadny filmový skvost, ani neprestajne vtipná komédia. Dalo by sa hovoriť o muzikále, ale bez tanca. Je to skôr príbeh o jednom pirátskom rádiu vo Veľkej Británii s pachom čias minulých, so zvukom rock & rollu, účesmi, šatami, spôsobom života v tom čase ako aj o zatrpknutosti konzervatívnej vlády VB. Napriek nijak očarujúcej forme sú Piráti na vlnách nostalgickou spomienkou na skvelú hudbu tých čias, dokonca aj pre mňa, čo som nezažil tie časy (19 r.) a celkom rád by som sa tam preniesol a užil si trochu takého pohodového života. Skutočne príjemný film so skvelou hudbou a partiou chlapov, ktorí sa tam dokonale hodia (Hoffman, ale najmä Bill Nighy).

Zack a Miri točí porno (2008)

Dobrá komédia so sympatickou dvojicou, a dobrými erotickými scénami :-D. 7/10

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Napriek mojej malej obľube seriálov sa objavil ďalší seriál, ktorý milujem. Najprv Dva a Pol Chlapa, teraz How I Met Your Mother. Musím uznať, že je to skvelý seriál, výborné postavy, prostredie, dej a hlavne Barney, ktorý je ozaj super. 11/10

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Mŕtvol bolo požehnane a odtrhnuté kusy tela tento počet ešte znásobili. Tempo, Stallone, hluk, streľba, výbuchy a tak ďalej. Akčný film, ako má byť. Akurát dosť krátky. Je tu napísané 92 minút, tak neviem, či som videl kratšiu verziu, ale trvala 1:23. Silný dojem dotvára nostalgia, spomienka na starého dobrého Johna Ramba. Film sa skôr podobá dvojke a trojke, ako jednotke, kde šlo pôvodne o hlbšiu tému, než len zabíjanie. Napriek tomu ide o kvalitný akčný film bez spomalených záberov, točený starou školou (80.roky myslím) žiadne extra schopnosti hlavného hrdinu (teda okrem schopnosti vyzabíjať 50 ľudí v jednej scéne :-) ), a preto 8/10

Návrh (2009)

Prekvapivo dobrý film sa zrodil so Sandrou Bullock, ktorá nám už trochu vychádza z kurzu, a Ryanom Reynoldsom, ktorý zase do módy práve prišiel. Vtipné, romantické, typicky americké a milé. Dobrá oddychovka. p.s. výborná scéna, keď Sandra Bullock spieva s babkou v lese, najmä keď sa odviazala (český dabing) :-D, ešte teraz sa smejem. 8/10