Meru (2015)

Velmi zajímavé osudy několika horolezců, ale bohužel to zpracování zase postrádalo něco, čím by se mi Meru vrylo do paměti. Bylo to takové moc profesorské a popisné, což je škoda. Přitom příběh o životě, smrti a touze vylézt na horu, kde nikdo předtím nestál - to je přece skoro oskarový námět. Bohužel mě tento dokument spíš uspával. Rozhodl jsem se dát radši 3 silné hvězdy, než slabé 4.

Gangster Ka: Afričan (2015)

První díl byl skvělý, na české poměry nevídaný, byl poutavý a krásně vyprávěný od začátku až do konce. Bohužel Afričan už není takové terno. Zpracování je sice úplně stejné, ale například ta hudba už mi tam lezla na nervy. Navíc nechápu to zvučení, proč se při spuštění hudby automaticky o několik úrovní sníží hlasitost mluveného slova? Také mě už trochu nudilo, že je to furt dokola, podvod za podvodem, už tam nebylo tolik překvapivých momentů, za což ale tvůrci až tak nemůžou - snaží se držet předlohy postupů skutečného Krejčíře. Byl bych ale nerad, aby tento koment vyzněl příliš kriticky. Je super vidět konečně kvalitní kameramanskou práci, někdy se dokonce trefí i s hudbou (ale jen někdy), ale hlavně je to film postavený na světových hereckých výkonech a množství zajímavých charakterových postav. Škoda jen, že Pachl neuchopil vypravěčsky toto pokračování lépe. Určitě by si s tím šlo vyhrát lépe ---- viz konec! 60%

Vzpoura údolí (2014)

Velmi zajímavý pohled do historie lezení po skalách v Yosemitském národním parku. Obsahově nesmírně poutavý, od doby hipízáků, kteří byli svobodní víc než je kdekdo dnes - jen drogy, chlast, kamarádi, dobrodružství a naprostá svoboda a žití jen pro žití. Smutné, kam to v Yosemitech došlo dnes. Konzumní svět všechno ovládl, příroda musela ustoupit hotelům, silnicím, informačním centrům. Lidi si ani neuvědomují jak snadno se přistoupením na konzum zbavili své svobody, nemluvě o tom, jak se rozmáhá lenost. I proto je třeba o lidech jako Royal Robbins, Dean Potter či Lynn Hillová mluvit a dávat je jako vzory. Nikoli jako vzory horolezecké, ale vzory svobody. To zpracování se mi moc nelíbilo, spousta záběrů za moc nestála, ale svým obsahem je Vzpoura údolí vhodná klidně i do výuky na ZŠ a SŠ. Tu poslední hvězdu možná ještě přihodím. Docela mě to zasáhlo...

V objetí ďábla (2015)

SKvělí herci, dobře budovaná atmosféra i děj, že člověk vlastně do poslední chvíle neví, co se tam jako děje? No ale nakonec to bohužel vyšumnělo jaksi do ztracena a při pohledu zpět vám množství scén a dialogů připadné přinejmenším zvláštních. A krimi filmy (i ty lehce řízlé hororem) musí stát na logičnosti, jinak to prostě není ono. A paksenení čemu divit, že to tu má jen 57%...

Dokonalý šéf (2015)

Mohl to být krásný film o kuchařském umění nejvyšší třídy. Místo toho je to vykonstruovaný předvídatelný kousek, který se nevyvaruje klišé a divných scén (jdou na slavnostní večeři, on jí zdrhne kamsi do přístavu, ona ho celý večer hledá, až ho najde, on se jí ani neomluví a jí to nevadí, navíc mu dá pak pusu???). Já teda nechat dívku v krásných šatech v restauraci samotnou ještě nenajezenou a zdrhnout kamsi do přístavu rozjímat o životě, tak už jsem u ní skončil. Ale já nejsem Bradley Cooper, to je fakt. I přes pár takových vad se to ale dá zkousnoust, jen nečekejte nic Michelinského. 60% ....... Alicia Vikander se tam sice jen mihne, ale je kouzelná, ty jeji oči, do těch bych se mohl dívat od rána do večera.

Píseň moře (2014)

Jedna velká mytologická nádhera pro děti i dospělé. Je super si čas od času odpočinout od animace Pixaru a Dreamworks. :)))

Škatuláci (2014)

Skvělá animace, o tom není sporu, ale ten příběh byl tak neoriginální až to bolí. A hlavně ta evidentní snaha dělat z normálních občanů hloupé pasivní figurky pod vedení arogantního kokota a ze škatuláků hrdiny. Takových pseudosocialistických filmů je mraky a určitě i originálnějších. 60%

Ztraceni v Mnichově (2015)

První třetina byla boží, úplně jsem si představoval, kam až ten příběh může zajít. Co třeba vyhlášení války? :-D No jenže tvůrci zvolili variantu, že film po 30 minutách useknou a pak nám naservírují na 75 minut nezáživný polodokumentární film o filmu Ztraceni v Mnichově. Vůbec jsem nechápal, co je k tomu vedlo, když mohli natočit tak super absurdní komedií. Takže bohužel zklamání, ale vinu nesu i já v tom, že jsem si tuhle podstatnou informaci nezjistil dopředu. 40%

Předčítač (2008)

Určitě zajímavý námět, ale vzhledem k délce (2 hodiny), tomu chybí víc děje a nějaký ten spád. Takže je nezbytné být naladěný na tu správnou notu, abyste filmem propluli až do konce bez usnutí. Jinak Kate Winslet je tady perfektní, i díky ní jsem se nakonec rozhodl přimhouřit oko a dát 4 hvězdy!

Osadné (2009)

Na tomto dokumentu se mi asi nejvíc líbilo to, že se potvrdilo, že Remek je vcelku nesympatický klebeta a že je eurobruselským úředníkům ukradená situace obyčejných lidí. Sice si vyposlechli jejich příběhy, povykládali si, ale v zásadě jim nikdo nepomohl ani nedal radu, co s tím dělat. Úsměvné bylo i to s tou dodávkou a euro-dárečky. Jinak tu vesnici bych se asi nesnažil zachraňovat za každou cenu. Takhle to má svoji atmosféru a nádhernou krajinu, to by s přívalem turistů a obchodů se suvenýry šlo do kopru. Turistický ruch je často dost krutý jak ke krajině tak i k domorodcům. 60%