Tma (2005)

V celku mrazivá, zaujímavá a nevtieravá duchárina.

Pokoj v duši (2009)

Pre mňa osobne mimoriadne prekvapenie v súčasnej slovenskej kinematografii. Naozaj som bol po pozretí tohto snímku šokovaný, ale príjemne. Scenár bol výborný a splnil svoje ambície, aby urobil z tohto filmu kvalitné a zaujímavé dielo. Miestami bol dokonca aj nevtieravo a príjemne vtipný a to ozvláštnilo jeho dramatickú líniu a tragiku. Obrazová časť filmu bola tiež veľmi zaujímavá a hlavne pohľady na surovú a drsnú horskú krajinu. V neposlednom rade nesmiem ani zabudnúť na skvelý výkon hlavného predstaviteľa postavy Tóna Attilu Mokosa. Jediné čo je nepochopiteľné, je tých 61%, ktoré má tento film na čsfd.

Strážci - Watchmen (2009)

Neviem v čom spočíva tá sila tohto filmu. Možno som ju prehliadol, alebo možno som ju ani nemal hľadať, pretože tam nijaká nebola. Jednoducho povedané, že mňa tento film vôbec nenadchol a preto asi som ho ani nedokázal dopozerať. Bohužiaľ.

Glee (2009) (seriál)

Absolútne súhlasím s komentárom hirnlega. Neviem pochopiť jednu vec, že ako tento lacný, primitívny a gýčový seriál môže byť dnes takým fenoménom. Tak u kritiky, ako aj u diváka získal mimoriadnu pozornosť a mám taký dojem, že zabodoval aj na tohtoročných Oscaroch, ak sa nemýlim. Naozaj neviem v čom to je. Hirnlego to naozaj vystihol aj v parafrázovaní názvu titulu z Glee na Blee. Mimochodom Glee nie je nič nového ani tématikou, lebo niečo podobné tu už bolo pár rokov dozadu v ešte primitívnejšej forme pod titulom High School Musical.

District 9 (2009)

Začiatok filmu začal byť rozvláčny a po prvej asi pol hodine filmu som si dokonca myslel, že to už ani ďalej nedopozerám, ale postupne to začalo naberať ten správny smer a silu. Nakoniec ma dej filmu absolútne strhol a pohltil a nikto nemôže tvrdiť, že by vedel, ako to nakoniec skončí. Dejová stránka bola až do samého konca nejednoznačná a to diváka strhne a drží v stálom napätí a úžase, ako sa to vlastne všetko skončí. Môžem povedať, že som bol nakoniec milo prekvapený.

Maska zrcadla (2005)

Aj keď tento film po dejovej a príbehovej stránke neexceloval, bol ale nositeľom iných kvalít, ktoré slabšiu dejovú líniu úplne vyvážili. Surreálno-expresívna snová animácia a celá výtvarná stránka filmu boli dokonalé a vo mne vyvolávali permanentný úžas. Animácia filmu mala silnú analógiu v dielach surrealistu Maxa Ernsta, ale nosila svoje vlastné autorské prvky režiséra Davea McKeana, ktorý bol sám ich autorom. Podobnosť s Ernstovým dielom bola evidentná v podobe lietajúcich obrovských sôch, ktoré nepriamo pripomínali Ernstov slávny obraz Celebes a v neposlednom rade aj v zobrazení určitých prvkov krajiny, ktoré mali tiež podobnosť so surrealistickým ponímaním krajiny v asamblážach Maxa Ernsta. Výtvarne dokonalý skvost, aký vo filme nemá obdobu a to bez zbytočných trikov a efektov.

Piknik na Hanging Rock (1975)

Jeden z raných filmov výborného režiséra Petera Weira zo sedemdesiatych rokov. Myslím si, že po vizuálnej stránke Peter Weir predbehol týmto filmom svoju dobu nakrútenia. Kamera a prírodné scenérie, ktoré sú nabité mysterióznosťou a priam oslnivou krásou, zanechajú v spojení s úžasnou hudobnou vložkou filmu v človeku mimoriadne silné dojmy. Tajomnosť a nesmierna krása vyžaruje aj z hlavných protagonistiek filmu. Film vychádza z austrálskych dobových mýtov a legiend, ktoré sú údajne nakoncipované do reálneho príbehu. V úvodných titulkoch filmu sa dozvedáme, že sa jedná o tajuplný príbeh, ktorý sa udial v sobotu 14. februára roku 1900 na sv. Valentína, keď sa partia chovaniek z Appleyard College vybrala na piknik k Hanging Rock neďaleko Mount Macedon v štáte Viktória. Počas popoludnia niekoľko členiek partie sa vybralo do tajomnej hory a zmizlo nenávratne bez stopy. Film je na svoju dobu nakrútený naozaj famózne. Zaujímavý počin režiséra, ktorý svoje výborné vlohy pre filmové umenie ukázal hneď v začiatkoch svojej kariéry.

Zastřený barevný svět (1979) (TV film)

Životopisný film o bardovi slovenskej moderny Martinovi Benkovi. Tento televízny film bol pre mňa inšpiráciou a zároveň veľmi príjemným zážitkom.