Pochybná sláva (2006)

Lahůdka! Nemohu -tak jako zdejší většina- srovnávat s filmem Capote, protože jsem ho neviděl. A ani nechci, protože Pochybná sláva je téměř dokonalá. S vědomím, že se jedná o kombinaci historických faktů s částečnou fikcí (uvedeno i v titulkách) mě vůbec nevadilo zde tolik propírané vyobrazení slavného spisovatele, ani možné odchylky od reálu. Ba právě naopak, v první půlce jsem se skvěle bavil a několikrát fakt řval smíchy, aby mě pak ta druhá totálně schlamstla! Často se stává, že ten či onen biják trpí tím, že se jakoby nemůže rozhodnout mezi komedií a dramatem. Zde to však neplatí, oba žánry jsou tu dle mého skloubeny naprosto perfektně a přechod z lehké a humorné části do temnějších vod je zcela nenásilný a úplně přirozený. Toby Jones geniální a Daniel Craig (jak ho většinou nemusim) skvost!

Život na naší planetě (2023) (seriál)

"Stopařův průvodce po planetě Zemi". Tohle prostě nevymyslíš - neuvěřitelná a dechberoucí jízda časem skrz 4 miliardy let, jejíž "vyprojektování" můžou mít na svědomí snad jedině mimozemský cizinci (pokud jste ateisti a "neviníte" Boha:)) a nebo naprosto bizarní, vyšinutá intergalaktická hříčka! A dát tenhle seriál scénaristicky a především vizuálně dohromady musela být skoro stejná fuška:) Dokonalost!

Obchodníci s bolestí (2023)

Farmaceutický "Vlci z Wall Street" a Emilka v Leových kalhotách, což jí nejen sluší, ale i dost sedí:) Před dvaceti lety by Pain Hustlers byla totál bomba, dnes už sice nic překvapivého (bohužel), přesto záživná jízdička, kterou s plynem na podlaze kočíruje Emily Blunt: tupá, neomalená, otevřená - záleží na tom, kterej překlad jejího jména si vyberete... za mě platí všechny tři a vzhledem k vývoji její postavy přesně v uvedeném pořadí!

Přípitek (2020)

Je fakt, že hlavní postava, na které celý film stojí, zrovna moc sympaťák není, fakt je i ten, že na komedii to žádná závrátná kadence vtipů zrovna nebyla. Na druhou stranu je Přípitek docela fajn příběhem s celkem originálním stylem vyprávění a dvě tři scény jsou zde fakt k pochcání smíchy. Takže za mě slušnej průměr...

Fotři (2023)

Úmyslně nehodnotím hvězdičkama, jelikož tenhle film přináší ve své podstatě kurva věrnej obraz týhle vymrdaně neokomunisticko-fašisticky hyperkorektní doby, kdy už teploušovi nemůžeš říct buzno, ale von Tě nakrmit svým rejděním prdelí může v každym druhym filmu (nejen), kdy negři řvou abys klečel, kdy se fluidi dožadujou svejch veřejnejch hajzlů, trans-bi-nebinární na Tebe furt „sluníčkářsky“ vykřikujou o svých právech na 74 pohlaví a Azaria se po dvaceti letech dabování Apua v Simpsonech omlouvá všem Indům… Na všechno tohle film poukazuje, ale právě proto mě vlastně od začátku niterně znepokojoval - ne to kecám, prostě neuvěřitelně sral! A to nejen tím, co mě prudí stejně jako ty tři hlavní týpky, ale i proto, že Old Dads má krom pár vtípků k avizované komedii fuckt daleko. Přitom by se tohle aktuální téma dalo podat míň násilně, s daleko větší nadsázkou a černym humorem. S čímž souvisí i to, že tvůrci ani nenaznačí, proč by do hajzlu žena hlavní postavy měla s tim věčnym „vyrypovačem“ vydržet dýl, než pět minut a von s tou předposranou pindou jakbysmet. A co teprve jeho kámoš s tou svoji emancipovanou (spoiler) „studenou Němkou“. No a jestli si nějaká uvědomělá frnda objímající stromy, co neví na co má píču, nebo nějakej vždy pozitivně namotivovanej pětadvacetiletej "manažér", co se ještě nerozhodl, zda bude ženská, fluid nebo varan po přečtení těchto řádek řeknou, že jsem "boomer", tak to kurwa jsem... a jsem na to hrdej, nebo-li I´m proud, my nigga bro!

Co je nového, kočičko? (1965)

Hodně slibně se rozjíždějící komedie, která se bohužel v půlce zvrhne v dementní crazy "italsko-francouzsko-troškovskou" uječenou "řachandu". Plusem jsou Woody, O´Toole a spousty fakt "mňau" kočiček v čele s Romy a Ursulou, mínusem dle mě za hranou trapnosti Sellers a především zpackanej Allenův scénář (u mého oblíbence nepochopitelný - snad tím, že to byla jeho prvotina, možná tím, že mu do toho "Frantíci" či Sellers moc kecali a nebo to prostě takhle zazdil rejža ??!). Přesto je zde několik doslova neochvějně smrtících džouků!:) A právě ty už i zde předznamenávají jedinečný a dokonalý humor pozdější Woodyho tvorby.

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Tenhle seroš mám fakt dost rád, resp. první 3 série. Né, že by ta čtvrtá byla špatná, ale v mých očích trochu ztratila tu lehkost, vtip a nadsázku. A především: osobně nemám nic proti buznám (uf, to jsem si dovolil označení, co?!:)), transkám, bisexuálům, fluidům, nebinárním a bůhví jakejm ještě "bi" (či nebýt:)) - ať si je každý čím chce, třeba krokodýlem nebo žirafou (A VĚŘTE, ŽE TOHLE NENÍ DNES V BRITSKÝCH ŠKOLÁCH VYJÍMKOU!!!), ale ať mě s tím prosím NIKDO neustále NEOTRAVUJE, ať už v běžném (dnes spíš neběžném) životě, stejně jako v médiích, filmech či seriálech. V prvních 3 sériích měla tato různá stvoření také zastoupení, ale celkem nenásilně a některá i trochu mimoděk, ale tady jich je už jak čoklů, gender a queer omýlání válcuje dřívější stěžejní linky a být "normální" nebo heterák se už pomalu jeví jako zásadní nedostatek!

Nevěrná (2002)

Za mě hrozně vykonstruovaný, hlavně v druhé půlce. Ale slušná atmosféra a Diane Lane to drží nad vodou (pro ženský určitě i Martinez, antiemoční Gere sotva:)))

Deep Water (2022)

Tématicky v podstatě Nevěrná po dvaceti letech. U obou Lyneových filmů nechybí hustá a zneklidňující atmosféra a oba jsou také pěkně nasnímány. To ale bohužel na dobrý film nestačí. V obou snímcích vsadil Lyne na stejné hlavní mužské postavy, dva pověstné krasavce s ještě pověstnější topornou absencí mimiky a emocí, což byl možná záměr, ale je to leda tak otravné. Naštěstí jsou tu ženské postavy, které nejenže jsou sexy, ale -aspoň v mých očích- i slušně umí hrát (Armas si mě získala už třeba v Na nože a především skvělým výkonem v Blondýnce a Lane byla ve zmiňované Nevěrné tou, co film táhla). V případě Deep Water jsem od začátku čekal, že by mohlo být vyústění sice předvídatelné, ale aspoň originální nebo sarkastické, kdy je hlavní dvojce třeba sehraná a v rámci "dealu" mu ona své milence vědomě dohazuje k popravě. Tak ani to ne (možná to v podtextu tak myšleno bylo, ale vychází to celkem naprázdno)... Nakonec je z toho velmi nerealistický (přesto v mnoha momentech trapně předvídatelný - viz peněženka, bazén, autohavárie atp.) a totálně vykalkulovaný příběh o tom, kam až může zajít láska a žárlivost. Často daleko, ale takhle -nesmyslně- fakt ne, snad ani u psychopatů... Vlastně nevidím jediný důvod, proč něco tak bezradného točit...

Beckham (2023) (seriál)

Famózní góóól! Gól Davida i Netflixu, který sice točí filmy na hovno, ale seriály a dokumenty teda fakt umí! Minisérie Beckham je každopádně jedním z nejemotivnějších sportovních dokumentů, které jsem kdy viděl! A snad nikdy -kromě Nagana- jsem neměl při sledování takového dokumentu tolikrát slzy v očích... Mnoho scén jsem si několikrát vracel zpátky, ať už šlo o ty nádherné fotbalové momenty nebo vypjaté okamžiky v soukromí či za "oponou". Fotbal miluju celý život, přesto nikdy nepochopím fanatismus tupých britských fanoušků (o čemž jsme se mohli nedávno přesvědčit i v kauze Slavia), kteří Beckhamovi i jeho rodině dokázali v jistý čas udělat ze života doslova peklo za jeho fotbalový (ale také naprosto lidský) zkrat. Jeho faul byl unfair, dostal za něj červenou a to je v pořádku, ale nikdy přeci nemohl ani zlomkem zastínit to, co tenhle sportovec udělal pro Manchester, Anglii i světový fotbal. Negramotným ostrovním fanouškům však trvalo několik let, než si tohle uvědomili a začali opět vynášet svoji hvězdu do fotbalového nebe! Překvapilo mne, kolik dobového materiálu se pro tento počin našlo (hard work!), především ze soukromého rodiného archívu, z čehož je cítit, že Beckhamův otec neponechal nic náhodě a lajnoval fenomenální kariéru svého syna již od útlého dětství. Ovšem tvrdou Davidovou tréninkovou drezurou na ní má také lví podíl. Stejně, jako později sir Ferguson, který objevil jeho talent, ale jemuž se zároveň trochu divím, že byl tak konsternován vším tím mediálním a marketingovým show kolem Beckhama, když sám má největší zásluhu na stvoření tohoto idolu a fenoménu. Tenhle dokument doporučuji komukoliv, ať už vás fotbal zajímá či ne, protože lidský rozměr v něm vás stopro zasáhne! Beckhamovi vás pustí hluboko do "kuchyně" a docela teda smekám, co všechno musela "Posh Spice" za celou Davidovu kariéru kousnout. Btw, přesto, že český dabing je pověstný svou kvalitou, tohle jednoznačně dejte v originále. Za mě získává dokumentární série Beckham za tenhle rok Zlatý míč!