Prostřeno! (2010) (pořad)

Tento pořad sám o sobě není špatný (v rámci své působnosti). Bohužel mi však dost vadí ti věční zmlsanci, kteří v pořadu účinkují. Jednou nejí rajčátko či okurku a tak osolí hostitele, samozřejmě když není u toho. Když jsou tak nároční, proč tam lezou?

Smrt v Šanghaji (2010)

Tuctový thriller, kde vynikne pouze atmosféra Šanghaje 40. let minulého století. Cusack odvádí svůj standard a ostatní zřejmě také. Aspoň že na pár minut můžeme zavzpomínat s Yun-Fatem na některé jeho hongkongské masakry. Bohužel jako napínavá krimi to vůbec nefunguje a dějově už vůbec ne. Slabší 3*

Maverick (1994)

Hrozně pohodovej film s ještě pohodovější hereckou bandou. Jako pokerový amatér občas taky zkusím Maverickovu taktiku nepodívat se na karty, ale málokdy to vyjde :)

Valmont (1989)

Záměrně jsem si nechal toto Formanovo romanticko-historické drama na konec, abych s ním uzavřel shlédnutí celé jeho filmografie. Důvodem byl strach, jak z posterů, obsahu tak žánru. Nutno však poznamenat, že to strašné nebylo. Průměrné ano, ale strašné ne. Intriky, trocha romantiky, ne moc výrazní herci (až na A. Bening) a pěkné kostýmy, tak se dá Valmont jednoduše shrnout. Hlavní je, že jsem se nenudil.

Tři muži na zabití (1980)

Teprve má druhá zkušenost s Delonem a opět jsem velmi spokojen. V tomto případě jde o velmi kvalitní politický thriller, kde dostaneme poučení, že pomáhat bližnímu svému se nevyplácí. Zamrzela mě však jedna věc: hloupý konec. Já mám rád filmy se špatným koncem, ale zde se zachoval hrdina, tak jak by se nezachoval ani dementní šimpanz.

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

I když v každičké hlavní i vedlejší roli hraje přehršel známých herců, nezabrání to mému hodnocení jako nejslabší česká sci-fi komedie. Humorné situace lze spočítat na prstech jedné ruky, což je u komedie asi špatně, že?

Sejmout zabijáka (2011)

Je to těžká práce překládat originální názvy filmů, kord v tomto případě jde přece o vícevýznamový název. Sejmout zabijáka. Hezký název: Drsný a cool, bohužel však také dosti zavádějící. Co se týče filmu samotného, tak nemám nejmenší výtku. Nezaznamenal jsem ani jedno hluché místo. Pro někoho jen tuctová gangsterka, kterých jsou desítky, ale mě si získala stylem vyprávění, herci, atmosférou. Původně to byly 4,5*, ale byl bych nepoctivej, kdybych těch pět poctivých a zasloužených hvězd nedal.

Vrah mezi námi (1931)

"Žebráci ho našli!" I přes pomalý rozjezd se film sleduje jedním dechem. Samotná režie a Peter Lang, coby vrah dětí se svou zneklidňující pískací melodií, nejsou pomyslným limesem filmu, jak by se mohlo zpočátku zdát. Velmi mě zaujala práce s kamerou, která je vynikající (rok 1931!) a má velký podíl na celkovém prožitku filmu. Závěrem nutno poukázat na brilantní zakončení s vykřičníkem (či s otazníkem?) na spravedlnost v civilizovaných zemích.

Američan (2010)

Skvostná filmová balada! Krása v každém záběru - od švédské zimy, jízdě tunelem, po závěrečný let motýla ke koruně stromu. Kameraman má opravdu můj velký obdiv, zvláště za záběry z dálky a povzdálí, to je dokonalost. Velmi, velmi pomalý děj se skromným, ale výtečným klavíro/smyčcovým soundtrackem a i lokace je znamenitě vybrána. Prostředí starobylého italského městečka, jehož omšelost v každém detailu dodává filmu nezapomenutelnou atmosféru, je alfou a omegou filmu. Samostatnou kapitolou je George Clooney a jeho bezchybný "stone face" Američan, který i kdyby koukal pět minut do zdi, neodtrhnete od toho oči. Malý, Velký film a zároveň velmi příjemné překvapení roku 2011. 100%

Nemilosrdný (2009)

To je už druhý případ v poslední době, kdy jsem asi neměl to správné rozpoložení nad filmem ze společné produkce Hong Kong / Francie. Ten první byl Přicházím s deštěm a teď Nemilosrdný. A nutno říci, že i zde mi příběhová "netradičnost" dosti vadila. Celé je to prezentováno jako cesta za pomstou, která se snaží v každém záběru být cool, ale ve výsledku je to jen slepenec dosti bizarních a prapodivných scén, kde se logika stává nepřítelem číslo jedna.